دوچرخه

6 مورد از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید در نظر گرفت

بسم الله الرحمن الرحیم

نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی یکی از انواع دو چرخه که در سال های اخیر کاربرد زیادی پیدا کرده و بخاطر ویژگی ها و خصوصیات خاص خود در اماکن مختلف و با کاربردهای متنوع تری نسبت به سایر انواع دو چرخه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برای خرید دو چرخه از دیجی کالا

6 مورد از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید در نظر گرفت

 

امروز ما می خواهیم نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید در نظر داشته باشیم و اینکه دو چرخه هیبریدی چه نوع دو چرخه ایی است و چه خصوصیلتی دارد صحبت کنیم.

نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی

نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی

اگر بخواهیم دوچرخه هیبرید ی را توصیف کنیم باید بگوییم دو چرخه ایی که از تلفیق سه دو چرخه کوهستانی، شهری و جاده ای تولید می شود دو چرخه هیبرید ی گفته می شود.

برای آگاهی بیشتر در مورد انواع دوچرخه

خصوصیات و ویژگی های دوچرخه هیبریدی

لاستیک های پهن

اولین ویژگی این نوع دو چرخه لاستیک های پهن آن است یعنی از تایر های دو چرخه شهری پهن تر است اما نه به پهنای تایر های دوچرخه گوهستانی. یعنی دارای چرخ ها و لاستیک های باریک تر از نوع کوهستانی است. و این باعث می شود که نسبت به دو چرخه های شهری در ناهمواری ها مقاوم تر و محکم تر باشد و بتوان در راه هایی که ناهمواری های نسبتا کمی دارند از آنها استفاده کرد.

از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید در نظر گرفت، هدف از استفاده از آن و مکانی  که می خواهیم از آن استفاده کنیم بسیار مهم است مثلا اگر می خواهیم در جاده های کوهستانی و نسبتا ناهموار از آن استفاده کنیم بهتر است از نوع فنر دار آن که  فنر آن در قسمت جلو و در دو شاخه قرار دارد استفاده کرد. تایر پهن اولین مورد از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید به آن توجه کنیم است.

البته با در نظر گرفتن ویژگی های دیکری که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

سیستم تعلیق

وجود فنرهایی در قسمت جلو در درون دو شاخه بعضی از این دو چرخه ها باعث می شود بتواند در جاده های ناهموار نسبتا کم در مقابل ضربه مقاوم باشد و اثر ضربه کمتری به دو چرخه و دو چرخه سوار وارد آید. در نتیجه این نوع دو چرخه برای چنین راه هایی از دو چرخه شهری یا جاده ایی مناسب تر است. که البته کیفیت فنر و دو شاخه آنها معمولا از نوع کوهستانی پائین تر است.

فرمان فلت

اکثر این نوع دو چرخه ها دارای فرمانی راست یا باصطلاح فلت هستند که باعث می شود تشخیص این نوع دو چرخه از انواع دیگر براحتی صورت بگیرد و همچنین موجب می شود دو چرخه سوار راحت و مستقیم بنشیند و اطراف  خود را بهتر ببیتد که این برای دو چرخه سواری درون شهر بسیار اهمیت دارد.

بدنه 

چهارمین نکنه از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی بدنه این وسیله مفید و مهیج از آن صحبت کنیم بدنه دو چرخه است.

اگر به بدنه این نوع دو چرخه توجه کنیم می بینیم که دارای بدنه ایی باریکتر از دو چرخه کوهستانی است و بر خلاف دو چرخه کوهستانی که دارای بدنه ایی ضخیم است در این نوع از دو چرخه از لوله ها و اتصالات باریکتر و ظریف تر استفاده شده است. و معمولا بر خلاف دو چرخه کوهستانی که بدنه آن از آلیاژهای سبکتر و گرانتر  استفاده می شد بدنه دو چرخه های هیبریدی از فولاد ساخته می شود. و این خود باعث می شود قیمت آن نسبت به دو چرخه های کوهستانی پائین تر باشد.

سیستم ترمز

پنچمین مورد از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی یاید به آنها توجه کرد این است که بعضی از این نوع دو چرخه دارای ترمز دیسکی هستندو بعضی دیگر دارای ترمز لقمه ایی، ترمز دیسکی بسیار کارآمد تر و با کیفیت تراز ترمز لقمه ایی است.

ترمز لقمه ایی دارای طول عمر کمتری نسبت به نوع دیسکی ست ونیز در بعضی مواقع می تواند به تایرهای دو چرخه آسیب برساند ولی ترمزهای دیسکی نسبت به لقمه ایی گرانتر هستند. با توجه به طول عمر و کیفیت بالای آنها استفاده از ترمز دیسکی علارقم گزانتر بودن آن می تواند به صرفه تر و قابل اطمینان تراز نوع لقمه ایی باشد.

چرخ دنده ها یا جعبه دنده 

در مقاله قبل در مورد دو چرخه کوهستانی گفتیم یکی از مشخصات بارز این دو چرخه داشتن جعبه دنده و یا تعدادی دنده است.در بعضی دو چرخه های هیبریدی نیز از جعبه دنده یا تعدادی دنده استفاده می شود مثلا در دوچرخه هیبریدی جاینت مدل Bliss 2 سایز 27.5 زیر که البته در دیجی کالا موجودیش تمام شده 21 دنده وجود دارد. که یکی از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی می تواند باشد و بر روی سلامتی یمان ویا سلامتی فرزندانمان تاثیر داشته باشد وجود دنده بر روی دوچرخه است.

 دوچرخه هیبریدی جاینت مدل Bliss 2 سایز 27.5


دوچرخه هیبریدی جاینت مدل Bliss 2 سایز 27.5

وجود چرخ دنده باعث می شود دو چرخه  روان تر و سریع تر حرکت کند و رکاب زدن را برای دوچرخه سوار راحت تر می کند و وارد شدن فشار بر روی عضلات،  زانو ها و ستون فقرات را کاهش می دهد. همچنین باعث می شود دو چرخه سوار به نسبت تعداد کمتری رکاب زدن مسافت بیشتری را طی کند.

انواع دو چرخه هیبریدی

دو چرخه هیبریدی دارای انواع مختلفی می باشد که این باعث می شود اهمیت نکاتی که برای خرید دو چرخه هیبرید ی باید به آنها توچه کرد بیشتر شود.انواع آن بسته به میزان استفاده از ویژگیهای هر کدام از دو چرخه های شهری، کوهستانی یا جادهایی است و اینکه از کدامیک خصوصیات بیشتری را به ارث برده است.

بعضی از انواع دو چرخه هیبریدی دو چرخه های برقی هستند و دارای موتور الکتریکی هستند که بار الکتریکی را به نیروی حرکتی و چرخشی تبدیل می کند و باعث حرکت دو چرخه می شود.

اساس نیروی آن باتری است که در باعث کار موتور می شود معمولا در آن  از باطری شارژی که بابرق شارژ می شود استفاده می شود باطریش ممکن است سرب اسیدی باشد که دارای طول عمر کمتری نسبت یه نوع دوم است و متوسط تعداد شارژ این نوع باطری تقریبا دویست بار است.

نوع دوم باطری این دو چرخه لیتیومی ست که دارای عمر تقریبی 500 شارژ است یعنی تقریبا دو و نیم برابر عمر باطری سربی است. البته با توجه به کیفیت بالاتر و عمر طولانی تر قیمت بیشتری هم دارد. و این موررد هم از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید مد نظر داشت . و با توجه به مکان  و هدف از استفاده باید قدام به خرید اید نوع دو چرخه کرد.

ما در این مقاله 6 مورد از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید در نظر گرفت را بطور مختصر مورد برسی قرار دادیم این موارد، قطر تایر ها بود که گفتیم

نسبت به کوهستانی کم قطر تر بودند و نسبت با جاده ایی و شهری پهن تر. بدنه باریک تر از وضعیف تر از نوع کوهستانی است. سومین مورد فنر تعداد بسیاری از انواع آنها در دو شاخه جلوی آنها فنر وجود دارد. و همچنین ترمزهای دیسکی که در زمبنه امنیت و سلامتی دو چر خه سوار دارای اهمیت زیادی است صحبت کردیم.

این هم مقاله ما در رابطه با نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید در نظر داشت بوده است. ان شاالله در مقاله بعدی یکی دیگر از انواع دو چرخه مورد بررسی قرار می دهیم. هر کم و کاستی را به لطف خودتان ببخشید و در بخش دید گاه ها تذکر بدهید.

موفق و سر فراز باشید

از صفحه نخست سایتمان دیذن فرمایید.

 

صفحه فروشگاهمان

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.