دوچرخه

معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه

بسم الله الرخمن الرحیم

معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه

تنه آلومینیوم

معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه تنه یا بدنه دوچرخه مهمترین و اساسی ترین قطعه یک دوچرخه است در حقیقت بدنه دو چرخه حکم مادر برد یک کامپیوتر را دارد و تمام قطعات اصلی یک دوچرخه صرف نظر از نوع و مدل بر روی بدنه سوار می شوند. و به این دلیل در طراحی و تولید این قطعه اصلی و مرکزی دقت زیادی می شود .

در کنار اهمیت عمومی که برای تنه در تولید تمام انواع دوچرخه وجود دارد یک سری از شرایط برای بعضی از انواع خاص دوچرخه وجود دارد که طراحان وسازندگان دوچرخه ها برای بالا بردن و رضایت مشتری آنها را مد نظر دارند تا کاربران استفاده راحت تر و بهینه تری از دوچرخه خود داشته باشند. برای نمونه استفاده از آلیاژ های محکم و سبک در تولید تنه دوچرخه جاده ایی برای پایین آوردن وزن آنها جهت سرعت گرفتن بیشتر دوچرخه در مسابقات جاده ایی یا پیست.

مقاله امروز ما تحت عنوان معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه به ویژگی ها و خصوصیات بدنه های آلومینیومی دوچرخه می پردازد و به مقایسه انواع تنه دوچرخه از نظر جنس آلیاژی که در ساخت و تولید آنها بکار می رود با تنه های با آلیاژ آلومینیوم می پردازیم تا بدانیم که برای هدفی که از خرید یک دوچرخه داریم چه  دوچرخه ایی با چه نوع بدنه ایی مناسب می باشد. و از این طریق بیشترین میزان رضایت را برایمان در استفاده از آن را بدست بیاوریم.

پس لطفا در ادامه معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه با ما همراه باشید.

.

معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه

انواع بدنه های دوچرخه

آلومینیومی

تیتانیوم

فیبر کربن

فولادی

تنه دوچرخه استیل

بدنه دوچرخه ترکیبی آلومینیوم و فیبر کربن

تنه دوچرخه High tensile steel

بدنه دوچرخه Chromoly steel

معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه

یکی از با کیفیت ترین و بروز ترین انواع تنه های دوچرخه که در سال های اخیر طرفداران زیادی را در بین دوچرخه سواران حرفه ایی و آماتور پیدا کرده است بدنه های الومینیومی دوچرخه می باشد. زیرا این آلیاژ دارای یک سری ویژگی ها و خصوصیاتی است که در بسیاری از انواع الیاژهای دیگر که در تولید تنه دوچرخه استفاده می شود وجود ندارد.

البته از آلومینیوم بخاطر ویژگی های منحصر به فردش در سایر صنایع دیگر و تولیدات مختلف مانند لوازم خانگی و غیره در کنار کاربرد برای تولید تنه دوچرخه استفاده می شود. 6061 رایج ترین نوع آلومینیوم است که در ساخت تنه دوچرخه آلومینیوم بکار می رود. در ترکیب آلومینیوم 6061 هنگام تولید از مینیزیم، آلومینیوم و سلیکون استفاده می شود نوع دیگری از آلومینیوم به  7075 معروف است که توسط صنعت گران هم مورد استفاده قرار می گیرد البته صبعت گران بخاطر مناسب تر بودن آلومینیوم 6061 آن را بر نوع 7075 ترجیح می دهند.

دلیل محبوبیت فریم آلومینیوم سبکی وزن این فریم که آنرا برای دوچرخه های کودکان و مسابقه ایی سرعت مناسب می سازد، محکم بودن این آلیاژ، مقاومت بالا در مقابل خوردگی و عدم اکسیده شدن در اثر مجاورت با با رطوبت، آب و یا گل و لای از مزایای دیگر آن برای تولید کنندگان به صرفه است.

البته این تنه ها دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر بدنه های دیگر به جز تنه فیبر کربن دارد ضمن اینکه این بدنه در صورت شکستگی و یا باز شدن لحیم آن مجددا قابل لحیم کاری نیست و این یکی از معایب اصلی بدنه آلومینیوم است.

.

تنه آلومینیوم

مقایسه بدنه های جنس آلومینیوم و بدنه های فولادی

اولین تنه ایی که در بحث معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه مقایسه می کنیم تنه فولادی است. اگر بخواهیم تنه های آلومینیوم و تنه های فولادی دوچرخه را با هم مقایسه کنیم می بینیم که هرکدام در بعضی از ویژگی ها نسبت به دیگری دارای برتری و نقایصی است پس ما باید با توجه به کاربردی که می خواهیم از دوچرخه داشته باشیم باید در انتخاب جنس تنه دوچرخه مورد نظر دقت کنیم.

در مقایسه این دو تنه از نظر وزن برتری با آلیاژ آلومینیوم است و این ویژگی خود می تواند باعث بالا رفتن محبوبیت بالای این تنه ها نسبت به فولادی شود.

اما در مقابل سبکی از نظر قدرت و استحکام فولاد نمره بهتری می گیرد ولی این بدان معنی نیست که آلومینیوم محکم نیست بلکه دارای استحکام خوبی در کنار وزن سبک آن است.

از نظر قیمت و هزینه تولید و هزینه خریداری، فولاد از آلومینیوم ارزان تر و مناسب تر است.

ولی اگر بخواهیم سرعت حرکت و آسانی رکاب زدن این دو تنه را مقایسه کنیم می بینیم که دوچرخه های آلومینیومی سریع تر از هم نوع فولادی خود است.

با توجه به ویژگی های بالا اگر شما بخواهید یک دوچرخه برای مسابقات حرفه ایی و یا حتی آماتور خریداری کنید کدام نوع را انتخاب می کنید؟ طبیعی است که با توجه به اهمیت سرعت در مسابقات جاده ایی سرعت و یا پیست باید دوچرخه آلومینیومی را انتخاب کنید و یا برای مسابقات استقامت جاده ایی کوهستانی تنه های فولادی که دارای استحکام بیشتری است بر بدنه های آلومینیومی ارجحیت دارد.

برای خرید یک دوچرخه بچه گانه با توجه به میزان توان و قدرت بدنی کودکان بهتر است دوچرخه ایی را انتخاب کنیم که سبک تر باشد پس بدنه های آلومینیومی را برای کودکانمان انتخاب می کنیم. و برای دوچرخه های شهری حالا از نوع فنتیس یاشد، کوهستانی و یا هیبریدی باشد با توجه به کم اهمیت بودن وزن دوچرخه و ارزان بودن دوچرخه با تنه فولادی بنظر می رسد دوچرخه فولادی می تواند گزینه مناسب تری باشد.

 

تفاوت تنه های فیبر کربن و آلومینیوم

تنه های فیبر کربن با استفاده ازبروز ترین و پیشرفته ترین تکنولوژی دنیا در ساخت دوچرخه تولید می شود بطوری که در عمر کوتاه تولید این تنه که تقریبا یک دهه است طراحان سعی کردند روز بروز معایب اولیه آن را رفع کنند. و حالا یک تنه بسیار سبک و محکم بحساب می آید.

از نظر سبکی وزن بسیار سبک تر از آلومینیوم است و تقریبا نصف وزن آلومینیوم می باشد. و دارای استحکام و مقاومت زیادی است. ضعف اولیه فیبر کربن در مقابل آلومینیوم یعنی عدم مقاومت در مقابل اشعه ما ورای بنفش بود که در سال های اخیر رفع شده است بنابر این انتخاب اول دوچرخه سواران حرفه ایی مسابقات سرعت چه مسابقات جاده ایی و چه سرعت پیست تنه فیبر کربن می باشد. ولی از نظر قیمت بدنه های آلومینیوم بسیار ارزان تر و مناسب تر از بدنه های با فیبر کربن هستند.

خلاصه کلام

به پایان مقاله معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه می رسیم در این مقاله ما در رابطه با یکی از تنه های حرفه ایی که با آلیاژ باکیفیت و سبک آلومینیوم تولید شده صحبت کردیم گفیم که این نوع بدنه از طرف دوچرخه سواران حرفه ایی برای مسابقات در سطوح مختلف ذارای مقبولیت و محبوبیت می باشد این تنه از فلز آلومینیوم که آلیاژ سبک و محکم می باشد تولید شده است بنابراین دوچرخه های آلومینیوم مقاوم و سبک هستند.

در قسمت بعدی ما دو مقایسه انجام دادیم ابتدا تنه های آلومینیومی را با تنه های فولادی و سپس با تنه از خود پیشرفته تر، سبک تر و گرانتر یعنی تنه های قیبر کربن مقایسه کردیم. امیدوارم مقاله معرفی تنه آلومینیومی دوچرخه این هفته ما مورد توجه و استفاده خوانندگان عزیز قرار گرفته باشد.

موفق و سرفراز باشید.

لطفا با نظرات خود ما را راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *