دوچرخه کودک

ویژگی های دوچرخه بچه گانه

ویژگی های دوچرخه بچه گانه

بسم الله الرحمن الرحیم

ویژگی های دوچرخه بچه گانه

ویژگی های دوچرخه بچه گانه کودکان در تمام جوامع با توجه به میزان امکانات و سطح رفاه آن جامعه دارای آرزو ها و خواسته هایی برای بازی کردند هستند چون بازی کودکان و نوجوانان مانند کار برای بزرگ سالان است.

یکی از خواسته های پر طرفدار و محبوب کودکان داشتن دوچرخه ایی برای بازی است و با توجه به این خواسته کودکان است که پدر و مادر به بهانه های مختلف سعی می کنند با خرید دوچرخه بچه گانه برای کودکان خود آنها را خوشحال و یا تشویق به تکرار موفقیت ها خاص و مختلف خود بکنند.

خانواده ها در کشورهای مختلف ممکن است بدلیل موفقیت درسی کودک، موفقیت در یک رقابت علمی، چشن تولد، موفقیت در رقابت های مختلف در آموزشگاه و ده ها دلیل و بهانه دیگر با خرید دو چرخه برای فرزند خود او را خوشحال و زمینه یک بازی سالم و هیجان انگیز را برای کودک یا نوجوان خود بوجود آورند.

دوچرخه‌های بچه‌گانه می تواند به عنوان وسیله‌ای برای تربیت و توسعه و رشد قدرت و توانایی حرکتی کودکان، رشد قوای روانی و ذهنی و یا کمک به استقلال کودک و موارد دیگر بحساب آید. که ما در بحث ویژگی های دوچرخه بچه گانه به آنها خواهیم پرداخت.

مسئله مهم در خرید دوچرخه کودک این است که برای خرید دوچرخه‌ای برای کودک خود، حتماً باید به نکات ایمنی، کیفیت ساخت و سن متناسب با دوچرخه توجه کنید تا کودک شما با استفاده از دوچرخه‌ای مناسب، به طور امن و سرگرم‌کننده مهارت‌های رانندگی خود را توسعه دهد برای یک خرید مناسب و باکیفیت باید به ویژگی های دوچرخه بچه گانه توجه کنیم و این ویژ گی ها را هنگام خرید دوچرخه در نظر داشته باشیم.

ویژگی های دوچرخه بچه گانه

سایز و اندازه مناسب قد کودک

تنه سبک دوچرخه

ارتفاع کم پدال ها

حالت آموزشی داشته باشد

تایرها و چرخ های مناسب

استفاده آسان از ترمزها

رنگ و شکل جذاب و زیبا

دارای لوازم جانبی و اضافه

دارای وسایل محافظتی

دارای قطعات مختلف قابل تنظیم به دلخواه باشد.

قیمت مناسب

از مواد اولیه خوب و با کیفیت تولید شده باشد.

معرفی ویژگی های دوچرخه بچه گانه

دارای لوازم جانبی و اضافه باشد

کودک از لوازم اضافه و متنوع در وسیله بازی خود و بخصوص اگر دوچرخه باشد خوشش می آید و معمولا دوچرخه ایی را انتخاب می کند که علاوه بر طرح زیبا و داشتند رنگ های جذاب دارای لوازم اضافی برای تکمیل بازی و افکار خود باشد.

بر همین اساس است که تولید کنندگان انواع وسایل تزیینی و یا وسایلی که کودک بتواند بقیه اسباب بازی های خود را بتواند با دوچرخه حمل کند و به بازی بپردازد و از این طریق ادای آدم بزرگ ها را در آورد در دوچرخه های کودک قرار می دهند مانند نصب کردن سبد در جلوی دوچرخه و یا نصب ترک بند در قسمت عقب دوچرخه یعنی پشت زین و همچنین قرار دادن سبدی اضافه بر روی آن 

همچنین یا قرار دادن چراغ در قسمت جلو و قطعه های شب نما و برق زن و بسیاری وسایل تزیینی دیگر کودک را می تواند بوجد آورد و باعث لذت بردن از بازی با دوچرخه و تعلیم بهتر و زود تر دوچرخه سواری می شود.

دوچرخه کودک

 

سایز و اندازه مناسب قد کودک

از ویژگی های دوچرخه بچه گانه سایز دوچرخه بسیار اهمیت دارد. انتخاب سایز مناسب دوچرخه برای بچه ها برای سلامتی آنها حایز اهمیت زیادی است. و سبب می شود به اندام ها، استخوان های آنها که هنوز به رشد و محکمی لازم نرسیده، به زانوها، لکن و ستون فقرات کودک آسیب نرسد.

در کوچکترین سایز دوچرخه کودک که سایز دوازده است برای سنین 2 _ 4 سال معمولا کاربرد دارد دو نوع دوچرخه داریم یکی دوچرخه تعادلی است که مانند دوچرخه های دیگر پدال ندارد و این دوچرخه ها برای یادگیری و آموزش دوچرخه سواری کاربرد دارد و باعث می شود کودک بتواند در هنگام دوچرخه سواری تسلط بیشتری بر دوچرخه داشته باشد.

نوع دیگر دوچرخه سایز دوازده دارای پدال است و البته پدال پایین و نزدیک به زمین است. این نوع از دو چرخه ها برای ایمنی بیشتری و یادگیری بهتر هم دارای دوتا چرخ کمکی در قسمت عقب دوچرخه هستند که این چرخ های کمک قابل تنظیم هستند و بعد از مدتی که کودک توانست تعادل خود را بر دوچرخه حفظ کند کم کم حذف می شوند.

سایز های دیگر دوچرخه کودک سایز 14 که برای سنین 3 تا 5 سال

سایز 16 برای سین 4 _ 6 سال
و سایز 20 برای سنین 7 _ 9 سال استفاده می شود
 
 
 
سایز و اندازه مناسب قد کودک

قیمت مناسب

از ویژگی های دوچرخه بچه گانه که هنگام خرید باید مد نظر داشت قیمت مناسب آن است دوچرخه بچه گانه باید در کنار سایر ویژگی ها قیمتی مناسب داشته باشد و بیش از حد مورد نیاز قیمت بالا و یا زیر قیمت و کم نداشته باشد زیرا دوچرخه کودک باتوجه به اینکه کودک در سن رشد است بعد از مدتی این دوچرخه برای کودک کوچک می شود و باید دوچرخه ایی جدید برای او خریداری کرد و اگر کم قیمت باشد احتمالا از مواد اولیه ارزان و کم کیفیت تولید شده باشد و سریع خراب شود.

 

تنه سبک دوچرخه:

معمولا دوچرخه های کودکان باید دارای وزن پایینی باشند زیرا کودک قدرت بدنی لازم کمی دارد و برای جابجایی دوچرخه های با وزن کم دچار مشکل کمتری خواهد شد برای همین امر برای خرید دوچرخه بچه گانه باید دوچرخه ایی بخریم که بدنه آن از آلیاژهای سبک مانند آلیاژ الومینیوم که هم سبک است و هم محکم تولید شده باشد.

ارتفاع کم پدال ها:

معمولا پدال های دوچرخه کودک را پایین و نزدیک بزمین تولید می کنند تا کودک راحت تر بتوان تعادل خود را حفظ کند و با گذاشتن پای خود به زمین نیقتد و دچار آسیب نشود.

ارتفاع کم پدال های دوچرخه کودک

تایرها و چرخ های نسبتا پهن:

چرخ‌های دوچرخه‌های بچه‌گانه به طور کلی کمی عریضتر و کوچکتر از چرخ‌های دوچرخه‌های بزرگتر هستند و این امر به دلیل کمک به کودک در تسلط بر دوچرخه و حفظ تعادل بهتر او می شود. همچنین این ویژگی باعث استحکام و پایداری بیشتر دوچرخه برای کودکان می‌شود.

حالت آموزشی داشته باشد:

بیشتر دوچرخه‌های بچه‌گانه دارای چرخ‌های کمکی هستند که به کمک آنها کودک می‌تواند به تدریج تعادل خود را یاد بگیرد. این چرخ‌های کمکی قابل تنظیم هستند تا با گذر زمان، کودک بتواند به صورت مرحله‌ای بدون آنها رانندگی کند.

انتخاب طرح ها با رنگ های جذاب:

کودک از اشیاء رنگارنگ و قشنگ که بتوانند نظر او و دیگران را بخود جذب کنند بسیار خوشحال و خشنود می شود و این امر می توانند تاثیرات بسیار مثبتی را بر روحیه و شخصیت رو به تکوین کودک بگذارد و تجربه کاربری همراه با خشنودی و بالندگی را برای او بوجود آورد.

رنگارنگی و جذابیت دوچرخه کودک سبب می شود تا کودک در استفاده و بکارگیری دوچرخه خود تشویق و ترغیب شود و در او انگیزه بازی با دوچرخه را بوجود آورد همین امر باعث می شود در اثر بازی بمدت کافی تعلیم و یادگیری بهتر و سریع تری در دوچرخه سواری بوچود بیاید.

ضمن اینکه تمرکز او را بر این بازی زیاد می کند و باعث مهارت بالاتر و بیشتر او در زمینه دوچرخه سواری و بازی می گردد. بکار گیری بیشتر و بهتر دچرخه خلاقیت او در این زمینه را هم زیاد می کند و این خلاقیت سبب کسترش خود باوری و اعتماد بنفس کودکمان خواهد شد شد.

ترمز‌های آسان:

داشتن ترمز های مطمئن و با کیفیت برای هر وسیله نقلیه ایی از ملزومات آن وسیله است دوچرخه هم از این مورد مستثنی نیست بر همین اساس داشتن ترمز خود و با کاربرد آسان از ویژگی های دوچرخه بچه گانه بحساب می آید. دودوچرخه‌های بچه‌گانه به‌طور معمول دارای ترمزهایی هستند دسته های این ترمز ها باید به راحتی برای کودک قابل دسترس باشد تا کودک بموفع بتواند آنها را بکار ببرد. و با استفاده آسان برای کودک قرار داده شده‌اند. این امر به کودک امکان توقف سریع و کنترل بهتر را می‌دهد و او را از خطر برخورد با اشیا یا موانع اطراف در امان نگه می دارد.

تنظیمات قابل تغییر:

دوچرخه‌های بچه‌گانه به طور کلی دارای تنظیماتی هستند که به میزان قابل تنظیم ارتفاع سرنشینی و دستگیره‌ها کمک می‌کنند تا با رشد کودک تطابق یابند. این امر باعث می شود دوچرخه او برای چند سال برای او کار کند و بتواند در سال های بعدی هم با انجام تنظیمات مورد نیاز دوچرخه خود را بکار ببرد.

دسته‌ها و دستگیره‌ها:

دسته‌ها و دستگیره‌های دوچرخه‌های بچه‌گانه به طور خاص برای دست‌های کوچک کودکان طراحی شده‌اند تا آنها به راحتی کنترل دوچرخه را بیاموزند.

خلاصه کلام

در مقاله ویژگی های دوچرخه بچه گانه سعی کردیم مهمترین ویژگی های دوچرخه بچه گانه را خدمت شما معرفی کنیم در این بین ما به به مواردی مانند سایز و اندازه مناسب قد کودک، تنه سبک دوچرخه، ارتفاع کم پدال ها، حالت آموزشی داشته باشد، تایرها و چرخ های مناسب، استفاده آسان از ترمزها، رنگ و شکل جذاب و زیبا و بعضی موارد که در نظر مهم می آمدند اشاره کردیم و بعضی مسایل هم وجود دارند که ممکن است در درجه اهمیت پایین تری باشند که آنها را ذکر نکردیم.

از مواردی که گفتیم بعضی ها را هم توضیح مختصر دادیم مثلا در مورد اهمیت سایز دوچرخه و مناسب بودن آن برای کودک و سلامتی کودک صحبت کردیم، گفتیم که دوچرخه کودک باید سبک باشد پس یاید تنه دوچرخه کودک از آلیاژهای سبک مانند آلومینیوم تولید شود،

داشتن ترمز های با قابلیت کاربرد آسان  از موارد مهم دیگری بود که در مورد آن بحث کردیم. همچنین گفتیم کودک به اسباب بازی و اشیای زیبا و قشنگ علاقه دارد و هرچه دوچرخه او رنگ زیبا و طرح قشنگ تری داشته باشد بیشتر ترغیب می شود که با آن بازی کند و دوچرخه سواری کند. و بعضی موارد مهم دیگر را هم توضیح دادیم امید وارم بحث ویژگی های دوچرخه بچه گانه مورد توجه و استفاده خوانندگان محترم وبلاک فروشکالا قرار گرفته باشد.

موفق و سر فراز باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *