دسته‌بندی نشده, دوچرخه

معرفی انواع مدل های دوچرخه

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی انواع مدل های دوچرخه

دسته بندی

دوچرخه شهری المپیا مدل new g300 تک سرعت سایز 24
قیمت دوچرخه کوهستانی
دوچرخه شهری المپیا مدل new g300 تک سرعت سایز 24
خرید اینترنتی دوچرخه

معرفی انواع دوچرخه
معرفی انواع مدل های دوچرخه دوچرخه وسیله نقلیه منحصر بفردی است که هیچ گونه ضرر و زیان فردی و محیطی ندارد دوست و رفیق محیط زیست است و یکی از جالب ترین و مفرح ترین وسیله بازی برای کودکان و نوجوانان، وسیله ی سرگرمی برای جوانان و ورزش و کار برای بزرگ سالان  است.

 

دوچرخه سواری یکی از مفید ترین و پرهیجان ترین ورزش ها است این وسیله در عین اینکه یک وسیله ورزشی است بخاطر ویژگی سرگرمی که دارد افراد احساس خستگی کمتری در استفاده از آن نسبت به ورزش های دیگر می کنند که بسیاری از افراد حوصله انجام آن ورزش ها ندارند.


فواید دوچرخه بسیار زیاد هستند از فواید جسمی فردی تا روحی و روانی و فواید محیطی و زیستی و اجتماعی. البته موضوع مورد بحث ما فواید دوچرخه سواری نیست بنابر این اجازه دهید در همین حد اکتفا کنیم و به بحث اصلیمان بپردازیم ما در این جا سعی می کنیم انواع مدل های دوچرخه را نام ببریم و بعضی از این مدل ها را توضیح دهیم.

شیوه های مختلفی در خرید دوچرخه می توانیم بکار ببریم که جدید ترین و آگاهانه و بصرفه ترین این شیوه ها خرید آنلاین دوچرخه می باشد بسیاری از سایت های امروزی موجود در اینترنتی اقدام به فروش اینترنتی دوچرخه در فضای مجازی می کنند و این شیوه از خرید و فروش دوچرخه رقیب سرسختی برای شیوه های سنتی بحساب می آید.

در سال های اخیر و بخصوص در دوران کرونا و بعد از آن سهم زیادی از فروش کالا و خدمات را بدست گرفته. و در بعضی از زمینه ها هم از خرید و فروش سنتی پیشی گرفته.

خرید اینترنتی دوچرخه هم از این امر مستثنی نبوده فروشگاه های اینترنتی زیادی مانند فروشگاه اینترنتی دیجی کالا و فروشگاه اینترنتی فروشکالا یا فروشگاه زنبیل و غیره امکانات زیادی را برای آشنایی با خصوصیات دوچرخه و مقایسه آنها و قیمت و کیفیت دوچرخه در اختیار خریدار می گذارند.

دوچرخه کوهستان ویوا مدل BLAZE سایز 26

دوچرخه کوهستان ویوا مدل BLAZE سایز 26

دوچرخه کوهستان ویوا مدل DRAGON سایز 26

دوچرخه کوهستان ویوا مدل DRAGON سایز 26

در ادامه بحث معرفی انواع مدل های دوچرخه با انواع دوچرخه آشنا می شویم.

انواع دوچرخه
دوچرخه شهری:
دوچرخه کوهستانی
دوچرخه توریستی
دوچرخه جاده ایی
دوچرخه مسابقه ایی
دوچرخه هیبریدی
دوچرخه کودکان
دوچرخه سالخوردگان
دوچرخه باربری

دوچرخه شهری :
دوچرخه ایی است دارای خصوصیات و ویژگی هایی که آنرا مناسب استفاده در سطح شهر و در کوچه و خیابان های شهری می باشد. این نوع دوچرخه طوری طراحی می شود که دوچرخه سوار در حین دو چرخه سواری به صورتی بر روی زین قرار بگیرد که حالت مستقیم داشته باشد تا بر روی اطراف خود مسلط باشد و محیط اطراف خود را مشاهده کند.

علت این امر اینست که بر خلاف جاده یا جاده های کوهستانی کوچه و خیابان های شهر محل رفت و آمد انواع وسایل نقلیه دیگر و افراد انسانی از زن و بچه کوچک و بزرگ و همچنین بسیاری از حیوانات اهلی می باشد و عدم دیدن آن ها می تواند باعث بوجود آمدن خطرات متعددی برای خود دوچرخه سوار و افراد دور و بر گردد.
البته خود دوچرخه شهری انواع مختلفی دارد و در شهر ممکن است علاوه بر دوچرخه شهری معمولی که مخصوص شهر تولید می شود بعضی از مدل های دو چرخه های کوهستانی و هیبریدی را هم برای دوچرخه سواری در سطح شهر طراحی می کنند.

دوچرخه شهری اوکی مدل 920 سایز 20
دوچرخه شهری المپیا مدل OVERFLY سایز 26

2- دوچرخه کوهستانی:
دومین دوچرخه ایی که در مقاله معرفی انواع مدل های دوچرخه به آن می پردازیم دوچرخه کوهستانی است. دوچرخه کوهستانی یکی از پرکاربرد ترین دوچرخه هایی است که در مدل ها و انواع مختلف به منظور استفاده های مختلف در اماکن گوناگون تولید و توسط مصرف کنندگان خریداری می شود.

 

اگر بخواهیم دو چرخه کوهستانی را تعریف کنیم باید بگوییم دوچرخه ایی که برای راه ها و جاده های سفت و سخت و ناهموار تولید می شوند و معمولا در برابر پستی و بلند و همچنین سنگ و لاخ مورد استفاده قرار می گیرند دوچرخه کوهستانی هستند.


این نوع دوچرخه برای مسیرهای کوهستانی و مسیرهایی که دارای عوامل طبیعی مانند علف زار و یا گل ولای و سنگ ریزه و غیره است مناسب ترین دوچرخه بحساب می آید. تنه اکثر این دوچرخه ها را که بمنظور استفاده بیرون از شهر تولید می شود از آلیاژ بسیار سخت و قوی می سازند. تا در برابر شوک ها و ضربه های ناشی از ناهمواری و پستی و بلندی زمین صدمه نبیند و مقاومت از خود نشان بدهد.


در این دوچرخه از انواع مختلف سیستم تعلیق استفاده می کنند. و اما سیستم تعلیق چیست؟ سیستم تعلیق مجموع فنر هایی هستند که برای کم اثر کردن و یا بی اثر کردن شوک های وارد شده در نتیجه ضربات را سیستم تعلیق می گوییم البته سیستم تعلیق فقط مخصوص دوچرخه های کوهستانی نیست و در بقیه انواع و مدل های دوچرخه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مدل های دوچرخه کوهستانی

  • دوچرخه کوهستانی کراس کانتری

  • دوچرخه کوهستانی اسپرت

  • دوچرخه کوهستانی تریل

  • دوچرخه کوهستانی ال مونتال

  • دوچرخه کوهستانی اندرو

  • دوچرخه کوهستانی دانهیل 

  • دوچرخه کوهستانی فت بایک

دوچرخه کوهستان المپیا مدل WINNER سایز 27.5

دوچرخه کوهستان المپیا مدل WINNER سایز 27.5

دوچرخه کوهستانی را از نظر سیستم تعلیق می توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد.
انواع مدل های دوچرخه کوهستانی از نظر سیستم تعلیق:
دوچرخه هارد
این نوع دوچرخه فاقد سیستم تعلیق یا همان فنر در جلو و یا عقب دوچزخه می باشد این نوع دو چرخه های کوهستانی را معمولا در کوچه ها و خیابان های هموار و با ناهمواری های کم استفاده می کنند.
دوچرخه کوهستانی سافت تیل:
این نوع دوچرخه فقط در قسمت عقب یعنی در زیر زین دو چرخه دارای فنر است یعنی سیستم تعلیق کامل ندارد. این نوع سیستم تعلیق برای جاده ها و رههای بسیار ناهموار و دارای پستی و بلندی های زیاد مناسب نیست.

دوچرخه کوهستانی با سیستم تعلیق Hard Tall:

دوچرخه کوهستانی هارد تیل دارای فنرهایی محکم در قسمت جلوی دوچرخه یعنی در درون دوشاخ دو چرخه است  و برای جاده های با ناهمواری های بالا تر از جاده های مناسب دوچرخه سافت تیل مناسب می باشد.

و اما آخرین دوچرخه کوهستانی از نظر سیستم تعلیق که کامل ترین آنها هم هست Full Suspension می باشد.

سیستم تعلیق  Full Suspension

این دوچرخه های کوهستانی با سه نوع قبلی کلا تفاوت دارد در این نوع دوچرخه از سیستم تعلیق کامل استفاده می شود یعنی  فنر با کیفیت و قوی هم در قسمت جلو یعنی در درون دو طرف دوشاخ و هم در قسمت عقب یعنی زیر زین در قسمت عقب دوچرخه دارای فنر است.

این دو چرخه برای راه های بسیار ناهموار کوهستانی و برای دوچرخه سواری حرفه ایی کوهستانی مناسب است. در مسابقات حرفه ایی کوهستانی از این نوع دوچرخه اسنفاده می شود. 

لطفا درادامه مقاله معرفی انواع مدل های دوچرخه با ما همراه باشید.

3- دوچرخه هیبریدی:

در ادامه مقاله به خصوصیات و ویژگی های دوچرخه هیبریدی می پردازیم اگر بخواهیم دوچرخه هیبریدی را توضیح دهیم دوچرخه ایی است که از تلفیق خصوصیات مختلف سه مدل دوچرخه شهری با دوچرخه کوهستانی و جاده ایی تولید شده است یعنی از هر کدام چند ویژکی را برده است.

در حقیقت این دو چرخه می تواند برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. برای یک سفر کوتاه درون شهری یا خرید ویا رفتن به بیرون از شهر در یک روز تعطیل و دوچرخه سواری در یک جاده شیب دار یا تا حدودی نا هموار.

 

دوچرخه کوهستان لاودیس مدل 26168 سایز 26

دوچرخه کوهستان لاودیس مدل 26168 سایز 26

انواع دو چرخه هیبریدی

دو چرخه هیبریدی دارای انواع مختلفی می باشد که این باعث می شود اهمیت نکاتی که برای خرید دو چرخه هیبرید ی باید به آنها توچه کرد بیشتر شود.انواع آن بسته به میزان استفاده از ویژگیهای هر کدام از دو چرخه های شهری، کوهستانی یا جادهایی است و اینکه از کدامیک خصوصیات بیشتری را به ارث برده است.

بعضی از انواع دو چرخه هیبریدی دو چرخه های برقی هستند و دارای موتور الکتریکی هستند که بار الکتریکی را به نیروی حرکتی و چرخشی تبدیل می کند و باعث حرکت دو چرخه می شود.

اساس نیروی آن باتری است که در باعث کار موتور می شود معمولا در آن  از باطری شارژی که بابرق شارژ می شود استفاده می شود باطریش ممکن است سرب اسیدی باشد که دارای طول عمر کمتری نسبت یه نوع دوم است و متوسط تعداد شارژ این نوع باطری تقریبا دویست بار است.

نوع دوم باطری این دو چرخه لیتیومی ست که دارای عمر تقریبی 500 شارژ است یعنی تقریبا دو و نیم برابر عمر باطری سربی است. البته با توجه به کیفیت بالاتر و عمر طولانی تر قیمت بیشتری هم دارد. و این موررد هم از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید مد نظر داشت . و با توجه به مکان  و هدف از استفاده باید قدام به خرید اید نوع دو چرخه کرد.

ما در این قسمت از مبحص راهنمای خرید اینترنتی دوچرخه  6 مورد از نکاتی که برای خرید دوچرخه هیبرید ی باید در نظر گرفت را بطور مختصر مورد برسی قرار دادیم این موارد، قطر تایر ها بود که گفتیم.

نسبت به کوهستانی کم قطر تر بودند و نسبت با جاده ایی و شهری پهن تر. بدنه باریک تر از وضعیف تر از نوع کوهستانی است. سومین مورد فنر تعداد بسیاری از انواع آنها در دو شاخه جلوی آنها فنر وجود دارد. و همچنین ترمزهای دیسکی که در زمبنه امنیت و سلامتی دو چر خه سوار دارای اهمیت زیادی است صحبت کردیم.

دوچرخه بچه گانه

دوچرخه بچه گانه بخاطر اینکه برای کودکانی است که در سن رشد هستند و هنوز اندام های آنها بخصوص استخوان بندی، ستون فقرات و غزوف های کودکان به رشد کافی نرسیده است دارای حساسیت زیادی می باشد. بنابر این در هنگام خرید باید مواردی را مد نظر داشت باید تست سایز برای کودکان انجام شود تا دوچرخه ایی مناسب قد و سایز کودک برای او خریداری شود.

تست بعدی در رابطه با توانایی و قدرت کودک برای دوچرخه سواری با دوچرخه مورد نظر است که کودک باید بدون هیچ گونه سختی و محدودیتی بتواند دوچرخه سواری کند و مورد بعد زین دو چرخه مورد نظر است زین متناسب با سن کودک باید برای او قابل نشستن باشد و در نشستن بر روی زین هیچ مشکلی نداشته باشد برای کودکان کم سن و سال تر ممکن است لازم باشد زینی انتخاب شود که دارای تکیه گاه باشد

و مسئله مهم دیگر در خرید دوچرخه بچه گانه دو چرخه باید دارای دوتا چرخ کوچک در دو طرف چرخ عقب باشد تا در اثر عدم توانائی کودک برای حفظ تعادل زمین نخورد و آسیب ببیند. در کنار موارد ذکر شده تا حد امکان باید یک دوچرخه سبک برای او خریداری کنیم تا در هنگام جابجا کردن دوچرخه متحمل فشار نشود.

کلام آخر

در این جا به پایان این مقاله یعنی معرفی انواع مدل های دوچرخه می رسیم ما در این صفحه در مورد انواع مدل های دوچرخه   صحبت کردیم و بعدا انواع آنها را نام بردیم مثل دوچرخه شهری، کوهستانی، نمایشی، دوچرخه بچه گانه، کورسی، توریستی بعد در مورد سه نوع دوچرخه یعنی شهری که گفتیم دوچرخه ایی که برای استفاده در زندگی روزمره در سطح شهر طراحی و تولید می شود،

بعد از دوچرخه شهری در باره دوچرخه کوهستانی گفتیم دوچرخه ایی که در جاده های سقت و سخت استفاده می شود و به همین دلیل دوچرخه کوهستانی را محکم و قوی می سازند، و همچنین در باره دوچرخه هیبریدی صحبت کردیم.  گفتیم دوچرخه هیبریدی دوچرخه ایی است که برای تولید آن از ویژگی های سه نوع دوچرخه یعنی شهری، کورسی و کوهستانی استفاده می شود. امیدوارم  بحث معرفی انواع مدل های دوچرخه مورد توجه شما همراهان گرامی قرار گرفته باشد

موفق و سرفراز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *