لباس

تاریخچه و معرفی پارچه ابریشم

تاریخچه و معرفی پارچه ابریشم

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخچه و معرفی پارچه ابریشم

تاریخچه و معرفی پارچه ابریشم پارچه یکی از مهمترین و اساسی ترین نیاز های انسان در طول تاریخ بشر است و انسان در هیچ دوره ایی از تاریخ خود بی نیاز از پوشش نبوده است. و در طول تاریخ از انواع و اقسام اشیا و مواد طبیعی محیط خود برای این منظور استفاده کرده است تا اینکه توانست انواع الیاف ها را برای نسج پارچه اختراع کرد و از همین الیاف ها انواع پارچه ها را تولید کرد.

 

 امروزه با پیشرفت های شگرف علمی بشری انواع و اقسام پارچه ها به شیوه های مختلف برای کاربردهای متفاوت و برای سلیقه ها و اذواق مختلف براحتی و با کیفیت بالاتر و کمیت بسیار زیاد تولید می شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع پارچه های مناسب مانتو و خرید اینترنتی مانتو تابستانی می توانید مقاله ما را مطالعه بفرمایید.

 

 

موضوع این مقاله ما یعنی تاریخچه و معرفی پارچه ابریشم است پارچه ابریشم زیباترین، جذاب ترین و چشم نواز ترین پارچه تاریخ بشری بحساب می اید همین جذابیت است که باعث شده است در طول تاریخ چند هزار ساله این پارچه همیشه انتخاب اول و همیشگی شاهزادگان، طبقات اشراف در قدیم، ثروتمندان و تاجران باشد قیمت بسیار بالای آن و تفاوت زیاد این قیمت با پارچه های دیگر افرا متوسط و طبقه پایین جوامع را از خرید این پارچه در محدودیت قرار داده بود. 

لینک مضاهده و خرید انواع دسته بندی های مد و پوشاک مردانه، زنانه، بچه گانه در دیجی کالا کلیک کنید.

پارچه ابریشم گلدار

تاریخچه تولید کرم ابریشم

کشف و آغاز تولید الیاف ابریشم از کرم ابریشم در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح توسط چینی ها انجام شد. کشور چین خواستگاه اولین باکیفیت ترین پارچه جهان برای سال های زیادی یعنی حدود 400 سال این مسئله را بعنوان یک راز در نزد خود نگهداشتند. و برای افرادی که سعی می کردند کرم ابریشم یا تخم آنرا و همچنین دانش تولید الیاف ابریشم را از چین خارج کنند و به کشورهای دیگر ببرید شدید ترین مجازات یعنی اعدام را در نظر گرفته بودند.

برای آشنایی بیشتر با انواع پارچه های مناسب مانتو و خرید مانتو مخمل می توانید مقاله ما را مطالعه بفرمایید.

ضمن اینکه در بسیاری از جوامع گذشته و سنتی سابق افراد معمولی اجازه پوشیدن این پوشش را نداشتند چون طبقه متمکن و قدرتمند نمی توانستند افراد دیگر و عادی جامعه را در حد خود حتی از نظر پوشش ببینند.

چینی ها انحصار تولید و فروش این پارچه را صدها سال در انحصار خود داشتند و به فروش و معرفی پارچه ابریشم پرداختند و با کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی به تجارت این پارچه ارزشمند و پرطرفدار در بین اشراف و ثروت مندان می پرداختند. تا اینکه این راز توسط دیگر کشورها کشف شد و کشورهای دیگر هم شروع به تولید این پارچه کردند.

پارچه ابریشم گلدار فروشکالا

برای معرفی پارچه ابریشم ابتدا به معرفی  مراحل تکاملی کرم ابریشم در طول حیات می پردازیم:

کرم ابریشم در طول زندگی خود چهار مرحله را می گذراند

1- تخم

2- لاور

3- شفیره

4- حشره بالغ

در اولین مرحله از زندگی کرم ابریشم زمانی بوجود می آید که پروانه مادر تخم های خود را بر روی برگ های گیاهان می گذارد زیرا این برگ ها قرار است بعد ها غذای کرم های متولد شده از این تخم ها شود.

در مرحله دوم یعنی زمانی که این کرم ها از تخم ها بیرون می آیند یعنی مرحله ایی که تفریخ نامیده می شود بعد از مرحله تفریخ  شروع به خوردن برگ هایی می کنند که مادرشان آنها را روی ان گذاشته تا زمانی که به اندازه کافی چاق و بزرگ شوند. این مرحله در مناسب ترین شرایط رشد 13 روز  طول می کشد ممکن است در شرایط مختلف به 30 روز هم بکشد و کم کم کرم اماده پیله انداختن و رفتن به درون پیله می شود.

حالا کرم از دهانش ماده ایی به شکل بخ ترشح می کند و به یک جای برگ می چسباند و شروع به تولید و ساخت پیله بدور خود می کند در طول چند هفته کرم ابریشم در درون پیله دچار تحول می شود و کم کم کامل می شود و به پروانه تبدیل می گردد.

در مرحله آخر پروانه با پاهای خود پیله را پاره می کند و از درون پیله بیرون می آید و پروانه های مادر شروع به پیدا کردن برگ های مناسب برای تخم گذاری می کند و تخم های خود را می گذارد و مرحله جدیدی از تولید پیله و کرم ابریشم آغاز می شود.

باید بدانیم که تولید کرم ابریشم و تولید پیله در محیط طبیعی از بین رفته و حالا در مزارع مخصوص این کار انجام می شود و کرم های ابریشم پرورش داده می شوند. در مزارع اجازه بیرون آمدن پروانه از پیله را نمی دهند زیرا باعث ازبین رفتن نخ ابریشم تنیده شده در پیله می شود و قبل از سوراخ کردن پیله توسط پروانه پیله ها را در آفتاب می گزارند تا کرم های ابریشم بمیرند و سپس پیله ها را در آب جوش می گزارند تا سر نخ ابریشم آن مشخص شود و از آن نخ کامل ابریشم می گیرند

مقدار ابریشم هر پیله چقدر است؟

مقدار ابریشم هرپیله را بر حسب اندازه نخ ابریشم آن پیله تعیین می کنند که مقدار آن از یک نخ باریک ابریشمی به طول 300 متر تا 900 متر است

انواع و معرفی پارچه ابریشم:

  • ابریشم طبیعی: همانطور که در بالا گفتیم الیاف یا پارچه ایی است که از حشره ایی بنام کرم ابریشم بدست می اید و این پارچه زیبا، نرم، براق، چشم نواز و بسیاری خصوصیات منحصر بفرد دیگر دارد.

ابریشم مصنوعی: بعد از معرفی پارچه ابریشم طبیعی بد نیست مختصری هم از پارچه ابریشمی مصنوعی بگوییم پارچه ابریشم مصنوعی پارچه ایی است که از مواد شیمیایی و مصنوعی بدست می آید که بخاطر شباهت آن از نظر نرمی و شفافیت به ابریشم طبیعی به آن ابریشم می گویند. این نوع ابریشم بسیار ارزان تر از ابریشم طبیعی است.

 

به دلیل گران بودن ابریشم طبیعی و عدم کفاف بازار جهانی به تقاضای ابریشم این نوع ابریشم یعنی ابریشم مصنوعی را تولید می کنند و به بازار با قیمت بسیار ارزانتر به مصرف کنندگان و تولید کنندگان عرضه می شود و قسمت زیادی از نیاز بازار را تامین می کند.

خلاصه کلام:

در خاتمه از اینکه مقاله تاریخچه و معرفی پارچه ابریشم را مطالعه فرمودید تشکر می کنم ما در این مقاله در رابطه با الیاف ابریشم صحبت کردیم تاریخچه پارچه ابریشم و اینکه خواستگاه آن چین باستان در 2600 سال قبل از میلاد مسیح بوده و این پارچه از زیباترین و جذاب ترین پارچه ها بحساب می آید از پیله نوعی کرم بنام کر ابریشم تولید می شود صحبت کردیم.

 

و نیز مراحل تکاملی این حشره که در نهایت تبدیل به پروانه های زیبا می شود را توضیح دادیم سپس انواع پارچه ابرشم را به دو دسته طبیعی و ابریشم مصنوعی طبقه بندی کردیم این بود مقاله ما که در جهت معرفی پارچه ابریشم به عزیزان بازدید نگاشته شده بود امید وارم مورد توجه قرار گرفته باشد.

از اینکه با نظرات خود ما را راهنمایی می فرمایی متشکریم

موفق و سر فراز باشید.

لینک صفحه اصلی سایت فروشگاه اینترنتی فروشکالا 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.