دوچرخه

معرفی و ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه

معرفی و ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی و ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه

تنه دوچرخه

معرفی و ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه دوچرخه از اجزای بسیاری تشکیل شده اند این اجزاء و قطعات هرکدام دارای اهمیت و جایگاه خاص خود هستند بطوری که اهمیت بعضی از آنها  در این حد است که بدون آنها دوچرخه ایی تولید نمی شود مانند تنه دوچرخه که موضوع امروز مقاله ما است.

البته در این مقاله یعنی ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه، از میان انواع تنه های  دوچرخه ما به بررسی یکی از جدید ترین انها یعنی تنه دوچرخه فیبر کربن که با تکنولوژی پیشرفته روز دنیا تولید می شود خواهیم پرداخت و مزایای بدنه فیبر کربن دوچرخه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اجزای مختلف دوچرخه

تنه، فرمان، زین دوچرخه، طوقه، تایر یا لاستیک دو چرخه، زنجیر، رکاب، دوشاخ، دنده یا جعبه دنده، ترمز ها که انواع مختلفی دارند، دسته های ترمز و دنده و بسیاری از اجزای دیگر که دوچرخه از مجموع آنها تولید می شود.

تنه دوچرخه در حقیت اسکلت و استخوان بندی اصلی دوچرخه است بطوری که بدون وجود آن دوچرخه ایی تولید نمی شود تمام قطعات و اجزای اصلی دو چرخه بر روی بدنه آن قرار می گیرند ضمن اینکه استایل و شکل دوچرخه نیز به طراحی و شکل بدنه وابسته است.

مدل های مختلف دوچرخه دارای بدنه های با جنس های متفاوتی می باشد انتخاب جنس بدنه بستگی به کاربردی که دوچرخه می خواهد در آینده داشته باشد دارد ضمن اینکه بدنه ها دارای سایزهای مختلفی هستند که انداز و سایز دوچرخه وابسته آن است.

بدنه کربنی دوچرخه

انواع تنه های دوچرخه

تنه دوچرخه فیبر کربن

تنه دوچرخه الیاژ الومینیوم

تنه دوچرخه استیل

تنه دوچرخه آهنی

بدنه دوچرخه ترکیبی آلومینیوم و فیبر کربن

تنه دوچرخه High tensile steel

بدنه دوچرخه Chromoly steel

تنه های فیبر کربن:

این نوع تنه ها برای تولید دوچرخه های کورسی و گراس گانتری کاربرد بیشتری دارند. زیرا در کاربرد این نوع دوچرخه ها در کنار استحکام، وزن دوچرخه هم بسیار مورد توجه قرار می گیرد. ماده اولیه این تنه از الیاف کربن الیاف کربن است که با مواد دیگر ترکیب می شود و پلیمر کربن یا همان فیبر کربن بوجود می آورنند.

تنه های تولید شده با فیبر کربن در صورتی که به قسمت های حساس آن ضربه وارد نیاید ویا خراشیدگی سختی پیدا نکند دارای استحکام زیادی می باشد و بهمین خاطر است که در بستن انواع قطعات دیگر بر روی این تنه باید با مهارت عمل کرد و با آگاهی و تخصص لازم این کار را کرد.

برای تولید این تنه الیاف های کربن را می بافند و سپس آنرا در ماده زرین پلاستیکی سخت  قرار می دهند و از این طریق ماده اولیه بسیار منغطف و سبک برای استفاده در تولید دوچرخه های حرفه ایی و مسابقه ایی در حد جهانی و حرفه ایی ساخته می شود.

بخاطر انعطاف بالا دست متخصصان و تولید ککندگان را باز می گذارد تا به راحتی آنها را به فرم های مد نظر در بیاوزند. این دوچرخه بسیار سبک و محکم هستند در گذشته دارای قیمت بسیار بالایی بوده است اما کم کم با کارهایی که متخصصان بر روی آنها انجام داده اند قیمت آن بسیار مناسب تر و برای دوچرخه سواران بدست آوردن آنها راحت تر شد. 

البته باید این مسئله را در نظر داشت که تعداد بسیار کمی از شرکت ها در سراسر جهان وجود دارند که از تکنولوژی پیشرفته فیبر کربن برخودارند و قادر به تولید این الیاف هستند. اما بسیاری از این شرکت بدنبال راهی هستند که بتوانند فیبر کربن ارزان، با دوام و کیفیت بالا را تولید کنند تا افراد بیشتری قادر به تهیه و خرید محصولات تولید شده با این ماده بشوند.

مزایای بدنه فیبر کربن دوچرخه:

وزن بسیار سبک

با دوام بودن

کیفیت بالا و کارایی آن به اثبات رسیده

یک سواری راحت و دلنشین با این نوع دوچرخه

بدنه ایی قوی و مستحکم 

مزایای بدنه فیبر کربن دوچرخه:

وزن بسیار سبک

از ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه وزن سبک این بدنه است وزن پایین و کم از مسایل مهمی است که دوچرخه سواران حرفه ایی و مسابقه ایی جاده ایی از دیر باز به دنبال آن بوده اند و بر همین اساس با تولید تنه سبک فیبر کربن این دوچرخه سواران مسابقه ایی از طرفداران این تکنولوژی پیشرفته و جدید قرار گرفتند.

علت سبکی وزن این نوع دوچرخه ها بکار بردن الیاف بسیار سبک کربن است.

بادوام بودن

یکی دیگر از مزایای بدنه فیبر کربن دوچرخه که از مزیت های مهم و اساسی تنه های با فیبر کربن دوچرخه می باشد و از عوامل عمده محبوبیت این نوع دوچرخه ها است دوام و پایداری آنها است در حال حاضر تولید کنندگان این بدنه ها با استفاده از تکنولوژی جدید با استفاده از تثبیت کننده ها uv کیفیت این نوع بدنه را بالا بردند و یکی از نقاط ضعف تنه های فیبر کربن گذشته راکه در مقابل اشعه ماورای بنفش آسیب پذیر بودند را از بین بردند.

امروزه این دوچرخه ها بسیار بادوام تر از گذشته هستند و بدنه های فیبر کربنی جدید دیگر این مشکل را ندارند. همچنین این تنه های جدیددیگر در مقابل خوردگی شیمیایی یا نمک مقاومت دارند که این باعث رفع نگرانی صاحبان این نوع دوچرخه ها هنگام شستشوی دوچرخه خود شده است.

تکنولوژی تولید و استحکام بخشی تنه های فیبر کربن و ترکیب کربن با زرین پلاستیک آنقدر پیشرفت کرده که حالا استحکام و دوام آن از فولاد بیشتر و قوی تر است برای نمونه قالبی که در کشور آلمان با نام قالب k تولید شده است  دارای این خصوصیت می باشد این تنه از فیبر کربن 16k ساخته شده است.

کیفیت بالا و کارایی آن به اثبات رسیده

از دیگر مزایای بدنه فیبر کربن دوچرخه  کیفیت بالای آنها است. دوچرخه سواری با این دوچرخه دارای کیفیت و کارایی بالایی است و دوچرخه سوار را با توجه به ویژگی های خاصی که دارد را می تواند در مقابله با نیروی وارده از فضار و نیروی مقاومت  باد یاری کند.

در عرض این ده سال که دوچرخه های با بدنه کربنی با تکنولوژی پیشرفته و بروز تولید شده و سال به سال بر مقاومت و استحکام آن افزوده شده است کارایی و گیفیت بالای خود را نشان داده و به اصطلاح می گویند امتحان خود را پس داده است بسیاری از قهرمانان تورهای بزرگ دنیا با همین نوع دوچرخه موفق شدند به مقام های جهانی، المپیک و داخلی دست پیدا کنند.

خلاصه کلام

در این قسمت می رسیم به پایان مقاله ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه که امروز ما برای شما عزیزان در نظر گرفتیم.

ما در این مقاله در رابطه با جدید ترین نوع بدنه از نظر آلیاژ بکار رفته در ساخت آن صحبت کردیم تنه فیبر کربن دوچرخه با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا در عالم صنعت دوچرخه از الیاف بافته شده کربن و تقویت کننده زرین پلاستیکی تولید می شود و سبک ترین و مستحکم ترین دوچرخه را بوجود می آورد.

در این مقاله ما ابتدا انواع بدنه های دوچرخه مانند فیبر کربن، الومینیوم، استیل و امثال این ها را نام بردیم و سپس به مزایا و ویژگی های تنه فیبر کربن مانند وزن سبک، بادوام بودن، کیفیت و کارایی بالا، قدرت و اسنچکام بالا و غیره اشاره کردیم و تعدادی را توضیح دادیم امیدوارم مقاله ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه امروز ما مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گرفته باشد.

موفق و سرفراز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *