آبگرمکن

عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی

بسم الله الرحمن الرحیم

عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی

عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی حالا که هوا کم کم رو به سردی می گذارد توجه به کالاها و وسایل حرارتی بیشتر و جدی تر می شود یکی از کالاهایی که وجود و تعمیر کردن آن اجتناب ناپذیر است آبگرمکن است آبگرمکن وسیله ایی است که آب منازل و یا اماکن دیگر تامین می کند و باعث می شود کاربر در تمام ساعات روز براحتی به آب گرم دسترسی داشته باشد.

برای مشاهده مقایسه و خرید آبگرمکن برقی  کلیک کنید

در امقاله عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی ما در رابطه با آبگرمکن برقی بحث می کنیم اگر بخواهیم آبگرمکن ها را بر مبنای سوخت مصرفی تقسیم بندی کنیم به دو دسته عمده که در زمان حاضر کاربرد بیشتری دارند بر می خوریم.

1- آبگرمکن های گازی

2- آبگرمکن های برقی

آبگرمکن های برقی برای کار کردن و گرم کردن آب از انرژی الکتریسیته استفاده می کند و انرژی برق را به انرژی حرارتی تیدیل می کند. آبگرمکن های برقی مانند سایر کالاهای دیگر و بخصوص وسایل برقی بعد از مدتی کار کردن مستهلک می شوند و بعضی از قطعات آنها خراب و یا فرسوده می شوند و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند. در این مقاله ما می خواهیم در رابطه با مشکلات و معایب آبگرمکن برقی و نحوه تعمیر یا تعویض آنها صحبت کنیم.

آبگرمکن برقی برای گرم کردن و یا کرم ماندن آب درون مخزن بر دو قطعه متکی است یکی از این قطعات امنت ها هستند که معمولا در آبگرمکن های ایستاده یا مخزن دار از دو المنت یکی در بالای مخزن و دیگری در پایین مخزن وجود دارد و در آب شناور هستند و با گرم شدن آب را هم گرم می کنند و قطعه دوم ترموستات که درجه کرمی آب درون مخزن را تنظیم می کند و المنت ها را در زمان بالا رفتن دمای آب از مدار خارج می کند و برق آنها قطع می شود

برای مشاهده مقایسه و خرید آبگرمکن برقی و گازی کلیک کنید

آبگرمکن برقی

برای مشاهده مقایسه و خرید آبگرمکن گازی دیواری کلیک کنید

قطعات آبگرمکن برقی با احتمال خرابی

 • المنت ها

 • عایق نسوز

 • مخزن آب

 • فیوز جان

 • فیوز مینیاتوری

 • ترموستات

 • لامپ هشدار دهنده

 • عیب یابی آبگرمکن برقی

برای مشاهده و خرید اینترنتی آبگرمکن گازی و برقی از دیجی کالا  اینجا کلیک کنید

قطعات آبگرمکن برقی

عیوب آبگرمکن برقی

 1. آبگرمکن برقی روشن نمی شود

 2. آب خروجی قهوه ایی رنگ و شبیه زنگ زدگی است.

 3. زمانی که آمپر گرمایی پایین یا صفر است اما آب بسیار گرم می باشد.

 4. ورود جریان برق به آب

 5. آبگرمکن آب را گرم نمی کند

توضیح خرابی ها و تعمیر آبگرمکن برقی

 1. آبگرمکن برقی روشن نمی شود

در صورتی که آبگرمکن برقی روشن نشود اولین کاری که باید انجام داد بررسی وجود جریان برق در مدار است و ممکن است مدار قطعی ذاشته باشد که برای تعمیر آبگرمکن برقی و روشن شدن آبگرمکن برقی باید مکان قطعی مدار ممکن است این از سیم کشی منزل یا مدار خود ابگرمکن باشد. در مرحله بعد باید فیوز مینیاتوری را بررسی کتیم که ممکن است مدار را قطع کرده باشد.

در ادامه مقاله عیب یابی آبگرمکن برقی با ما همراه باشید.

2- آب خروجی قهوه ایی رنگ و شبیه زنگ زدگی است.

این مشکل ممکن است از فرسودگی و رسوب گیری زیاد لوله های خروجی و ورودی از آب گرمکن باشد در این حالت  برای تعمیر آبگرمکن برقی باید لوله کشی آب را تعویض کنیم باید در نظر گرفت لوله های آب سرد منزل دچار این رنگ باشند و همچنین بوی آب هم عوض شده باشد این یعنی اکسید آهن در درون آب لوله کشی شما وجود دارد.

که این اکسید آهن ممکن است از خود منبع آب شهری باشد یا از زنگ زدگی لوله های منزل شما. در این حالت باید در مسیر آب ورودی از فیلتر های مناسب تصفیه آب استفاده کنیم و یا لوله کشی منزل را عوض کرد اما اگر این رنگ و بوی آب فقط بعد از آبگرمکن باشد یعنی مشکل از آبگرمکن و یا لوله های خروجی آب گرم است.

3- زمانی که آمپر گرمایی پایین یا صفر است اما آب بسیار گرم می باشد

در این صورت دما سنج آبگرمکن برقی خراب است و باید تعویض شود.

4- ورود جریان برق به آب

یکی از عیوب آبگرمکن برقی که در مقاله عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی مورد بررسی قرار می دهیم ورود جریان برق به آب کرم مورد استفاده کاربر است در صورتی که جریان برق به آب خروجی و بدنه آبگرمکن برقی منتقل شود احتمالا ارت آبگرمکن به زمین قطع شده است و یا اینکه دستگاه شما ارت به زمین ندارد که در این مورد باید دوشاخه را از برق کشید زیرا این مسئله بسیار خطر ناک است و ممکن است موجب برق گرفتگی شود در این صورت باید به تعمیر کار مجرب و آشنا به مدار آبگرمکن برقی مراجعه کرد.

5- آبگرمکن آب را گرم نمی کند.

این مشکل ممکن است در اثر رسوب گزاری ذرات و سختی آب بر روی المنت ها و مبدل های حرارتی که باعث می شود اولا المنت ها بخوبی گرم نشوند و آن مقدار گرما را هم نتوانند به آب منتقل کنند که آب گرم شود.

یا ممکن است اشکال در لوله کشی آب باشد و احتمال دیگر که سبب می شود آب گرم نشود اشکال در سیستم حرارتی است هرکدام از قطعات گرمایشی آبگرمکن مانند المنت، کلید حرارتی و ترموستات اگر دچار خرابی شود سبب خوب گرم نشدن آب می شود.

نکاتی ایمنی استفاده از آبگرمکن برقی:

 • هرگز دستگاه را بدون وجود آب به برق نزنید و روشن نکنید این امر باعث آسیب رساندن به المنت های دستگاه و واشرهای آب بندی آن می شود.
 • اطمینان از وجود سیستم ایمنی حفاظتی اتصال بدنه
 • رفع پوسیدگی بدنه و یا مخزن آب در صورت مشاهده نشتی و چکه کردن آب از محل اتصالات یا خود بذنه.
 • استفاده نکردن از آبگرمکن برقی بطور مداوم و بصورت طولانی.
 • درست کار کردن دما سنج( حرارت سنج ) آبگرمکن برقی
 • هنگام تمیز کردن بدنه آبگرمکن حتما دو شاخه آنرا از برق بیرون بکشید.
 • توجه داشته باشید از دوشاخه های استاندارد و متناسب با توان مصرفی آبگرمکن برقی استفاده کنید
 • از ریختن و یا پاشیدن آب بر روی بدنه و جعبه کنترل آن جدا خوداری کنید.
 •  در هنگام خرید آبگرمکن به مجهز بودن آن به شیر اطمینان حاصل کنید و در غیر این صورت آنرا خریداری نکنید.

 

کلام آخر

با تشکر از همراهی شما عزیزان با ما در مقاله عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی ما در این مقاله از انواع عیوب آبگرمکن برقی چند مورد که بیشتر برای کاربران بوجود می آید مانند روشن نشدن آبگرمکن برقی، مشکل رنگ خروجی آب گرم از آبگرمکن، ورود جریان برق به آب را معرفی کردیم و توضیح دادیم و راه حل رفع این مشکلات را هم بازگو کردیم. بعد از آن نکاتی ایمنی استفاده از آبگرمکن برقی را هم گفتیم امید وارم این بحث عزیزان بازدید کننده را در عیب یابی و تعمیر آبگرمکن برقی یاری کند.

موفق و سرفراز باشید

لطفا با نظرات خود ما را راهنمایی بفرمایید.

لینگ صفحه اصلی سایت فروشکالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *