دوچرخه

معرفی انواع دوچرخه شهری

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی انواع دوچرخه شهری

معرفی انواع دوچرخه شهری

از وسایل رفت و آمدی که کاربرد های فراوانی دارد یا می توانیم بگوییم چند منظوره است دوچرخه است و سیله ایی بسیار ساده با تعداد قطعات کم که به بدنه اصلی که بر روی دوتا چرخ قرا می گیرد وصل می شوند و با نیروی انسانی و از طریق انتقال نیرو و توان انسانی به پدال های دوچرخه و انتقال این نیری وارده از طریق زنجیر به چرخ عقب باعث چرخش چرخ عقب و حرکت دوچرخه رو به جلو خواهد شد به همین سادگی.

 

یکی از انواع دوچرخه که در حقیقت یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین انواع دوچرخه در کنار دوچرخه کوهستانی است دوچرخه شهریست. در حقیقت دوچرخه شهری اولین نوع دوچرخه است که بشر آن را اختراع کرد و کم کم متحول شد و به صورت امروزی در آمد البته طراحان و متخصصان در تولیدات دو چرخه از طرح اولیه آن انواع و مدل زیادی را طراحی کردند که باعث بوجود آمدن انواع مختلف کاربرد ها از این وسیله رفت و آمد شد. در ادامه بحث معرفی انواع دوچرخه شهری با ما همراه باشید.

انواع مختلف از دوچرخه که نشات گرفته از نوع و مدل اولیه دوچرخه شهری است می توانیم به انواع زیر اشاره کرد.

دوچرخه توریستی

دوچرخه کوهستانی و مدل های مختلف آن

دوچرخه کورسی

دوچرخه مسابقات استقامت جاده های سخت کوهستانی و جنگلی.

و بعضی انواع دیگر که ممکن است نوعی از مدل های ذکر شده باشد.

همانطور که گفیم دوچرخه شهری دارای انواع زیادی است بعضی از انواع دوچرخه که در شهر استفاده می شود ممکن است از انواع دیگر دوچرخه باشد مانند دوچرخه کوهستانی هارد و یا تلفیقی از جند نوع دوچرخه باشد مانند دوچرخه هیبریدی حالا ما این دو چرخه ها را معرفی می کنیم و بعضی از آنها توضیح می دهیم.

دوچرخه شهری

انواع دوچرخه شهری

دوچرخه‌های هیبریدی

دوچرخه‌های کامفورت

دوچرخه‌های تاشو

دوچرخه بچه گانه

دوچرخه سالمندان

دوچرخه‌های کروزر

دوچرخه کروز کلاسیک

کروز چاپر

پ کروز چندسرعته

دوچرخه کروز لو-رایدر

دوچرخه استرچ یا کشیده

 

دوچرخه‌های هیبریدی

در معرفی انواع دوچرخه شهری اولین مدلی که معرفی می کنیم دوچرخه هیبریدی است. دوچرخه هیبریدی طراحی و تولید این نوع دوچرخه با استفاده از خصوصیات و ویژگی ها چند نوع دوچرخرخه دیگر انجام می شود. مثلا ممکن از ویژگی دوچرخه شهری، کوهستانی و جاده ایی استفاده شود.

از نظر سیستم تعلیق معمولا اگر در آن سیستم تعلیق قرار دهند از نوع یک سیستمه است و به عبارت دیگر یک فنره. یا در قسمت جلو و یا در قسمت عقب دوچرخه در زیر زین. وجود فنرهایی در قسمت جلو در درون دو شاخه بعضی از این دو چرخه ها باعث می شود بتواند در جاده های ناهموار در مقابل ضربه مقاوم باشد و شوک ضربه کمتری به دو چرخه و دو چرخه سوار وارد آید.

این نوع دو چرخه برای چنین راه هایی از دو چرخه شهری یا جاده ایی مناسب تر است. که البته کیفیت فنر و دو شاخه آنها معمولا از نوع کوهستانی پائین تر می باشد.

دوچرخه های هیبریدی دارای بدنه ایی سخت و محکم هستند چون بخاطر داشتن ویژگی کوهستانی در کنار شهری بعضی از افراد ممکن است از آنها در جاده های ناهموار و یا دارای مقداری سنگ ریزه یا پستی بلندی استفاده کنند.

در کنار بدنه محکم تایر های این دوچرخه را هم پهن تولید می کنند پهنای این تایرها و چرخ های دوچرخه هیبریدی ما بین تایر دوچرخ کوهستانی و دوچرخه شهری معمولی می باشد یعنی از دوچرخه شهری معمولی تایری پهن تر و از دوچرخه کوهستانی تایر و چرخ باریک تر خواهد داشت و باعث آمادگی بیشتر برای دوچرخه سواری در جاده های نسبتا نا هموار می شود.

 

اکثر این نوع دو چرخه ها دارای فرمانی راست یا باصطلاح فلت هستند که باعث می شود تشخیص این نوع دو چرخه از انواع دیگر براحتی صورت بگیرد و همچنین موجب می شود دو چرخه سوار راحت و مستقیم بنشیند و اطراف  خود را بهتر ببیتد که این برای دو چرخه سواری درون شهر بسیار اهمیت دارد.

هیبریدی

دوچرخه‌های کامفورت

در ادامه معرفی انواع دوچرخه شهری با معرفی دوچرخه کامفورت هستیم. دوچرخه کامفورت به گونه ایی طراحی و ساخته می شود که افراد در دوچرخه سواری با آن احساس لذت و آرامش زیادی می کنند زیرا دوچرخه ای جمع و جور است. و فرمان، زین و رکاب به گونه ایی با هم ست و تنظیم هستند که دوچرخه سوار بسیار راحت و بطور مستقیم بر روی زین می نشیند و به دوچرخه سواری خود به هر منظور که باشد می پردازد.

دوچرخه سواری به صورت جمعی با دوستان در پارک ها، خیابان های شهری و یا حتی جاده های اطران شهر می تواند یک بعد از ظهر روز غیر تعطیل و یا یک روز تعطیل خاطره انگیزی را برای افراد با این دوچرخه خوش استیل بوجود بیاورد.

دوچرخه شهری تاشو 

اجازه دهید در این قسمت از معرفی انواع دوچرخه شهری به دوچرخه شهری تاشو بپردازیم این دوچرخه بسیار جذاب، کاربردی، قابل تا شدن و قابل حمل طراحی و تولید می شود بطوری که هر موقع و به هر دلیل می توانیم آنرا تا کرده و حجم آنرا کم کنیم.

دوچرخه شهری تا شو دارای کاربردهای زیادی می باشد در بسیاری از اماکن می تواند به کمک ما بیاید. یکی از کاربرد های بسیار مهم این نوع دوچرخه زمانی است که ما برای رسیدن به مقصد روزانه خود مجبور هستیم سوار چند و سیله نقلیه بشویم در این صورت مقداری از مسیر را با دوچرخه تاشو می پیماییم و بعد می توانیم با تا کردن دوچرخه سوار مترو، اتوبوس و غیره شویم و دوچرخه تا شده خود را هم به داخل وسیله نقلیه ببریم.

در وضعیت های دیگر شاید مجبور باشیم مسافت زیادی را پیاده برویم تا به وسیله نقلیه مورد نظرمان برسیم و یا در بر گشت هم محل پیاده شدن تا منزل نیز همین مسافت را پیاده بر گردیم که این هم باعث صرف و قت و هم سبب خستگی بعد از کار بیرون از منزل شود در این حالت دوچرخه تا شو می تواند کمک بسیار خوبی باشد.

همچنین ممکن است محل زندگی، کار و یا مثلا فروشگاهمان کوچک باشد و مکان زیادی برای گذاشتن دوچرخه معمولی نداشته باشیم در این صورت می توانیم دوچرخه را تا کنیم و آنرا در گوشه ایی قرار دهیم و یا به دیوار آویزان کنیم.

کلام آخر

در این قسمت به پایان مقاله معرفی انواع دوچرخه شهری می رسیم همانطور که دیدیم ما در این مقاله دوچرخه شهری را اولین نوع دوچرخه معرفی کردیم که بشر آنرا اختراع و بصورت های گوناگون مورد استفاده قرار داد. همچنین در این بحث انواع دوچرخه شهری را معرفی کردیم و سپس چند نوع از آنها مانند دوچرخه هیبریدی، دوچرخه کامفورت و تا شو را مختصرا توضیح داردیم امید وارم بحث معرفی انواع دوچرخه شهری مورد توجه و قبول خوانندگان عزیز قرار بگیرد.

موفق و سرفراز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *