حرارتی

عیب یابی جرقه زن بخاری گازی

  بسم الله الرحمن الرحیم

عیب یابی جرقه زن بخاری گازی

بخاری گازی
خرید آنلاین بخاری گازی
بخاری برقی
بخاری برقی

Table of Contents

مقدمه

عیب یابی جرقه زن بخاری گازی یکی از وسایل مورد نیاز ما بعنوان خانواده در روزهای سرد سال وسایل گرمایشی و حرارتی است. که با گرمایی که تولید می کنند باعث می شوند یک محیط مطلوبی برای زندگی را حت داشته باشیم. اما این وسایل مانند تمام کالاهایی که در زندگی روزمره استفاده می کنیم ممکن است دچار خرابی شوند.

 

ما در این مقاله یعنی عیب یابی جرقه زن  بخاری گازی سعی داریم معروف ترین مشکلاتی که بخاری گازی ممکن است بخاطر خرابی و یا عدم تنظیم درست جرقه زن با آن درگیر شود و برای ما مشکلاتی را بوجود آورد مورد بحث قرار خواهیم داد.

علت های نیاز به عیب یابی جرقه زن  بخاری گازی

علت جرقه نزدن جرقه زن بخاری گازی

روشن نشدن شمعک بخاری گازی

روشن نماندن شمعک بخاری

نشت گاز از شمعک بخاری

خاموش شدن شدن بخاری در اثر مشکل در سیستم جرقه زن

علت جرقه نزدن جرقه زن بخاری گازی

کارنکردن جرقه زن می تواند به علت قطعی گاز ورودی به بخاری باشد که باعث می شود که هرچه فندک بزنیم باز شمعک روشن نمی شود برای رفع این مورد باید دست نگهداریم و بعد از گذشت تقریبا ده دقیقه مجددا سعی در روشن کردن بخاری بکنیم و یا اینکه بجای فندک از کبریت اسنفاده کنیم.

علت دوم از عدم کارکردن جرقه زن تنظیمات آن است و ممکن است تنظیمات آن بهم خورده باشد چرقه زن دارای دو پیج یکی بزرگ برای حداکثر گاز ورودی و پیچ کوچک برای حداقل گاز ورودی که این پیچ ها را باید سقت کنیم و ببینیم آیا مشکل رفع شده است.

در ابتدا باید بگوییم که جرقه زن از قسمت  های مختلف تشکیل شده است.

فندک

فندک در درون شیر بخاری پیزو یکی از قسمت های فندک که تولید الکتریسیته می کند و این الکتریسیته از طریق سیم به سر دیگر که دارای یک قطعه چینی و  سر فلزی است. و باید در جلوی یکی از شکاف های کلاهک شمعک ایجاد جرقه کند و باعث سوختن گاز خروجی از کلاهک می شود و شمعک را روشن می کند اگر فندک خراب باشد جرقه نمی زند و باید تعویض شود یا بخاری را با کبریت روشن کرد.

ترموکوبل

ترموکوبل یک لوله مسی تقریبا 30 سانتی است که یک قطعه شدیدا ایمنی است و وظیفه قطع کامل گاز ورودی در صورت خاموش شدن شمعک بخاری را بعده دارد. این امر باعث جلوگیری از بسیاری حوادث و خطرات احتمالی مانند آتش سوزی و نشت گاز در محیط می شود زیرا اگر شمعک خاموش شود آتش هم خاموش می شود و اگر گاز ورودی بقطع نشود با عث نشت آن به محیط خواهد شد.

یک سر این سیم مسی در معرض شعله آتش یکی از شکاف های پیلوت قرار می گیرد و سر دیگر آن به شیر گاز بخاری وصل است.

 پیلوت ( شمعک )

در این قسمت ار عیب یابی جرقه زن بخاری گازی به پیلوت می پردازیم پیلوت قسمتی از جرقه زن است که دارای یک لوله باریک و تقریبا پنج سانتی است که در قسمت بالای آن دارای کلاهک می باشد این کلاهک دارای سه شکاف است که گاز ورودی به پیلوت را در سه جهت هدایت می کند و بعد از روشن شدن باعث ایجاد سه شعله می شود.

پیلوت بخاری گازی

پیلوت بخاری گازی

یکی از شعله ها برای ترموکوبل دومی برای مشعل اصلی بخاری و دیگری بطرف فندک خواهد بود در صورت مسدود شدن لوله و یا هرکدام از شکاف ها و یا عدم قرار گیری درست پیلوت در جای خود شمعک روشن نمی شود و در نتیجه بخاری را هم نمی توانیم روشن کنیم.

وجود مشکل در هرکدام از قطعات بالا می تواند باعث عدم روشن شدن شمعک و در نتیجه کارنکردن بخاری شود که البته این مشکل لزوما بخاطر خرابی قطعه نیست و ممکن است در اثر عدم تنظیم درست آن و یا بهم خوردن تنظیمات اولیه آن باشد.

روشن نماندن شمعک:

این مشکل معمولا مربوط به وجود اشکال در یکی از دو قطعه یکی بوبین و دیگری ترموکوبل است خرابی هر کدام از این دو قطعه می تواند باعث شود بخاری چند دقیقه بعد از روشن شدن کامل خاموش شود زیرا خرابی در این قطعات شمعک بخاری را خاموش و در نتیجه خود بخاری هم از کار می افتد. برای رفع این مشکل باید بوبین و ترموکوبل را بررسی کنیم و در صورت خرابی آنها را تعویض کنیم

البته روشن نماندن شمعک ممکن است علل دیگری مانند تنظیم نبودن پیلوت و یا جاگیری اشتباه برموکوبل هم داشته باشد.

نشت گاز از شمعک

در بحث عیب یابی جرقه زن بخاری گازی یکی از مسائل مهم که باید مورد توجه خاص قرار بگیرد نشت گاز از قسمت های مختلف جرقه زن است.
یکی از عیوب بخاری گازی افراد بوی گاز خام را اشتمام کنند که یکی از علت های این امر می تواند مربوط به یکی از اتصالات لوله هایی است که شمعک را به شیر گاز وصل می کند باید محل این اتصالات را با آب و صابون تست کرد و اگر نشت گازی مشاهده کردیم آنها را سفت کنیم.

ممکن است از بخاری روشن بوی گاز احساس کنیم.

این امر هم می تواند از شمعک باشد و ممکن است شعله یکی از شکاف های شمعک خاموش باشد وگاز بخوبی و اندازه مورد نیاز برای آتش گرفتن به آن شکاف پیلوت نرسد.

 

 خاموش شدن بخاری در اثر مشکل در سیستم جرقه زن

گاهی اوقات ممکن است شمعک تنظیم نباشد و بخاطر همین امر ترموکوبل بخاری بخوبی گرم نشود و در نیجه ی سرد شدن ترموکوبل فرمان قطع گاز ورودی به مشعل اصلی را بدهد و بخاری کاملا خاموش شود.

 

خلاصه کلام

ضمن تشکر از اینکه تا آخر مقاله عیب یابی جرقه زن بخاری گازی با ما همراه بودید ما سعی کردیم به عیب یابی یکی از قطعات مهم بخاری گازی که خود از سه جزء اساسی و مهم تشکیل شده است بپردازیم. . این اجزاء را خدمتتان معرفی کردیم و در مورد عیب یابی آنها توضیح دادیم امیوارم  بحث عیب یابی جرقه زن بخاری گازی مورد استفاده و توجه خوانندگان عزیز قرار گرفته شده باشد.

موفق و سر فراز باشید

لطفا با نظرات خود ما را راهنمایی بفرمایید

1 نظر در “عیب یابی جرقه زن بخاری گازی

  1. ناشناس گفت:

    بسیار عالی بود ممنون کرمانشاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *