دوچرخه ثابت

راهنمای تعمیر دوچرخه ثابت

بسم الله الرحمن الرحیم

راهنمای تعمیر دوچرخه ثابت

تعمیر دوچرخه ثابت

راهنمای تعمیر دوچرخه ثابت دوچرخه در انواع مختلف خود برای ما دارای فواید بیشماری است که یکی از فواید بسیار مهم آن سلامتی و کمک به انسان برای بدست آوردن جسمی سالم و نرمال است ما امروز می خواهیم در مورد راهنمای تعمیر دوچرخه ثابت صحبت کنیم که البته این دستگاه برخلاف نام آن هیچ چرخی ندارد اما بعلت هیکل و قواره و بسیاری از شکل و شمایل آن و همانند دوچرخه عادی دارای پدال، فرمان، دنده و اجزاء دیگر بعنوان دوچرخه ثابت شناخته می شود.

در این مقاله قصد داریم مهمترین معایب و مشکلات که با مرور زمان و کار کردن در این نوع وسیله بوجود بیاید صحبت کنیم و راه رفع آنها را هم بازگو کنیم امیدوارم تا آخر مقاله همراه ما باشید. 

انواع عیب های دوچرخه ثابت

1- علت صدا در آوردن دوچرخه ثابت:

یکی از مشکلات رایج که هنگام عیب یابی دوچرخه ثابت باید به آن توجه کنیم صداهای غیر عادی و آزار دهنده ایی است که در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت و رکاب زدن ممکن است بوجود آید. که معمولا این مسئله بعد از مدتی استفاده از دوچرخه ثابت و گذشت زمان بوجود بیاید.

این صدا بیشتر از ساچمه هایی است که در اطراف شفت دوچرخه که پدال ها را بهم وصل می کند باشد در این صورت اگر گریس در اختیار داشتیم مقداری گریس به دو طرف میله شفت بمالیم و در غیر این صورت ساچمه ها را روغن کاری کنیم تا این صدا از بین برود.

اگر گریس کاری یا روغن کاری نکنیم باعث می شود ساچمه ها ساییده شوند و حالا باید ساجمه ها را تعویض و گریس کاری کنیم و اگر باز هم توجه نکردیم احتمال دارد به بلبرینگ یا جای ساچمه آسیب وارد آید.

البته ممکن است صدای تق تق هم از پدال بوجود آید که این مشکل مربوط به شل بودن پیچ پدال است و باید این پیچ را سفت کرد تا این صدا از بین برود.

البته سر و صدا در دوچرخه ثابت ممکن است در اثر شل بودن پیچ ها و یا تکان خوردن هر قطعه دیگر می تواند باشد که با دقت و دیدن مکان سر و صدا می توان آنرا براحتی رفع کرد.

دوچرخه ثابت

لینک فروشگاه اینترنتی دوچرخه فروشکالا

روشن نشدن دوچرخه ثابت برقی:

دومین مشکلی که در مقاله راهنمای تعمیر دوچرخه ثابت مورد بررسی قرار می دهیم روشن نشدن دوچرخه ثابت برقی است.

اولین مسئله ایی که در رابطه با این مشکل باید بررسی کرد کابلی است که برق موتور را تامین می کند و در صورتی که مشکل از این کابل نبود باید قطعات دیگر را بررسی کرد. مثلا باید سیم های داخلی را بررسی کرد که قطعی نداشته باشند البته علاوه بر این، مشکلات دیگری مانند ایجاد  اشکال در انتقال ولتاژ یا اشکال در مدار تبدیل هم ممکن است باعث خاموشی و روشن نشدن دوچرخه شود.

خاموشی صفحه نمایش:

یکی از خرابی های دیگری که دوچرخه ثابت ما ممکن است داشته باش خاموشی صفحه نمایش دوچرخه ثابت است که می تواند مربوط به قطعات مختلف دیگر هم باشد. یکی از علت هایی که ممکن است برای این مورد بوجود آید قطعی سیم ها و یا خوب جا نیفتادن سوکت سیم ها باشند. ایجاد اشکال در برد نمایشگر و یا ایجاد مشکل در سیم مقاومت سنج و سرعت سنج دوچرخه باشد.

 

 

خرابی یا کحی و شکستگی در شاسی دوچرخه ثابت:

این خرابی یعنی مشکل در استخوان بندی یا به اصطلاح در اسکلت بندی دوچرخه می تواند باشد که ممکن است بعلت اسکلت بندی غیر استاندارد و استفاده از الیاژی ضعیف در تولید شاسی دوچرخه مورد نظر باشد. یا اینکه در اثر جابجاثی غیر اصولی دستگاه مورد نظر بوجود بیاید. البته ممکن است این خرابی و صدمه به شاسی دوچرخه به علت عدم رعایت وزن قابل تحمل این دوچرخه باشد که باعث ایجاد فشار بیش از حد به دوچرخه و اسکلت بندی شود.

در این صورت شاسی باید تعویض و یا در صورت شکستگی و در صورت ترک لحیم کاری و اگر کج شود باید تاب گیری شود و کجی آن گرفته شود. و قطعات دیگر مرتبط که این قطعات در بسیاری از موارد قابل تعمیر و یا اگر تنظیم آنها بهم خورده باشد باید تنظیم شود و در بعضی مواقع باید تعویض شوند.

اسکلت بندی دوچرخه ثابت

مشکل در تسمه دوچرخه ثابت:

در این قسمت از بحث تعمیر دوچرخه ثابت مشکل مهم و رایج خرابی تسمه و یا بهم خوردن تنظیمات آنرا مورد بحث قرار می دهیم.

در این مورد احتمال دارد تنظیم تسمه دوچرخه بهم بخورد و باعث شل شدن تسمه شود و در این صورت ضمن سر و صدایی که از دوچرخه بیرون می آید تنظیم میزان مقاومت پدال هم بهم می خورد در این صورت باید سفتی تسمه را تنظیم کرد. مشکل دیگری که مربوط به تسمه دو چرخه است و باید تسمه را تعویض کنیم پارگی و خرابی و غیر قابل استفاده شدن تسمه دوچرخه ثابت می باشد.

تسمه

سرویس و نگهداری دوچرخه ثابت :

برای اینکه خرابی ها و مشکلات بالا بوجود نیاید و یا بد تر نشوند و کیفیت کار دوچرخه ثابت بالا رود و عمرش بیشتر شود ما باید سرویس دوره ایی را انجام دهیم حالا این کار یا باید توسط تعمیر کار انجام گردد یا اگر خودمان شم فنی داشته باشیم می توانیم هر چند گاهی قسمت های مختلف را بررسی کنیم و اگر نیاز یه سفت کردن پیچ ها و یا تنظیم مججدد و مثلا گریس کاری و یا روغن کاری ساچمه ها و غیره دارد این کار را انجام دهیم.

کلام آخر:

خوب عزیزان در اینجا به پایان مقاله راهنمای تعمیر دوچرخه ثابت رسیدیم ما در این بحث ابتدا بعضی از عیب هایی کع ممکن است در طول زمان در دوچرخه ثابت بوجود آید را گفتیم.

سپس در رابطه با مشکلاتی مانند  بوجود آمدن سر و صداهای زیاد، روشن نشدن دوچرخه ثابت برقی، خاموشی صفحه نمایش یا همان مانیتور دوچرخه ثابت، ایجاد اشکال در شاسی یا احتمال کجی و شکستگی آن، مشکل در تسمه دوچرخه ثابت که معمولا پارگی تسمه و با بهم خوردن تنظیمات آن بسیار شایع است و نیاز دوچرخه ثابت به سرویس و نگهداری درست بحث کردیم.

امیدوارم مقالمان یعنی راهنمای تعمیر دوچرخه ثابت مورد توجه و استفاده قرار بگیرد.

موفق و سرفراز باشید.

لطفا با نظرات خود ما را راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *