دوچرخه

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

بسم الله الرحمن الرحیم

راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

 راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه یکی از بهترین و مفید ترین وسایل رفت و آمد برای سلامتی انسان و در کنار فواید فردی فواید گسترده اجتماعی، محیط زیست، فواید بهداشتی و بسیاری دیگر دوچرخه است این وسیله به واسطه حرکت با نیروی عضلانی انسان بر خلاف سایر لوازم رفت و آمد سبب تحرک کامل جسمی و روانی فرد دوچرخه سوار می شود. ضمن اینکه هنگام استفاده از آن هیچ گونه آلودگی را تولید نمی کند.

اما طبیعی است برای بهره بردن از تمام امکانات و فواید یک وسیله باید انتخاب درست و بجایی با توجه به تمام امکانات و موقعیت ها داشته باشیم. یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب و خرید دوچرخ سایز بندی و انتخاب سایز مناسب با قد و اندازه فرد است البته انتخاب سایز مناسب دوچرخه در خرید آنلاین دوچرخه با استفاده از جداول مربوط به سایز بندی دوچرخه و قد شخص تعیین می شود. و اما در خرید های حضوری با امتحان کردن و سوار شدن بر دوچرخه انجام می شود.

همه خوب می دانیم که در انتخاب دوچرخه عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیریم مانند هدف و نیاز خریدار از خرید، مکانی که می خواهیم از آن اسفاده کنیم، دوره زندگی شخص منظور کودک یا نوجوان و یا بزرگسال و بسیاری موارد دیگر مقاله امروز ما در رابطه با انتخاب سایز مناسب دوچرخه است. سایز دوچرخه در انتخاب و خرید دوچرخه برای هرمنظوری که باشد دارای اهمیت بسیار زیادی است.

جدول راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه

سایز دوچرخهقد شخص دوچرخه سوار
29190
27.5بین 180 – 190
26بین 170 – 180
24بین 145 – 169
20بین 115 – 144
18بین 95 – 110
12بین 90 – 100

سایز غیر مناسب نه تنها دارای فوایدی ندارد بلکه دارای مضرات بسیار زیادی هم خواهد بود و نتیجه ایی از یک دوچرخه سواری که توقع داریم سرگرم کننده، هیجان آور و روحیه بخش باشد کاملا بر عکس حاصل شود.  و تفاوتی ندارد هم سایز دوچرخه بزرگ تر باشد یا کوچک تر در هر دو حالت نتیجه دوچرخه سواری شما خوب و مفید نخواهد بود

در صورت کوچک بودن سایز دو چرخه ما با عوارض و مشکلاتی مانند درد و خستگی زود هنگام مفاصل، زانو درد، فشار آمدن به لگن و عدم تسلط کامل بر روی دوچرخه و خم شدن بیش از حد زانو ها.

اما در صورتی که سایز دوچرخه بزرگ تر از سایز و قد دوچرخه سوار باشد نیز شاهد انواع آسیب های فیزیولوژیکی مانند زانو درد، فشار و آسیب به مهره های کمر، فشار وارد کردن به لکن و خستگی دوچرخه سوار، عدم تعادل کامل در هنگام ایستادن با دوچرخه و حتی احتمال زمین خوردن و عوارض منفی دیگر در بر خواهد داشت.

البته این مشکلات جسمانی ممکن است در سنین کم زیاد خود را نشان ندهند اما با افزایش سن فرد خود را نشان می دهند و باعث اذیت و ناراحتی شخض مخضوضا در زانو ها خواهد شد. امید وارم این مقاله در انتخاب سایز مناسب دوچرخه مورد استفاده قرار گیرد.

خرید انواع مدل های دوچرخه در سایزهای مختلف از دیجی کالا 

جدول سایز دوچرخه کودک 
سن کودکسایز دوچرخه بر اساس قطر طوقه
1 – 3 10 اینج
2 – 412 اینج
4 – 616 اینج
5 – 820 اینج
8 – 1224 اینج

ملاک تعیین سایز دوچرخه

سایز دوچرخه را بر اساس دو ملاک مضخص می شود.

  1. تعیین سایز دوچرخه بر اساس چرخ ها

  2. تعیین سایز دوچرخه بر اساس اندازه بدنه

تعیین سایز بر اساس چرخ ها

سایز چرخ های دوچرخه که ما در بازار می توانیم پیدا کنیم و یکی از معیارهای سایز بندی دوچرخه ها است عبارتند از 12 / 16 / 18 / 20 / 24 / 26 / 27.5 / 28 می باشد.

اندازه این معیار براساس قطر چرخ ها می باشد. و بر مبنی اینج سنجیده می شود.

تعیین سایز دوچرخه بر اساس اندازه بدنه

در تعین سایز دو چرخه بر اساس تنه یا همان بدنه فاصله دو قسمت از یک دیگر را اندازه می گیرند. 

اول اندازه میله عمودی جلو که دوشاخ در آن قرار می گیرد تا میله ایی که لوله زین در آن قرار می گیرد. این فاصله دارای اهمیت بیشتری در تعیین سایز دوچرخه است زیرا این فاصله قابل تغییر یا تنظیم نیست و در یک دوچرخه همیشه ثابت می باشد. 

دوم فاصله بین میله ایی که لوله زین در آن قرار می گیرد تا مرکز طبق، این فاصله را براحتی و تا اندازه میله زین دوچرخه می توان کم و زیاد کرد و از طریق میله زین می توان سایز آن تنظیم کرد.

در انتخاب سایز مناسب دوچرخه می توان دوچرخه را در حالی که مستقیم ایستاده ایم بین پاهایمان قرار دهیم و در حالیکه کف پاهایمان کاملا روی زمین قرار دارد میله افقی دوچرخه به بالاترین قسمت بین پاهایمان تقریبا تا حدود 5 سانتیمتر فاصله داشته باشد. این آزمایش مخصوصا هنگامی که می خواهیم دوچرخه را برای بچه ها و کودکان بخریم حایز اهمیت است.

یکی از اشتباهات بعضی از والدین جهت صرفه جویی برای کودکان و نوجوانان سایزی بزرگ تر از قد کودکان یا نوجوانان خریداری می کنند تا در سال های آینده هم کودک بتواند از آن استفاده کند که این یک خطا به حساب می آید و باید از آن اجتناب نمود.

انواع سایز دوچرخه

برای کودکان سایز دوچرخه شماره 12 / 16 / 20

دوچرخه سایز 12

دوچرخه سایز 12

دوچرخه سایز 16

دوچرخه سایز 16

دوچرخه سایز 20

دوچرخه سایز 20

سایز دوچرخه برای نوجوانان و جوانان 24 / 26

سایز دوچرخه 24

دوچرخه سایز 24

سایز دوچرخه 26

دوچرخه سایز 26

سایز دوچرخه برای بزرگسالان 27.5 / 28 / 29

سایز دوچرخه 27.5

دوچرخه سایز 27.5

سایز دوچرخه 28

دوچرخه سایز 28

سایز دوچرخه 29

دوچرخه سایز 29

در رابطه با سایز دوچرخه باید یادآوری کنم سایز انواع دوچرخه با یکدیگر تفاوت دارد مثلا سایز دوچرخه های کوهستانی با دوچرخه های شهری و یا کورسی و انواع دیگر تفاوت دارد بنابر این در خرید دوچرخه به تفاوت سایز انواع مختلف توجه باید کرد.

خلاصه کلام:

در اینجا می رسیم به پایان مقاله راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه ما در این مقاله در ابتدا در رابطه با اهمیت انتخاب سایز مناسب دوچرخه صحبت کردیم و گفتیم که اگر سایز دوچرخه مناسب نباشد می تواند عوارض بسیار منفی را برای دوچرخه سوار داشته باشد. چه انتخاب سایز کوچک و یا سایز بزرگ تر در هر دو صورت عواقب جبران ناپذیر می تواند داشته باشد.

و گفتیم این مسئله بر روی زانو ها، لگن، ستون فقرات و استخوان بندی کودکان و نوجوانان اثرات سوئ داشته باشد. ضمن اینکه جدول سایز بندی سایز دوچرخه با توجه به قد افراد را هم گفتیم. در قسمت دیگر عوامل تعیین کننده سایز دوچرخه در محاسبه سایز آن را دو عامل 1- تعیین سایز دوچرخه بر اساس چرخ ها 2- تعیین سایز دوچرخه بر اساس اندازه بدنه مطرح کردیم. و در رابطه با این دو عامل توضیحات مختصری هم دادیم همچنین تصاویر دوچرخه ها را در سایز های مختلف را در این مقاله قرار دادیم. امید وارم مقاله راهنمای انتخاب سایز مناسب دوچرخه مورد توجه خوانندگان گرامی قرار گرفته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *