دوچرخه

مشخصات دوچرخه توریستی

بسم الله الرحمن الرحیم

مشخصات دوچرخه توریستی

مشخصات دوچرخه توریستی ، ما در مقالات قبلی در رابطه اهمیت دو چرخه سواری صحبت کرده بودیم گفتیم دو چرخه سواری یک ورزش، تفریح،وسیله حمل و نقل و وسیله ایی برای خریدکه هر کدام از موارد فوق می تواند تو سط یک یا چند نوع از انواع دو چرخه میسر شود.در بعضی موارد یک دو چرخه خاص ممکن است برای افراد جند کاربرد داشته باشد.

اگر مثالی برای موارد بالا بخواهیم ذکر کنیم مثلا در سطح شهر علاوه بر استفاده از دو چرخه شهری ممکن است افراد از انواع دیگر دو چرخه مانند دو چرخه کوهستانی ، توریستی، هیبریدی و غیره استفاده بکنند.

برای آگاهی بیشتر در رابطه با دو چرخه سواری کوهستانی و دو چرخه شهری مطالعه مقالات زیر پیشنهاد می شود.

 

دوچرخه شهری بلست مدل توریست سایز 28

مشخصات و ویژگیهای دو چرخه توریستی

و اما بحث اصلی یمان در رابطه با مشخصات دوچرخه توریستی و قیمت و خرید انواع دو چرخه 1400 ، دو چرخه توریستی دو چرخه ایی است که توریست هایی که به دو چرخه سواری و سفر علاقه مند هستند و دوست دارند سفر توریستی خود به دور جهان، یک قاره یا کشور خاص با دو چرخه انجام دهند مورد استفاده قرار می دهند.

 

دو چرخه توریستی بطور خاصی با مواد اولیه با کیفیت و بدنه ایی قوی، تایرهاییمخصوص و مقاوم،جعبه دنده وسیستم تعلیق پیشرفته تولید می شود. 

 بدلیل اینکه این نوع دو چرخه قرار است به مدت طولانی چند روز یا چند هفیه و بعضا چند ماه و سال در جاهای مختلف و جاده های متفاوت کوهستانی صخره ایی ف اسفالت، ناهموار و خاکی و غیره حرکت کند بنابر این باید ویژگی خاص خود را داشته باشد.

مکان های حمل وسایل دو چرخه سوار

این نوع دو چرخه باید آنقدر قدرتمند باشد که بتواند علاوه بر وزن دو چرخه سوار، وزن وسایل اولیه مورد نیاز دو چرخه سوار را هم براحتی تحمل کند یک دو چرخه سوار توریست معمولا مایحتاج اولیه یک هفته را با خود داشته باشد.

یک دو چرخه توریستی علاوه بر ترک بند عفب معمولا یک ترک بند در قسمت جلو هم داراند تا بتوانند وسایل بیشتری از مایحتاج دو چرخه سوار را حمل کنند و نیز یک میله فلزی محکم از قسمت جلوی جلوی دو چرخه یعنی میله ایی که دوشاخه و فرمان را نگه داشته تا میاه نگهدارنده زین کشیده شده قرار دارد که توریست خور چین خود را بر روی این میله قرار می دهد و بسیاری ا وسایل خود را در آن قرار می دهد.

دوچرخه توریستی

بدنه دو چرخه توریستی

 

بدنه فولادی دو چرخه توریستی باعث سنگینی این دو چرخه شده است که البته در تمام این نوع دو چرخه از این نوع الیاژ استفاده نمی شود در بسیاری دیگر که از برند های مشهور جهانی تولید می شود از الیاژهای بسیار گران قیمت تر و سبکت و محکم تر از فولاد استفاده می شود مانند آلیاژ های الومینیوم .

 

تایرهای دو چرخه توریستی:

 

برای تحمل وزن و سنگینی وارد آمده و برای اینکه در جاده های متفاوت بتواند راحت حرکت کند معمولا از تایر های پهن با مواد اولیه با کیفیت و مقاومت بالا در مقابل کرما و سرما و برف و باران در آنها استفاده می شود.

جعبه دنده ها

برای راحتی رکاب زدن و جلو گیری از خستگی دو چرخه سوارمعمولا از جعبه دنده های با کیفیت که دارای دنده های سبک است استفاده می شود که این باعث می شود دو چرخه سوار با توجه به موقعیت خود و جاده در انتخاب دنده مناسب آزاد باشد.

قیمت دو چرخه و تولید کنندگان

تولید کنندگان مختلف در سطح جهان برای توریست ها مدل های گوناگونی تولید می کنند. که بعضی از آنها برند های خاص و پیشرفته این نوع دو چرخه هستند. بعضی از این تولید کنندپان  بصورت دستی دست به تولید این نوع دو چرخه می زنند و محصولاتی بسیار گران قیمت به مشتریان خاص خود عرضه می کنند.

دوچرخه کوهستان کراس مدل Sigma سایز 27.5

در ادامه مقاله مشخصات دوچرخه توریستی و قیمت و خرید انواع دو چرخه 1400 خواهیم دید که عده ایی از تولید کنندگان فقط یک دستگاه دوچرخه توریستی در ماه بصورت سفارشی و دستی تولید می کنند. البته در استفاده از این دو چرخه ها که قیمتی بسیار زیاد دارندو نیز بعضی ازتولیدات برند های  معروف که در کارخانه نولید می شود هم دارای قیمتی بسیار زیاد می باشند.

بالا بودن  قیمت و خرید دو چرخه  گران قیمتی و خاص بودن دو چرخه توریستی توریست ها خود می تواند در بعضی مواقع باعث ایجاد مشکل برای این دو چرخه سواران شود. بعضی از وسایل یدکی این دو چرخه های خاص در کشور های دیگر بخصوص کشورهای  جهان سوم که دارای مشکلات زیاد سیاسی اقتصای هستند و باید مدت زمان زیدی طول بکشد تا این قطعه مورد نیاز از کشور سازنده وارد شود.

در ضمن باید ذکر کنیم که متخصصی که بتواند قطعات پیشرفته و گران قیمت این دو چرخه ها تعویض کند در بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای فقیر وجود ندارد. در کشورهای پیشرفته این مشکلات توریست های دو چرخه سوار کمتر است.

با توجه به مشکلات و موضوعات ذکر شده بهتر است از دو چرخه های توریستی در سطح پایین تر که می تواند مناسب با این کار باشد استفاده کرد البته بسیاری از سفر های دور جهان با استفاده از دو چرخه های معمولی و اولیه صورت گرفت پس نباید خود را درگیر قیمت بسیار گران این دو چرخه کرد.

 

دوچرخه سوار باید علاوه بر هزینه خرید دو چرخه باید به فکر بقیه هزینه سفر خود کخ بسته مدت زمان سفر و مناطق و کشورهایی که می خواهد به آنها سفر کند می توتند متغییر باشند نیز باشد.

از اینکه تا اینجای مقاله مشخصات دوچرخه توریستی  با ما همراه بودید خوشحالیم 

مسایلی که ذکر شد نباید باعث فدا کردن انتخاب یک دو چرخه خوب و با قطعات با کیفیت و کار آمد شود کیفیت و کارآمدی بالای قطعات دو چرخه باعث راحتی بیشتر دو چرخه سوار در هنگام رکاب زدن و حفظ امنیت او می شود.

ترمز دوچرخه:

از قطعات بسیار مهم و تاثیر گذار بر حفظ امنیت و سلامتی دو چرخه سوار قطعات ترمز دو چرخه است که ممکن است از نوع لقمه ایی باشد که بهتر است حدالاقل جنس خوب و استاندارد انتخاب گردد یا اینکه از نوع دیسکی باشد که بسیار بهتر و کار آمد تر از نوع لقمه ایی است و معمولا این نوع ترمز توصیه می شود.

نوع دیسکی ترمز بسیار کار آمد تر و با کیقیت تر از نوع لقمه ایی آن است گرچه بسیار گرانتر است اما نوع لقمه ایی ترمز بعد از مدت کوتاهی مستهلک می شود و عمر بسیار کوتاهتری از نوع دیسکی آن دارد ضمن ایتکه نوع لقمه ایی ترمز بعد از مدتی باغث تخریب تایرهای دو چرخه می شود.

زین دو چرخه توریستی:

 

زین این نوع دو چرخه با زین سایر دو چرخه های دیگر تفاوت دارد و معمولا بزرگتر است زیرا دو چرخه سوار توریستی می خواهد اطراف را تماشا کند و از مناظر و طبیعت لذت ببرد شهرهای مختلف را ببیند بخاطر همین امر معمولا مستقیم بر روی زین می نشیند و رکاب می زند پس زین دو چرخه توریستی را بزرگتر می سازند. 

زین دوچرخه مدل توریستی
زین دوچرخه مدل توریستی

 

سیستم تعلیق:

و اما آخرین خصوصیتی که در بحث مشخصات دوچرخه توریستی به آن می پردازیم سیستم تعلیق است سیستم تعلیق از ویژگیهای دیگری است که دو چرخه های توریستی از آن برخوردار هستند و منطور فنرهایی است که در دو شاخه در قسمت جلو جاسازی می شود البته بعضی از دو چرخه ها دارای سیستم تعلیق کامل هستند یعنی علاوه بر اینکه در درون دو شاخه فنر دارند در قسمت عقب و در زیر زین دوچرخه هم فنر دارند و بعضی دیگر فقط در قسمت جلو.

سخن پایانی مقالمان مشخصات دوچرخه توریستی 

ما در این مقاله سعی کردیم دو چرخه توریستی را معرفی کنیم و سپس از مهمترین ویژگی های این دو چرخه  

هشت مورد یعنی مکان های حمل وسایل دو چرخه سوار، بدنه دو چرخه توریستی، تایرهای دو چرخه توریستی، جعبه دنده ها، قیمت دو چرخه و تولید کنندگان، ترمز دوچرخه، زین دو چرخه توریستی و سیستم تعلیق بود را بطور مختصر خدمتتان توضیح دادم امیدوارم خوانندگان عزیز استفاده لازم را از این مقاله کرده باشند.

موفق و سربلند باشید.

لطفا از سایت ما دیدن بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *