دوچرخه

انواع مسابقات دوچرخه سواری

انواع مسابقات دوچرخه سواری

بسم الله الرحمن الرحیم

انواع مسابقات دوچرخه سواری

انواع مسابقات دوچرخه سواری  دوچرخه‌ سواری یک ورزش پرطرفدار و محبوب است و در سطوح مختلف، انواع مسابقات مختلفی وجود دارد این ورزش در تمام سطوح حرفه ایی و آماتور در سطح بین المللی، جهانی، المپیک، منطقه ایی و داخلی کشور ها انجام می شود و سالانه میلیون ها بیننده و علاقه مند در ورزشگاه ها، مسیر های جاده ایی مسابقات و یا از طریق تلویزیون و اینترنتی به مشاهده رقابت های مهیج دوچرخه سواری می پردازند.

علاوه بر رقابت‌ها، بسیاری از علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری جاده‌ای به صورت تفریحی و برای حفظ وضعیت بدنی، اکتشاف مسیرهای جدید و لذت بردن از طبیعت از این نوع دوچرخه‌سواری لذت می‌برند. آنها ممکن است به صورت تنها یا در گروه‌هایی با دوستان خود دوچرخه‌سواری کنند و مسافت‌های طولانی را در مسیرهای جاده‌ای طی کنند. ما امروز در مقاله انواع مسابقات دوچرخه سواری سعی می کنیم انواع مسابقات این ورزش مفید را خدمت شما معرفی کنیم.

این مسابقات ممکن است در سیکل های مختلفی با انواع متفاوت دوچرخه برگزار شود. و همچنین در اماکن مختلف با قوانین خاص هر کدام از رشته های ورزش دوچرخه سواری. مسابقات دوچرخه سواری در سنین مختلف انجام می شود در این مسابقات مردان و زنان جدای از هم به رقابت می پردازند اما همیشه هدف مردم از خرید دوچرخه مسابقه نیست و در بسیاری از موارد برای رفع نیازهای  مختلف دیگر دوچرخه می خرند .

انواع مسابقات دوچرخه سواری

مسابقات دوچرخه سواری جاده ای

مسابقات دوچرخه سواری تایم تریال

مسابقات دوچرخه سواری BMX

مسابقات دوچرخه سواری پیست

مسابقات دوچرخه سواری تریاتلون

مسابقات دوچرخه سواری

معرفی انواع مسابقات دوچرخه سواری 

مسابقات دوچرخه سواری جاده ایی

یکی از معروف ترین و متداول ترین انواع مسابقات دوچرخه سواری مسابقات دوچرخه سواری جاده ایی است. مسابقات دوچرخه‌سواری جاده‌ای یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین رویدادهای ورزشی در دنیای دوچرخه‌سواری هستند.

این مسابقات در سراسر جهان برگزار می‌شوند و توسط انجمن‌ها و سازمان‌های مختلفی تنظیم می‌شوند، از جمله فدراسیون بین‌المللی دوچرخه (UCI) این نوع مسابقات در بین جوانان که دوچرخه سواری را بصورت حرفه ایی دنبال می کنند دارای محبوبیت بالایی است. همچنین در بین دوستداران و طرفداران دوچرخه سواری هم طرفداران و تماشاگران زیادی دارد.

در مسابقات دوچرخه‌سواری جاده‌ای، شرکت‌کنندگان در تیم‌هایی سازمان‌یافته قرار می‌گیرند و در مسافت‌های مختلف به رقابت می‌پردازند.

انواع مسابقات دوچرخه سواری جاده ایی:

1- مسابقات جاده‌ای کلاسیک

یکی از انواع مسابقات دوچرخه سواری جاده ایی که دارای محبوبیت بالایی در کشورهای اروپایی است مسابقات دوچرخه سواری جاده ایی کلاسیک است. مسابقاتی بزرک و معتبر در جهان مسابقات دوچرخه سواری که در کسورهای صاحب نام اروپایی در زمینه مسابقات دوچرخه سواری برگزار می شود این مسابقات دارای حالت فصلی هستند و معمولا در فصل های تابستان و بهار برگزار می گردد از جمله مسابقات دوچرخه سواری کلاسیک می توانیم موارد زیر را ذکر کنیم.

میلان-سانرمو : این مسابقه از مسافت طولانی تری نسبت به بقیه مسابقات دوچرخه سواری کلاسیک بر حوردار است و یکی از دلایل که به آن کلاسیک ترین مسابقه کلاسیک گفته می شود همین امر است این مسابقه اولین مسابقه فصل است. معروف‌ترین قسمت این مسابقه نقطه‌ای است که در آن دوچرخه‌سواران از کوتاه‌ترین مسیر عبور می‌کنند که تونل سیپرا را شامل می‌شود.

 مسابقات کلاسیک پاری-روبه: این مسابقه به عنوان “مسابقه جهنم نقره‌ای” نیز شناخته می‌شود. بخشی از مسیر این مسابقه از طریق جاده‌های خاکی و سخت و پر از سنگ‌ها می‌گذرد که اغلب باعث لغزش و مشکلات فنی در دوچرخه‌ها می‌شود.

لیژ-باستون-لیژ: در تپه های بلژیک

مسابقات کلاسیک آمستل‌گلد: بعضی از مسیر این مسابقه در تپه ها و بلندی های هلند برگزار می شود.

فلاندرز: این مسابقه نیز در تپه ها، بلندی ها و جاده های خاکی انجام می گردد.

.

مسابقات دوچرخه سواری 2

2. تور‌های بزرگی :

  • تور دو فرانس

گرند تور ایتالیا (جیرو دی ایتالیا) و تور اسپانیا (ولتا آ اسپانیا) سه تور بزرگ و معروف در دنیای دوچرخه‌سواری جاده‌ای هستند. این مسابقات در سراسر بعضی کشورهای مختلف برگزار می گردد برگزاری این مسابقات چندین هفته بطول می کشد. 

  • مسابقات زمان‌سنجی:

که دوچرخه سواران باید مسافت تعیین شده را در مدت زمان کمی که تعیین گردیده است طی کنند. این مسابقات ممکن است بصورت مسابقات تیمی و یا بصورت انفرادی برگزار شود. هرکس و یا هر تیمی که در مدت زمان کمتری مسافت تعیین شده را طی کنند برنده مسابقه خواهند شد.

  •  مسابقات تایم‌تریال ی:

کی از انواع مهم و جذاب مسابقات دوچرخه‌سواری هستند. در این نوع مسابقه، دوچرخه‌سواران به صورت تک‌تک و نه گروهی شروع می‌کنند و باید مسیر تعیین‌شده را با سرعت بیشتر و بهینه‌تر طی کنند.

3- مسابقات دوچرخه سواری تایم کوهستانی

مسابقات دوچرخه‌سواری تایم کوهستانی یکی از انواع مسابقات دوچرخه‌ سواری است که در یک مسر مشخص و از پیش تعیین شده برگزار می شود. در آن شرکت‌کنندگان با هم رقابت می‌کنند تا به سرعت به بالاترین نقطه‌های کوهستانی برسند. در این نوع مسابقه، زمان حضور هر شرکت‌کننده در انتهای مسیر به عنوان نتیجه نهایی در نظر گرفته می‌شود. و  هرکس که اول به خط پایان برسد، برنده مسابقه است.

این نوع مسابقات اغلب در مناطق کوهستانی و با مسیرهای طبیعی، پرشیب و مستعصی برگزار می‌شوند. شرکت‌کنندگان با دوچرخه‌های ورزشی و تجهیزات مناسب، نقشه‌ها و همچنین دانش کافی از تاکتیک‌ها و مهارت‌های دوچرخه‌سواری کوهستانی باید این مسابقات را به پایان برسانند. در مسیر مسابقه انواع موانع سخت طبیعی مانند ریشه درختان قدیمی، علف زارها، برکه ها و گل و لای، پستی و بلندی ها و بسیاری موانع دیگر وجود دارد

وقتی صحبت از معرفی انواع مسابقات دوچرخه سواری می کنیم نمی توان از این نوع مسابقات که جذابیت خاصی برای علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری دارد به سادگی گذشت بخصوص زمانی که این مسابقات به مکان های دارای مناظر سر سبز و جذاب کوهستانی برسد. زیبایی طبیعت نیز برای تماشاگران افزوده می‌شود.

مسابقات دوچرخه سواری

4-  مسابقات دوچرخه سواری BMX:

 این نوع مسابقه شامل موانع و پیچ‌وتاب‌های مختلف است و معمولاً در میدان‌های خاکی برگزار می‌شود. این مسابقات بیشتر برای طراحی حرکات هنری و تکنیک‌های خاص معروف هستند این رشته از دوچرخه سواری برای اولین با در آمریکا ایالت کارفرنیا و در سال 1960 میلادی شکل گرفته است. رشته BMX الهام گرفته شده از مسابقات موتور سواری گراس است با این تفاوت که در این رشته بجای نیروی محرکه مکانیکی از نیروی محرکه انسانی استفاده می شود.

یکی از علت های اصلی بوجود آمدن رشته دوچرخه سواری نمایشی بی ام ایکس نوجوانان و جوانانی بودند که قادر به تهیه موتور کراس و انجام حرکات نمایشی با آن نبودند و این آرزوی خود را بر روی دوچرخه ها ی خود پیاده می کردند و بعد از مدتی دوچرخه های مخصوص این رشته تولید و به بازار عرضه شدند. در حال حاضر علاوه بر مسابقات گسترده داخلی در کشورهای مختلف جهان مسابقان بین المللی و همچنین مسابقات المپیک این رشته مهیج و سرگرم کننده هم برگزار م شود.

مسابقات بی‌ام‌اکس در دو بخش آزاد و سوپر کراس انجام می‌شود دوچرخه سواران در این رشته از دوچرخه های کوچک مانند دوچرخه های کودکان استفاده می کنند این مسابقات در زمین های با شیب تند و ارتفاع تا 4 متر با موانع مختلف بر گزار می گردد.

5- مسابقات دوچرخه سواری تریاتلون

6- مسابقات دوچرخه سواری پیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *