دوچرخه

چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟

چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟

چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟ دوچرخه از حمله وسایل حمل و نقل است که نیروی انسانی می تواند بطور کامل آنرا بحرکت در آورد این وسیله دارای قطعات بسیار زیادی است که در شکل گیری آن دخالت دارند قطعاتی مانند بدنه، فرمان، دوشاخ، زین، تایرها،طوقه، طبق و دنده و قطعات دیگر. ما امروز می خواهیم در باره یکی از اجزای دوچرخه یعنی دنده، نحوه تعویض صحیح دنده و اجزای آن که در این تعویض دخالت دارند صحبت کنیم.

دنده کلا قطعه ایی است که در همه انواع و یا مدل های دوچرخه کاربرد ندارد و ما نیازی به آن در تمام مدل ها نداریم اما در بعضی از دوچرخه ها اجتناب نا پذیر و بودنس واجب است.

مثلا دو دوچرخه های بچه گانه و یا شهری نیازی به آن نداریم چون ما در سطح شهری نیازی به زیاد سرعت رفتن نداریم گر چه بعضی اشخاص دوست دارند دوچرخه شهری خود مجهز به دنده  باشد و تولید کنندگان هم برای خواست مشتریان در بعضی از مدل های این نوع دوچرخه دنده قرار می دهند.

اما وجود دنده در دوچرخه های حرفه ایی و مسابقه ایی سرعت غیر قابل اقماض است. در هنگام خرید دوچرخه باید به  هدف از خرید آن و نیازمان توجه کنیم تا در تصمیم به خرید دوچرخه دنده ایی و یا بدون دنده دچار مشکل نشویم امیدوارم این مقاله در جواب به سوال چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟ کمک مان کند.
.

سیستم دنده از چه قطعاتی تشکیل می شود؟

 • دسته دنده چپ

 • دسته دنده راست برای بیش از سه دنده:

 • طبق دوچرخه

 • طبق عوض کن

 • شانژمان عقب

 • خودرو

 • زنجیر

 • سیم ارتباطی بین دسته دنده و شانزمان

برای خرید هر یک از قطعات دنده دوچرخه از این لینک استفاده کنید.

در این قسمت از مقاله چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟ به طور مختصر  در مورد قطعات مختلف دنده دوچرخه توضیح خواهیم داد.

 • دسته دنده چپ

دسته دنده چپ قسمتی از سیستم دنده است که در سمت چپ فرمان قرار می گیرد و وظیفه تعویض دنده های جلوی دوچرخه را به عهده دارد این دسته دارای سه دنده است که هرکدام زنجیر را بر یکی از چرخ دنده های روی طبق عوض می کند دوچرخه های بدون دنده فقط یک چرخ دنده بر روی طبق دارند که زجیر همیشه بر روی آن قرار دارد.

 • دسته دنده راست برای بیش از سه دنده:

چرخ دنده سمت راست برای تعویض دنده بر روی خودرو استفاده می شود این دسته دنده برای دوچرخه هایی است که بیش از سه دنده دارند اگر دو چرخه ایی دارای 21 دنده است بر روی این دسته 7 شماره خواهیم دید و شماره دنده سمت چپ را که بر شماره دسته سمت راست ضرب کنیم دنده کلی دوچرخه بدست می آید مثلا 3 * 7 دنده 21 بدست می آید یا 3 * 3 دنده 9 خواهد بود.لطفا در ادامه مبحث چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟ با ما همراه باشید.

انواع دسته های دنده:

دسته دنده کلاج دار :

پرکاربرد ترین و متداول ترین نوع دسته دنده است که شامل دو دسته در سمت چپ و راست است یکی از این دسته ها برای طبق عوض کن  وسط و دیگری برای شانژمان عقب یا خودرو است.

دسته دنده خرچنگی

دسته دنده های وسپایی

دسته دنده بریفتر

دسته دنده انگشتی

دسته دنده وایرلس

دسته دنده های ترمزدار

دسته چپ و راست دنده دوچرخه
دسته چپ و راست دنده دوچرخه
 • طبق دوچرخه

در یک تعریف بسیار ساده طبق قامه مجموع دنده هایی است که در قسمت وسط و پایین دوچرخه قرار می گیرد و طیق در اثر نیروی وارده بوسیله دوچرخه سوار پدال ها می چرخند با چرخش این چرخ دنده ها زنجیری که به آنها وصل است هم بحرکت در می آید و از طریق چزخ دندخ های عقب چرخ عقب و در نتیجه دوچرخه هم بحرکت در می آید طبق دوچرخه های دنده دار همیشه دارای سه چرخ دنده بزرگ، متوسط و چرخ دنده کوچک است.

طبق دوچرخه
 • طبق عوض کن:

طبق عوض کن همان دنده جلو است یا همان شانژمان جلو که فرمان را از دسته دنده سمت چپ  می گیرد و جای زنجیر را بر روی چزخ دنده های موجود بر روی طبق عوض می کند. طبق عوض کن دارای سه قسمت است  اول بازو و بستی ست که طبق عوض کن را به بدنه دوچرخه گیر می دهد و باعث ثابت بودن آن می شود دوم قسمت اصلی دنده جلو است و سوم بازوی پایین بدنه اصلی که زنجیر را در بر می گیرد و باعث حرکت و جابجایی زنجیر بر دور چرخ دنده ها می شود. طبق عوض کن با سیم به دسته دنده چپ وصل می شود.

انواع طبق عوض کن

طبق عوض کن سیم از بالا

طبق عوض کن سیم از پایین

طبق عوض کن دوحالته

این طبق عوض کن هر دو حالت بالا را در بر می گیرد.

طبق عوض کن الکترونیکی

این طبق عوض کن با نیروی الکتریسیته کار می کند و برای ارتباط دسته دنده ها با شانژمان بجای سیم معمولی از سیم برق استفاده می شود.

طبق عوض کن اورسایز:

این طبق عوض کن ها معمولا برای سایز های خاصی طراحی، تولید و مورد استفاده قرار می گیرند اما این نوع طبق عوض کن برای تمام سایز های دوچرخه قابل تنظیم و استفاده است.

طبق عوض کن
 • شانژمان

شانژمان در حقیقت تغییر دهنده مسیر حرکت زنجیر و اجرا کننده دستور تعویض کننده دنده دوچرخه که از تغییر درجه دسته سمت راست توسط کاربر بوسیله سیم به آن می رسد. در دوچرخه های با سه دنده یک شانژمان و آن هم طبق عوض کن و در دوچرخه های با بیش از سه دنده دو شانژمان یکی بر روی طبق و دیگری بر خودروی چرخ عقب دوچرخه وجود دارد. در دوچرخه های بیش از سه دنده اکثر دنده ها در قسمت عقب بر روی خودرو دوچرخه قرار می گیرد.

 • خودرو

خودرو به مجموعه چرخ دنده هایی که در عقب دوچرخه و دقیقا بر روی چرخ عقب وصل می شوند و شانژمان عقب با چرخ دنده ها در ارتباط می باشد خودرو در جای خود یعنی بر روی طوقه عقب توسط یک قفل محکم و تابت می شود.

خودرو دوچرخه
 • زنجیر دوچرخه

قطعه بعدی که در بحث چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟ توضیح خواهیم دادو در تعویض دنده دوچرخه تاثیر زیادی دارد زنجیر چرخ دوچرخه است.
زنجیری چرخشی است که نیروی وارده را از پدال ها به چرخ دنده ایی که به طوقه عقب متصل است منتقل می کند در دوچرخه های بدون دنده بر روی طوقه یک چرخ دنده که زنجیر چرخ بر روی آنها قرار می گیرد و یک چرخ دنده بر روی چرخ عقب برای غلط خوردن زنجیر وجود دارد اما در دوچرخه های دنده ایی بر روی طوقه سه چرخ دنده برای قرار گیری زنجیر و انتقال نیرو به طوقه عقب و بر روی خودرو تعداد بیشتری چرخ وجود دارد.

زنجیر چرخ از قطعه های مستطیلی شکل فولادی نیم اینجی که در دو طرف آنها دو سوراخ قرار می گیرد و توسط یک فلز استوانه ایی شکل بنام پرچ به همدیکر وصل می شوند تشکیل می شود. البته در تمام انواع دوچرخه یک نوع زنجیر چرخ دنده بکار نمی رود.

زنجیر چرخ دوچرخه از نظر سرعتی که دوچرخه ممکن است حرکت کند و ضخامت زنجیر چرخ با یک دیگر فرق دارند.

انواع زنجیر دوچرخه از نظر سرعت: زنجیر چرخ دوچرخه های معمولی بدون دنده و یا همان تک سرعته، زنجیر چرخ یک هشتم اینجی و زنجیر دوچرخه دنده ایی که این نوع سوم خود بر اساس تعداد دنده می تواند عرض آنها متغییر باشد.

زنجیر دوچرخه

 

 • سیم ارتباطی بین دسته دنده و شانزمان

دنده معمولا در دوچرخه هایی برای سرعت رفتن تولید می شود کاربرد زیادی دارد بر این اساس افرادی که در مسابقات سرعت از دوچرخه استفاده می کنند از این امکان دوچرخه زیاد استفاده می کنند و خوب میدانند در کجا باید دنده عوض کرد و در چه جاهایی باید از کدام دنده استفاده کرد و بهتر است از چه دنده ایی به کدام دنده کار تعویض را انجام داد. بنا بر این این مقاله برای افراد آماتور است که اقدام به خرید دوچرخه دنده دار کرده اند و در استفاده از آن نیاز به راهنمایی دارند.

در استفاده از دنده دوچرخه بیش از سه مسئله را باید در نظر داشت که هنگامی که زنجیر بر روی بزرگ ترین چرخ دنده قرار می گیرد زنجیر چرخ باید بر روی خودروی کوچک قرار گیرد و هنکامی که بر روی سینی کوچک طوقه قرار گیرد باید بر روی چرخ دنده های بزرگتر خودرو قرار گیرد و در حالت متوسط چرخ دنده های طوقه باید زنجیر چرخ بر روی چرخ دنده های متوسط خودرو باشد بنا بر این باید هنگام تعویض دنده در حال حرکت دقت کنید تا عمر زنجیر و چرخ دنده های آن از بین نرود.

خلاصه کلام

در اینجا می رسیم به پایان مقاله چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟ ما در این مقاله ابتدا در مورد دنده دوچرخه و نقش آن در حرکت دوچرخه و همچنین کمک به دوچرخه سوار در هنگام دوچرخه سواری صحبت کردیم و گفتیم دنده دوچرخه به دوچرخه سوار را در رکاب زدن کمک می کند و باعث سرعت بخشیدن به حرکت دو چرخه می شود.

بعد از آن قطعاتی که دنده دوچرخه از آن تشکیل می شود را معرفی کردیم و سپس توضیحاتی مختصر در مورد آن دادیم قطعاتی مانند دسته دنده، طبق عوض کن، خودرو دوچرخه، زنجیر چرخ، شانژمان عقب و طبق دوچرخه را گفتیم. در بخش دسته دنده علاوه بر توضیح انواع دسته دنده مانند دسته خرچنگی، دسته دنده وسپایی، دسته دنده کلاجدار و چند دسته دیگر را خدمت شما معرفی کردیم امید وارم بحث چگونه دنده دوچرخه را عوض کنیم؟ مفید باشد.

موفق و سرفراز باشید.

لینک فروشگاه اینترنتی فروشکالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *