حرارتی

عیب یابی و تعمیر بخاری برقی

بسم الله الرحمن الرحیم

عیب یابی و تعمیر بخاری برقی

برای مشاهده مقایسه و خرید بخاری برقی  کلیک کنید

عیب یابی و تعمیر بخاری برقی بشر برای آسایش و داشتن آرhمش و زندگی راحت هموار در پی کشف و اختراع وسایل و خدمات جدیدی است و در طول حیات خود همواره سعی کرده شیوه زندگی و کالا هایی که بکار می برد در جهت اصلاح زندکی، رفع نقایص و حل مشکلات فعلی خود باشد. بر همین اساس است که همیشه در جهت بهبود و بالا بردن کیفیت نحوه گرم کردن محیط زندگی خود اقدام کرده و می کند.

ما امروز در رابطه با یکی ازکالاهای مهم و اساسی منزل یعنی یکی از انواع بخاری ها صحبت می کنیم. یعنی در مورد  عیب یابی بخاری برقی و نحوه بر طرف کردن عیوب و مشکلات آن صحبت کنیم. بخاری برقی نوعی بخاری است که جریان الکتریسیته را به انرژی حرارتی تبدیل می کند و از این طریق محیط اطراف و افراد اطراف خود را گزم می کنند.

ما برای اینکه بتوانیم مشکلات و خرابی های بخاری برقی را بهتر درک کنیم و بهتر بتوانیم آنها را اصلاح و تعمیر کنیم یا آنها را به دست تعمیر کار بسپاریم تا آنها را تعمیر کند انتدا باید با این قطعات آشنا باشیم در این قسمت ما انواع قطعات بخاری برقی را معرفی و مختصرا توضیح می دهیم و سپس هر کدام از عیوب مربوط به این قطعات را معرفی می کنیم و روش رفع و تعمیر آنرا بازگو می کنیم البته ساختمان بخاری برقی پیچیده نیست و براحتی توسط افراد عادی که مقداری درک فنی دارند قابل تعویض و تعمیر است.

فروشگاه بخاری گازی دیجی کالا
فروشگاه بخاری گازی دیجی کالا
فروشگاه بخاری برقی وگازی دیجی کالا
فروشگاه بخاری برقی وگازی دیجی کالا
فروشگاه آبگرمکن دیجی کالا
فروشگاه آبگرمکن دیجی کالا
بخاری برقی

قطعاتی که در مقاله عیب یابی و تعمیر بخاری برقی معرفی می کنیم.

قطعات بخاری برقی

 • کلید های بخاری برقی

 • بدنه بخاری برقی:

 • صفحه فلزی هدایت گرما به اطراف

 • عایق جینی نر و ماده

 • ترمینال چینی

 • وارنیش یا عایق نسوز

 • المنت های تولید کننده گرما

 • ترموستات ( در بخاری های فن دار )

 • شبکه محافظ بخاری برقی

 • پایه فلزی نگهدارنده المنت بخاری برقی

 • فن بخاری برقی در بخاری های فن دار

 

برای مشاهده مقایسه و خرید آبگرمکن برقی  کلیک کنید

کلید های بخاری برقی

 اولین قطعه ایی که در بحث عیب یابی بخاری برقی می خواهیم بررسی کنیم کلید بخاری برقی است کلید یا در بعضی از بخاری ها یا کالا های برقی کلید ها قطعه ایی از بخاری است که در مسیر مدار برق قرار می گیرد و در حقیقت رابطه بین سیم برقی که از دوشاخه می آید و بخاری برقی هستند.

وظیفه اصلی کلید بخاری قطع و وصل کردن سیم فاز به بخاری است و یا تقسیم و تنظیم فاز بین شعله های بخاری است در سیستم بخاری فاز در مدار از کلید می گذرد و نول یا به اصطلاح منفی بدون نیاز به قطع و وصل کردن مستقیم به بخاری می رسد.

 

برای مشاهده مقایسه و خرید بخاری گازی  کلیک کنید

بدنه بخاری برقی:

قسمتی از بخاری برقی که تمام قطعات دیگر را درون و یا روی خود نگه می دارد بدنه معمولا برای اینکه در مقابل گرمای تولید شده توسط المنت های بخاری مقاوم باشد از فلز تولید می کنند و البته برای راحتی جابجا کردن بخاری دسته ها را از مواد نسوز و یا کائوجو درست می کنند.

صفحه فلزی هدایت گرما به اطراف

این صفحه فلزی براق بر روی قسمت داخلی بدنه بخاری و قسمت پشت المنت ها است و گرمای تولید شده توسط المنت ها بعد از برخورد به این صفحه به قسمت حلو و مقابل منعکس می شود و محیط را گرم می کرد.

عایق جینی نر و ماده

عایق جینی نر و ماده نوعی عایق است که سیم المنت که به سیم برق وصل شده است از میان آن عبور می کند و باعث وصل نشدن سیم برق دار به پایه فلزی المنت های بخاری می شود. این پایه های فلزی بر روی صقحه فلزی منعکس کننده حرارت وصل است و اتصال سیم المنت باعث عبور جریان برق و اتصال آن به بدنه بخاری می شود برای جلوگیری از این خطر از عایق های چینی نر و ماده استفاده می شود

برای مشاهده مقایسه و خرید آبگرمکن گازی  کلیک کنید

ترمینال چینی:

این قطعات در حقیقت فاصل بین سیم های برق و بدنه یا اجزای دیگر است و باعث می شود با اطمسنان از انتقال جریان برق به بدنه جلوگیری کند ترمینال های چینی بخاطر مقاومت بسیار زیاد در مقابل گرما از انواع دیگر ترمینال ها مانند ترمینال جنس پلاستیکی و گائوجویی بسیار مناسب تر می باشد وصل کردن سیم های بخاری به یکدیگر توسط ترمینال چینی از روشهای دیگر بهتر و از استحکام بیشتری برخوردار است.

ترمینال در تمامی وسایل برقی محل ورود و همچنین توزیع برق است. استفاده از ترمینال دو حسن را به همراه خواهد داشت.
اولاً اتصالات به صورتی مطمئن و ایده آل به یکدیگر مرتبط شده و با قرار گرفتن زیر پیچ ترمینال از استحکام مکانیکی و الکتریکی لازم برخوردار خواهند بود.
دوماً اتصالات در ترمینال، از بدنه فلزی و سایر قطعات کاملاً عایق است. از نظر استاندارد برق، ترمینال های به کار رفته در وسایل حرارتی، باید از چینی انتخاب شوند زیرا لاستیک و کائوچو در برابر حرارت به هیچ وجه با چینی قابل قیاس نیستند. ترمینال های چینی در انواع دو راهه و سه راهه تولید می شوند.

وارنیش یا عایق نسوز

در این قسمت ار مقاله عیب یابی و تعمیر بخاری برقی اجازه دهید وارنیش را بهتر بشناسیم وارنیش قطعه ایی نسوز است که که در تمام وسایل حرارتی برقی و بخصوص بخاری برقی برای جلوگیری از انتقال گرما به قسمت های مختلف آن وسیله مورد استفاده قرار می گیرد وارنیش در حقیقت یک الیاف نسوز و مقاوم در مقابل کرما است که مانند ابریشم نسوز است این الیاف دارای ضخامت و مقاومت های متفاونی است که با توجه به میزان حرارتی تولید شده دستگاه از ضخامت خاص خود استفاده می شود.

وارنیش

المنت های تولید کننده گرما

آخرین قطعه ایی که در بحث عیب یابی بخاری برقی مورد بحث قرار می دهیم المنت ها هستند. المنت ها قطعاتی هستند که انرژی برق را به کرما تبدیل می کنند و باعث می شوند صفحه انعکاس گرما و یا فن گرمای تولید شده به مجیط منتقل شود و محیط را گرم کنند در حقیقت المنت سیمی از کرم نیکل یا کرم الومینیومی است که دارای مقاومت خاص خود می باشد این سیم بر روی یک لوله که بصورت مارپیچی دارای شیار است پیچیده می شود این لوله حالت عایق دارد و رسانای جریان الکتریسیته نمی باشد جنس این لوله ها از جنس آجر نسوز و یا سرامیک است.

المنت بخاری برقی کد 25 طول 25 سانتی متر

عیب های بخاری برقی:

بخاری برقی روشن نمی شود

مسئله روشن نشدن بخاری برقی یک علت ندارد و ممکن است دلایل زیادی داشته باشد که ما به آنها می پردازیم.

اولین موردی که باید بررسی کنیم پریز است باید ببینیم آیا پریز برق در مدار است و جریان برق در آن وجود دارد یا نه؟ بنابر این با فاز متر می توانیم آنرا امتحان کنیم و اگر در آن برق نبود بشرطی که برق منزل قطع نباشد پریز را باز می کنیم و علت را بررسی می کنیم یا از یک پریز دیگر استفاده کنیم.

اگرمشکل از پریز نبود باید دوشاخه را بررسی کنیم برای این کار باید دوشاخه را باز می کنیم و سیم های آنرا بررسی کنیم که از جایشان در نیامده باشند یا نسوخته باشند.

کلید و مکان ورود و خروج سیم های ورودی و خروجی آنرا برسی کنیم که نسوخته را از کلید جدا نشده باشند. یا ممکن است خود کلید سوخته و خراب شده باشد که در این صورت حتما باید تعویق شود

احتمال دیگری هم وجود دارد و آن اینکه المنت از یکی از قسمتها سوخته باشد و مدار قطع شده باشد که راه حل استاندارد آن تعویض المنت است و را حل غیر استاندارد و موقتی دوسر قطع شده المنت را وصل کنیم 

در بخاری برقی فن دار ترموستارت ممکن است خراب شود.

ترموستارت مدت زمان روشن و خاموش شدن بخار را تنظیم می کند این قطعه اگر خراب و معیوب باشد می تواند چند مشکل را در بخاری برقی بوجود بیاورد.

فن بخاری ممکن است کار نکند در اینصورت هوای گرم هم از طرف بخاری به اطراف پخش نخواهد شد

یا اینکه بخاری اصلا کار نکند و خاموش باشد

و حالت دیگر در صورت خرابی ترموستات این است که بخاری برقی روشن می شود اما بدلیل وجود اشکال در ترموستارت این قطعه بعد از مدتی بخاری را خاموش می کند

حس کردن بوی سوختگی در هنگام روشن کردن بخاری برقی

این مشکل هم ممکن است علت های مختلفی داشته باشد از حمله اینکه ممکن است بخاری نو و یا تازه سیم کشی شده باشد و یا وارنیش آنرا جدیدا عوض کرده باشیم که در این صورت در ابتدا بخاطر سوختن اضافات  در برابر گرما این بو را احساس خواهیم کرد و بعد از مدتی این بو از بین خواهد رفت علت دوم مربوط به هادی های بخاری برقی است که در اثر کهنگی و کارکردن نیاز به تعویض دارند زیرا این های ها بعد از مدتی فرسوده شده و شروع به سوختن می کنند.

 وجود جریان برق در بدنه بخاری

عایق های نر و ماده که قبلا هم نام بردیم دچار مشکل شده اند و در اثر گذشت زمان و گرمای بخاری این عایق ها فرسوده و شکننده می شود و در اثر شکستن و خورده شدن باعث ایجاد اتصال بدنه به مدار برق می شود. با استفاده از فاز متر و یا آزمایش اتصال پایه های بخاری و خرابی عایق نر و ماده را تشخیص بدهیم و آنها را تعویض کنیم.

خلاصه کلام

اینجا مقاله عیب یابی و تعمیر بخاری برقی را به پایان می بریم در این بحث سعی کردیم به معرفی بخاری برقی و کارکرد آن و معرفی قطعات مهم بپردازیم و بعضی از آنها مانند کلید بخاری، عایق چینی، ترمینال چینی ترموستات در بخاری های قن دار، وارنیش یا عایق نسوز و چند قطعه دیکر را شرح دادیم و بعد از آن در رابطه با مشکل روشن نشدن بخاری، مشکل ترموستات و … بحث کردیم امید وارم بحث عیب یابی بخاری برقی در هنگام خرید و تعمیر بخاری برقی بتواند مفید واقع بشود.

سرفراز و موفق باشید

لطفا با نظرات خود ما را راهنمایی بفرمایید

لینک سایت اصلی فروشکالا

 

بررسی مدل های مانتو بهاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *