تصفیه آب

بیماری های اب آشامیدنی آلوده

بیماری های اب آشامیدنی آلوده

بسم الله الرحمن الرحیم

بیماری های اب آشامیدنی آلوده

آلودگی آب آشامیدنی

بیماری های اب آشامیدنی آلوده آب یکی از اساسی ترین نیازهای انسان برای زنده ماندن است بطوری که بجرعت می توان کفت که بعد از اکسیژن حیاتی ترین نیاز های انسان آب می باشد برای همین است که در تمام کشورها و مناطق جهان تامین آب آشامیدنی از دغدغه های اول دولت ها، خانواده ها و جوامع انسانی به حساب می آید.

بشر از دیر باز در کنار نیاز به آشامیدن برای رفع بسیاری از نیازهای دیگر خود به آب نیاز مبرمی داشت و این نیاز انسان به آب آشامیدنی خلاصه نمی شود در کنار آشامیدن ما برای شستشو و نظافت، امور کشاورزی، صنعت، تولید انرژی، رطوبت هوا و تمیز کردن آن و بسیاری موارد ریز و درشت دیگر به آب نیاز داریم. 

امروزه تا مین آب آشامیدنی تمیز از معضلات بسیاری از کشورها خشک و کم باران جهان می باشد بطوری که در آن کشورها مردم ناچار به استفاده از اب های آلوده رودخانه ها، باطلاق ها، تالاب ها و بسیاری اماکن غیر بهداشتی دیگر که آب آنها غیر بهداشتی و نا سالم است می باشند. ایران هم از جمله کشورهایی است که در چند دهه اخیر با کمبود آب سالم قابل نوشیدن روبرو بوده است این کمبود حتی در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها که آب آشامیدنی لوله کشی دارند هم مشاهده می شود.

بسیاری از این کمبودها ناشی از عدم وجود دستگاه های پیشرفته تصفیه آب، قدیمی شدن سیستم تصفیه آب مناطق مختلف، عدم توجه مسئولین و بسیاری موارد دیگر می باشد البته در مناطق دور افتاده، بعضی از روستاها، و برخی استان ها وضعیت آب بسیار بحرانی تر و ید تر است بسیاری از خانواده های شهرها و مناطق در گیر با آب آشامیدنی لوله کشی ناسالم دست به خرید تصفیه آب خانگی می کنند تا از شر بیماری های ناشی از آب آشامیدنی آلوده در امان بمانند.

آب های نا سالم دارای انواع بیمار است که ما در این مقاله یعنی بیماری های اب آشامیدنی آلوده سعی می کنیم آنها را معرفی کنیم.

انواع بیماری های آب آشامیدنی آلوده

اسهال:

زیاردیازیس

هپاتیت A

وبا:

اسهال خونی

اشرشیا کولی

تیفوئید

فلوروز

سالمویلا

سرطان

آرسینکوز

تراکوما

فلج اطفال

انواع بیماری های آب آشامیدنی آلوده

اسهال خونی

نوعی اسهال بسیار حاد است که مدفوع در آن نرم و بسیار آبکی و همراه مدفوع که برنگ قرمز روشن است خون هم وجود دارد. این بیماری در اثر اختلال در سیستم گوارش به وجود آید بیماری اسهال خونی در برخی موارد زود گذر است اما ممکن است مواردی هم باشد که مدت زمان بیشری طول بکشد و یا یک بیماری مزمن باشد که در اثر التهاب و یا بیماری دیگر خون ریزی در منطقه ایی از دستگاه گوارش بوجود آید..

اسهال خونی مربوط به سن خاصی نیست و ممکن است در هر مقطعی و دوره ایی از زندگی انسان بوجود آید. همانطر که می دانیم اسهال باعث دفع آب بدن از طریق مدفوع می شود که این امر سبب کم آبی بدن انسان خواهد شد اما در مورد اسهال خونی علاوه بر دفع آب بدن فرد بیمار مقداری از خون خود را هم از دست می دهد. و این امر مخصوصا در کودکان کم خونی را بهمراه خواهد داشت.

عوارض اسهال خونی:

حالت تهوع و استفراغ

احساس کوفتگی و احساس درد در شکم

کم اشتهایی فرد بیمار

تکرار در دفع مدفوع و در بعضی مواقع بی اختیاری در دفع

خونریزی که ممکن است از راه مقعد یا گلو باشد

درد و حالت کوفتگی در قسمت های مختلف بدن

احساس خستگی

تورم شکم 

البته در بعضی از حالت های مزمن اسهال خونی می تواند بسیار خطر ناک باشد و سبب به خطر انداختن جان بیمار شود

عوارض و علائم خطرناک اسهال خونی

اشکال بوجود آمدن در تنفس

سرگیجه گرفتن

درجه هوشیاری پایین

احساس حالت ضعف

تب بسیار بالای 

درد شدید در ناحیه شکمی و سفت شدن ماهیچه های آن

آمدن خون همراه با استفراغ

اسهال خونی ممکن است به دلایل مختلفی بوجود آید از جمله ممکن این بوسیله غذا و یا آب آلود به بعضی میکروب ها بوجود آید.

اسهال خونی

اسهال خونی

ژیاردیازیس

یکی دیگر از بیماری های اب آشامیدنی آلوده بیماری ژیاردیازیس این بیماری از یک انگل ژیاردیا لامبلیا نامی که یک انگل میکروسکوبی است ایجاد می شود بیماری اسهالی ژیاردیازیس قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است. افراد در اثر خوردن غذای آلوده و یا آشامیدن آب الود به این انگل آلوده می شوند. و براحتی به این بیماری مبتلا می شوند عدم وجود و رعایت پروتکل های بهداشتی در کشورهای مختلف مخصوصا در کشورهای فقیر باعث شیوع این بیماری می شود.

این بیماری نه تنها در انسان بلکه بعنوان یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان به حساب می آید و می تواند از طریق حیوانات مبتلا به این بیماری مانند سگ و گربه و یا حیوانات دیگر خانگی و غیر خانگی به انسان منتقل شوند و سبب عفونت در روده کوچک شوند. گرچه این بیماری ممکن است با تجویز داروی آنتی بیوتیک توسط پزشک و آزمایش از مدفوع درمان شود ولی در اکثر مواقع این بیماری خود به خود ازبین خواهد رفت و درمان می شود.

علائم ابتلا به بیماری ژیاردیازیس

از علائم این بیماری استفراغ، اسهال فرد مبتلا،خستکی، نفخ، شکم درد، سر درد و بعضی علائم دیگر

بیماری کبدی

کبد درگیر به بیماری ژیاردیازیس

هپاتیت آ

هپاتیت A از بیماری های اب آشامیدنی آلوده می باشد این بماری کبدی در اثر التهاب در کبد در انسان بوجود می آید این التهاب می تواند عوامل مختلفی داشته باشد یکی از راه های ابتلا به این بیماری الودگی آب آشامیدنی و غذای آلوده است اما در کنار آب و غذای آلوده یکی دیگر از علل درکیری افراد به این بیماری تماس با افراد مبتلا به بیماری هپاتیت آ می باشد.

همچنین مصرف بعضی از داروها، مسموم شدن افراد و یا مصرف زیاد مشروبات الکلی هم می تواند باعث ابتلا به بیماری هیپاتیت آ گردد. بهترین راه درمان این بیماری استراحت است و نیازی به درمان خاصی ندارد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسن هپاتیت آ تاثیر زیادی ذارد در رابطه با این بیماری باید در نظر داشت که در هنگام ابتلا به این بیماری باید تا حد امکان از حضور در اماکن عمومی جشن ها، محل کار و یا مدارس اجتناب کرد زیرا این بیماری قابل انتقال از قردی به فردی دیگر می باشد.

علائم بیماری هپاتیت A 

درد در ناحیه راست شکم، تب، تغییر رنگ ادار به تیرگی، حالت تهوع بیمار و استفراغ،خستگی، رنگی شدن رنگ مدفوع، خارش، بی اشتهایی

بیماری هپاتیت A

مقایسه تصویری کبد سالم با کبد مبتلا به به بیماری هیاتیت A

بیماری وبا:

مقاله بیماری های اب آشامیدنی آلوده را با بررسی بیماری وبا ادامه می دهیم وبا بیماری واگیر دار و قابل انتقال از راه های مختلف که ما در این قسمت از بحث بیماری های اب آشامیدنی آلوده توضیح می دهیم این بیماری در اثر ورود میکروب ويبريوکلرا به معده و از آنجا به روده بوجود می آید و یک حالت اسهال شدید آبی در فرد درگیر با این بیماری به وجودخواهد آورد بعد از ورود این انگل به روده میکروب شروع به تکثیر کردن در روده می کند و علایم بعدی در فردی که این انگل را میزبانی می کند بوجود می آورد.

اولین نشانه و علامت این بیماری صدای غرغر کردن شکم فرد است و اسهال آبکی است

تعدد زیاد در اجابت مزاج بیمار

تشنگی فراوان

استفراغ

اسهال بد بو

از دست دادن شدید آب بدن که خود علایم زیادی را در بیمار سبب می شود.

خشکی پوست و دهان بیمار

فرد بیمار با تحریک پذیری بالا روبرو خواهد شد

ایجاد ضربان قلب نا منظم

پایین آمدن فشار خون

راه های انتقال میکروب بوجود آورنده بیماری وبا به فرد بیمار:

مهمترین عامل بیماری وبا نوشیدن آب آلوده

مواد غذایی، سبزی جات و میوه هایی که با آب آلوده به فضولاتی و مدفوعی که دارای انگل ويبريوکلرا هستند شسته شده اند

تماس با ترشحات بیماران در گیر به وبا

بیماری وبا

میکروب ويبريوکلرا علت اصلی وبا

 

اسهال:

اولین و شایع ترین انواع بیماری های ناشی از آب غیر بهداشتی در گیر شدن انسان با اسهال است در این بیماری بیمار آب بدن خود را از دست می دهد و باید از راه های مختلف این آب از دست رفته را جبران کند.

این بیماری در وجود انواع باکتری ها، ویروس ها و میکروب ها که در اثر نفوذ فضولات انسانی و یا حیوانی به آب آشامیدنی چه در رودخانه ها و چه در آب آشامیدنی لوله کشی شده بوجود می آید. در این آلودگی شخص دچار نب می شود که باید درجه حرارت فرد را پایین آورد تا دچار تشنج نشود. علائم دیگر این بیماری درد در معده که اصطلاحا به دل درد معروف است و یا حالت تهوع و استفراق از علائم خطرناک آن است که اگر بیمار به پزشک مراجعه نکند باعث به خطر افتادن جان او خواهد شد.

این نوع آلودگی ها در دستگاه تصفیه آب جدید از بین می روند و افراد می توانند آب آشامیدنی تمیز داشته باشند. البته عوامل بوجود آورنده این بیماری که یکی از بیماری های ناشی از آب غیر بهداشتی است تنها از راه آب آشامیدنی منتقل نمی شود و ممکن است از طریق شنا کردن در استخر و یا آب راکد و یا حتی شنا کردن در آب رود خانه های بسیار آلوده هم افراد دچار این آلودگی شوند.

بیمارری اسهال

نمونه روده کوچک طبیعی و روده درگیر با بیماری اسهال

خلاصه کلام

در قسمت ابتدای خلاصه کلام امیدوارم مقاله بیماری های اب آشامیدنی آلوده مورد قبول خوانندگان عزیز و محترم بازدید کنندگان وبلاک فروشگاه اینترنتی فروشکالا قرار بگیرد. ما در این مقاله ابتدا در رابطه با خطرات و نتایج مشکل ساز بیماری های اب آشامیدنی آلوده برای سلامتی و زندگی انسان صحبت کردیم و گفتیم هر کدام از این بیماری ها می تواند علائم متفاوتی داشته باشند و انسان را درگیر با نوع خاصی از نتایج بیماری ها بکند.

اشخاص در گیر با این بیماری ها ممکن است علائم خستگی، بی حالی، درد شکم، تهوع، اسهال و بسیاری از علائم را از خود نشان بدهند. ضمن اینکه گفتیم بعضی از این بیماری ها ممکن است با استراحت و مراعات بعضی از رفتارهای بهداشتی بهبود پیدا کنند مانند هیپاتیت A و بعضی دیگر نیاز به مراجعه به دکتر و درمان دارویی دارند.

در ادامه بحث بیماری های ناشی از آب غیر بهداشتی بعضی از انواع این بیماری ها را مانند اسهال، وبا، تیفوئید، فلوروز، هپاتیت آ و بسیاری دیگر را نام بردیم و چندتا از آنها را توضیح دادیم.

موفق و سرفراز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *