لوازم آرایش

مضرات آفتاب برای پوست

مضرات آفتاب برای پوست

بسم الله الرحمن الرحیم

مضرات آفتاب برای پوست

برای خرید انواع لوازم مراقبتی پوست و لوازم آرایشی اصل و معتبر 

مضرات آفتاب برای پوست

محافظت از پوستمان در مقابل عوارض طبیعی و غیر طبیعی امروزه یکی از دغدغه های مهم زندگی بشری بحساب می آید یکی از این خطرات که می تواند آسیب های جدی و زیادی را برای پوستمان بوجود بیاورد نور و گرمای آفتاب است. آفتاب با تمام قواید و محاسنی که برای ادامه زندگی بشر دارد مانند هر عنصر و ماده دیگری یک سری معایب و مضراتی هم برای ما دارد.

عمده ترین و گسترده ترین مضرات آفتاب برای پوست خطراتی است که برای پوستمان دارد یکی از راه های موثر برای کم کردن اثر آفتاب روی پوست استفاده از کرم ضد آفتاب برند ها ی معتبر و خرید آن از فروشگاه های لوازم آرایشی شناخته شده و بهداشتی است.

نور خورشید دارای سه عنصر شدیدا خطرناک و مضر برای پوستمان است این سه عنصر یا اشعه را بشر به نام اشعه UV،اشعه UVB و اشعه UVA می شناسد که باید با اتخاذ اقدامات پیشگرانه اجازه ندهیم این اشعه ها اثرات خطرناک و بیماری هایی که ما در این مقاله به آنها اشاره می کنیم بر روی پوستمان داشته باشد این عناصر از طریق لایه‌های بالا و عمقی پوست به پوست نفوذ می‌کنند.

کرم های ضد آفتاب

اشعه ماورای بنفش چیست:

اشعه ماورای بنفش یا همان اشعه UV، بخشی از طیف تابش الکترو مغناطیسی است که توسط آفتلب و منابع دیگری نظیر لامپ‌های ماوراء بنفش تولید و می تواند ما را تحت تاثیر خود قرار دهند. اشعه UV از لحاظ طول موج بین نور قابل رویت و اشعه X قرار دارند.

اشعه ماورای بنفش (Ultraviolet Rays)

اشعه  UV  شامل سه عنصر و یا سه اشعه می شود :

در این قسمت از مقاله مضرات آفتاب برای پوست به معرفی اصلی ترین اشعه های نور آفتاب که برای پوستمان مضر هستند می پردازیم

1-  اشعه UVA:

این نوع اشعه UV دارای طول موج بیشتری است و بیشتر در طول روز و طول عمر انسان تابیده می‌شود. اشعه UVA عمدتاً به پوست نفوذ کرده و عوارض طولانی مدت مانند پیری زودرس و افزایش خطر سرطان پوست را ایجاد می‌کند.

2- اشعه UVB:

دومین اشعه خورشید که اگر در طولانی مدت به پوستمان بتابد سبب بیماری و آسیب می شود UVB است:

این نوع اشعه UV دارای طول موج کوتاه‌تری است و بیشتر در طول روز در فصل‌های گرم سال تابیده می‌شود. اشعه UVB می‌تواند به پوست نفوذ کرده و در زمان کوتاه باعث سوختگی نور خورشید، قرمزی، تیرگی پوست و ایجاد خطر سرطان پوست شود.

3- اشعه UVC:

و اما سومین اشعه که احتمال رسیدن آن به پوستمان کم است اشعه UVC است:

این نوع اشعه UV با طول موج کوتاهتری نسبت به UVA و UVB دارد و به طور معمول توسط جو زمین جذب می‌شود و نمی‌تواند به زمین برسد. بنابراین، تاثیر مستقیمی بر پوست ما ندارد.

با توجه به تأثیرات آسیب‌زایی اشعه UV بر پوست، محافظت از پوست در برابر این اشعه‌ها بسیار مهم است. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب، پوشیدن لباس‌های محافظتی و استفاده از لوازمی مانند کلاه، عینک آفتابی و  چتر آفتابی در مناطقی که آفتاب آنها سوزنده و شدید است در فضای باز می‌تواند به کاهش اثرات مضر اشعه UV بر پوست کمک کند.

انواع آسیب های اساسی نور آفتاب به پوست انسان :

سوختگی نور خورشید

افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست

پیری زودرس پوست

بعضی از مشکلات دیگر پوست

  •  سوختگی نور خورشید: برخورد پوست با مقدار زیادی اشعه UVB می‌تواند منجر به سوختگی نور خورشید شود. این شامل قرمزی، درد، تورم و حتی پوست‌های آبکی می‌شود. سوختگی نور خورشید می‌تواند از سطحی خفیف تا سوختگی شدید و خطرناک که نیاز به مراقبت پزشکی دارد، متغیر باشد.
  •  افزایش خطر سرطان پوست: این آسیب از مهمترین و خطرناک ترین انواع آسیب های اساسی نور آفتاب به پوست انسان بحساب می آید.
   بیش از حد بودن تعرض به اشعه UV می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. در واقع، اکثر سرطان‌های پوست ناشی از تعرض به اشعه UV هستند. اشعه UV می‌تواند تغییرات در ساختار و DNA سلول‌های پوست ایجاد کند که ممکن است به تشکیل سرطان منجر شود.
سرطان پوست
 •  
 •  پیری زودرس پوست: تعرض مکرر و بیش از حد به اشعه UVA می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود. این عبارت است از خطوط و چروک‌های مختلف، کاهش انعطاف‌پذیری پوست، تیرگی پوست و تغییر رنگ پوست.
 •  مشکلات دیگر پوست: انواع آسیب های اساسی نور آفتاب به پوست انسان به موارد بالا خلاصه نمی شود و انواه بسیار دیگری از مضرات نور آفتاب وجود دارند که ما در اینجا فقط به ذکر نام آنها اکتفا می کنیم
  تعرض بیش از حد به آفتاب می‌تواند عوارض دیگری روی پوست ایجاد کند، از جمله ایجاد لکه‌های خورشیدی، ایجاد آکنه خورشیدی، تشدید بیماری‌های پوستی مانند رزاسه، درماتیت و اگزما، و ایجاد بروز مجدد هرپس ساده.

به همین دلایل مجددا تاکید بر  ضرورت محافظت از پوست در برابر آفتاب با استفاده از کرم ضد آفتاب، پوشیدن لباس‌های مناسب و اجتناب از تابیدن مستقیم نور آفتاب می کنیم

 

 پیری زودرس پوست

اقدامات ضروری برای محافظت از پوست در برابر آفتاب

1- استفاده از کرم ضد آفتاب

2- پوشیدن لباس‌های مناسب

3- قرار نگرفتن در معرض تابش نور آفتاب در ساعات شدت آن

4- مراقبت از پوست پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب

5- اجتناب از عمل سولاریوم

رعایت هشدار های محیطی

1. استفاده از کرم ضد آفتاب: از مهمترین اقدامات ضروری برای محافظت از پوست در برابر آفتاب که باید انجام دهیم بکار بردن کرم ضد آفتاب مناسب است. انتخاب یک کرم ضد آفتاب با عامل‌های محافظتی SPF (عامل محافظتی از آفتاب) بالا از اهمیت بالایی برخوردار است. این کرم را به طور منظم و به مقدار کافی (حداقل SPF 30) بر روی پوست صورت و بدن خود بمالید و قبل از بیرون رفتن به طور مکرر آن را تجدید کنید.

در هنگام خرید کرم ضد آفتاب باید از برندهای معتبر و شناخته شده و از فروشگاه های مطمئن این محصول را خریداری کرد چون محصولات فیک زیادی در بازار وجود دارند که نه تنها باعث جلوگیری از اثر مخرب نور آفتاب بر روی پوست نمی شوند بلکه خود ممکن است سبب تشدید و با خشکی پوست بشوند.

2. پوشیدن لباس‌های مناسب: انتخاب لباس‌های با بافت چسبیده و بافتی محافظتی می‌تواند در جلوگیری از نفوذ اشعه مضر UV به پوست کمک کند. لباس‌های با طرح‌ها و بافت‌های محافظتی از پوست در برابر آفتاب مفید هستند. همچنین، از گردن‌ بند، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید تا سایر مناطق حساس پوست را محافظت کنید.

3. اجتناب از تابیدن نور آفتاب در ساعت‌های شدت نور و گرما: این یکی از مضرات آفتاب برای پوست است سعی کنید در ساعت‌های 10 صبح تا 4 بعدازظهر، که اشعه آفتابی بیشتری وجود دارد، به مدت طولانی زیر آفتاب نیایید. در صورت نیاز به برون رفتن در این ساعت‌ها، تلاش کنید در سایه بمانید و محافظت از پوست خود را افزایش دهید.

4. مراقبت از پوست پس از آفتاب: پس از برگشت از بیرون، پوست خود را به دقت بررسی کنید و در صورت لازم مرطوب‌کننده یا کرم پس از آفتاب به پوست خود بزنید. این کار به تسکین و ترمیم پوست کمک می‌کند.

5. اجتناب از سولاریوم: استفاده از سولاریوم یا تنظیمات تاب‌ آوری مصنوعی می‌تواند پوست را در معرض مضرات اشعه UV قرار دهد. بنابراین، توصیه می‌شود از استفاده از سولاریوم اجتناب کنید.

سولاریوم دستگاهی است که در آن از لامپ‌های ماوراء بنفش (UV) استفاده می‌شود تا از طریق آن رنگ پوست روشن را برنزه کنند همان کاری که در گذشته فقط از طریق قرار گرفتن در معرض نور آفتاب انجام می دادند این دستگاه‌ها در مراکز آرایشی و سالن‌های زیبایی قرار داده می‌شوند و افرادی که می‌خواهند بدون تعرض به آفتاب، رنگ برنزه روی پوست ایجاد کنند.
استفاده مکرر و طولانی مدت از این فرایند می تواند آسیب های جبران نا پذیری را برای پوست انسان داشته باشد و او را در معرض انواع بیماری ها پوستی قرار دهد.

6. رعایت هشدارهای محیطی: در صورتی که در مناطقی با نور خورشید قوی، باد خشک و یا مرتفع قرار دارید، مراقبت ویژه‌تری لازم است. مصرف مایعات بیشتر، پوشیدن لباس‌های مناسب و استفاده از لوازم محافظتی به عنوان اقدامات اضافی می‌تواند مفید باشد.

محافظت از پوست در برابر آفتاب در واقع یک فرایند مداوم است. بنابراین، مهم است که این روش‌ها را به طور منظم و در طول سال رعایت کنید تا پوستتان را از آسیب‌های ناشی از اشعه UV محافظت کنید.

خلاصه کلام:

صحبت در مورد مضرات آفتاب برای پوست بسیار کسترده و به همان مقدار هم مهم و حساس است ما در این مقاله سعی کردیم تا آنجا که در توانمان است در مورد این مضرات بطور خلاصه صحبت کنیم. در مقدمه این بحث ما در رابطه با اهمیت پیشگری از آسب های آفتاب و نقش اشعه ماورا بنفش اشاره کردیم و سپس در قسمت های دیگر این موارد را باز تر کردیم.

بعد از آن عناصر سه گانه اشعه ماورا بنفش UV را که اشعه های UVA – UVB و UVC را گفتیم.  و در مورد انواع آسیب های اساسی نور آفتاب به پوست انسان مانند سوختگی در اثر نور آفتاب، خطر سرطان، پیری زود رس و غیره هم بحث کردیم. و در قسمت آخر در مورد اقدامات ضروری برای محافظت از پوست در برابر آفتاب هم مواردی را ذکر کردیم امید وارم این مقاله مورد توجه خوانندگان عزیز قرار بگیرد و با آگاه شدن از انواع آسیب های اساسی نور آفتاب به پوست انسان از پوستمان به بهترین نحو محافظت کنیم.

.

موفق و سرفراز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *