دوچرخه

معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی

معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی

 

معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی دوچرخه سواری فعالیتی همگانی که افراد در دروره های مختلف سنی ممکن است به آن بپردازند بدلیل ماهیت این فعالیت جنبه جنسیتی ندارد و بسیاری از دختران و پسران از کودکی تا هنگام پیری با توجه به علاقه یا نیاز به آن می پردازند گرچه مسئله فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعی بعضی از جوامع ممکن است جنبه جنسیتی به این فعالیت مفید و سرگرم کننده بدهند.

البته افراد در دوره های مختلف زندگی ممکن است دوچرخه سواری را به منظورهای مختلفی انجام دهند برای کودکان دوچرخه سواری حالت بازی، تفریح، و خوشگزانی بچه گانه دارد که از نظر بزرگ سالان هدف خاصی ندارد برای نوجوانان دوچرخه سواری حالت سرگرمی و گردش های دوستانه و یا سفر های شهری کوتاه مدت بمنظور تفریح دارد که بعضی مواقع اقدام به رقابت و مسابقه دوستانه و کر کری کردان با دوستان پیدا می کند.

اما جوانان در این سن علاوه بر اینکه عده ایی از آنها ممکن است از دوچرخه سواری برای تفریح و سرگرمی استفاده می کنند عده ایی دیگر از جوانان به آن فراتر از یک فعایت عادی می نگرند و بطور حرفه ایی، روزانه و منظم از آن استفاده می کنند. در اینجا این فعالیب بعنوان یک فعالیت ورزشی و مسابقه ایی در نظر گرفته می شود و افراد بطور حرفه ایی یا آماتور به رقابت با یکدیگر با استفاده از این وسیله مفید می پردازند.

مقاله امروز ما تحت عنوان معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی به انواع دوچرخه که کاربرد ورزشی دارند و با توجه به خصوصیات ماهیت نوع و رشته خاصی از رشته های دوچرخه سواری طراحی و تولید می شوند اختصاص دارد. ان شاالله در هنگام خرید دوچرخه بتواند بما راهنمایی کند.

دوچرخه کورسی مریدا مدل Scultura 400

چه دوچرخه ایی بخرم؟

انواع دوچرخه های مسابقه ایی

 

1-دوچرخه های مسابقه ایی جاده ایی

2- دوچرخه مسابقه ایی تور

3- دوچرخه های مسابقه ایی کوهستان

4- دوچرخه های مسابقه ایی نمایشی

1- دوچرخه جاده ایی:

دوچرخه‌سواری جاده‌ای یک نوع ورزش دوچرخه‌سواری است که در جاده‌های عمومی یا جاده‌های آسفالته انجام می‌شود. در این نوع دوچرخه‌سواری، دوچرخه‌های طراحی شده برای سرعت و کارایی بالا به کار می‌روند. دوچرخه‌های جاده‌ای معمولاً فریمی سبک، مقاوم و لاستیک‌های باریک برای حداکثر تماس با زمین دارند.

دوچرخه‌سواری جاده‌ای می‌تواند به صورت تفریحی یا رقابتی انجام شود. در مسابقات دوچرخه‌سواری جاده‌ای، شرکت‌کنندگان در گروه‌های سنی و طبقات مختلف به رقابت می‌پردازند. مسابقات جاده‌ای مشهوری مانند تور دو فرانس، جایزه بزرگ گیرلمی و بسیاری دیگر برگزار می‌شوند.

انواع دوچرخه جاده ایی

  • دوچرخه جاده کورسی ( مسابقه ایی )
  • دوچرخه جاده ایی گراول
  • دوچرخه جاده ایی سایکل گراس
  • دوچرخه جاده ایی تایم تریل
  • دوچرخه جاده ایی Endurance

– دوچرخه‌های رود ریس : این دوچرخه‌ها برای مسابقات جاده‌ای سریع و مسافت‌های طولانی طراحی شده‌اند. آن‌ها دارای فریم سبک و مقاومی هستند این ویژگی به دلیل نیاز به سرعت بالا در مسابقات جاده ایی برای این دوچرخه ها در نظر گرفته شده. در این مسابقات سرعت بسیار مهم و ضروری است به همین دلیل است که بدنه اکثر این دوچرخه ها را از جنس آلیاژ فیبر کربن درست می کنند.

دوچرخه‌های رود ریس برای مسابقات جاده‌ای و تمرینات با سرعت بالا طراحی شده‌اند. این دوچرخه‌ها عموماً برای رانندگان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به مسابقات دوچرخه‌سواری روی جاده مناسب هستند. همچنین لاستیک های این دوچرخه بسیار باریک است که هم وزن کمتری دارند و هم مقاومت هوا را کمتر می کنند حسن دیگر تایر های باریک این دوچرخه تماس کمتر و باریکتری با اسفالت دارند در نتیجه اصطکاک بوچود آمده هم کمتر می شود و این به سرعت دوچرخه کمک می کند.

در کنار این ویژگی ها دوچرخه های رود ریس دارای جعبه دنده کامل هستند تا در هنگام دوچرخه سواری و بخصوص در سر بالایی ها و سرازیریها به کمک دوچرخه سوار بیایند.

این دوچرخه ها نیازی به سیستم تعلیق ندارند چون کاربرد آنها روی اسفالت و مسیر های هموار است پس برای اینکه وزن دوچرخه بالا نرود در آنها سیستم تعلیق استفاده نمی شود. از اینکه تا اینجای مقاله معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی با ما همراه هستید خوشحالیم.

دوچرخه کورسی مدل 32C سایز 27.5

دوچرخه کورسی مدل 32C سایز 27.5

دوچرخه‌های تایم تریال : این دوچرخه‌ها برای مسابقات تایم تریال (مسابقات زمان بندی) طراحی شده‌اند. فریم دوچرخه‌های تایم تریال برای حداکثر سرعت و بهینه‌سازی مقاومت هوایی طراحی شده است. این فریم‌ها عموماً بسیار جانبی و دوار هستند و برای کاهش مقاومت هوایی به حداقل ممکن، شکلی خاص دارند.

این دوچرخه ها هم مانند دوچرخه های رو رایس دارای وزنی بسیار سبک برای سرعت رفتن بهتر، دارای تایر های بسیار باریک برای کم کردن مقاومت هوا و کم کردن اصطکاک . دارای جعبه دنده می باشند. دوچرخه های تایم تریال دوچرخه های حرفه ایی هستند که افرادی که در مسابقات حرفه ایی سرعت شرکت می کنند از آنها استفاده می کنند

دوچرخه‌های تایم تریال
  1. دوچرخه‌های تور :

از دیگر دوچرخه های مسابقه ایی که لازم است در بحث معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی خدمت شما عزیزان معرفی کنم دوچرخه های تور هستند.
– دوچرخه‌های تورینگ : این دوچرخه‌ها برای مسافرت‌های طولانی و تجربه ماجراجویی طراحی شده‌اند. آن‌ها دارای فریم مقاوم با پایداری بالا هستند دوچرخه‌های مسابقه‌ای تور برای مسابقات گردش تور و سایر مسابقات طولانی مانند مسابقات گردش فرانسه (تور دو فرانس)، تور ایتالیا (جیرو دی ایتالیا) و تور اسپانیا (ولتا اسپانیا) مناسب هستند.

این دوچرخه‌ها عموماً برای دوچرخه سواران حرفه‌ای و علاقه‌مندان به مسابقات دوچرخه‌سواری در مسافت‌های بلند و طولانی مناسب هستند. دوچرخه های تورینگ دارای سیستم ترمز دیسکی هیدرولیک هستند که به دوچرخه سوار در کنترل سرعت دوچرخه کمک می کند. همچنین دارای سیستم تعلیق جلو و عقب می باشتد که لرزش و شوک وارده از مسیر های ناهموار را می گیرند و از وارد آمدن آن به دوچرخه و دوچرخه سوار جلو گیری می کند.

در دوچرخه‌های مسابقه‌ای، برای هر نوع مسابقه و شرایط خاصی نیاز به دوچرخه‌های متفاوتی است. در زیر، برخی از انواع دوچرخه‌های مسابقه‌ای دیگر را معرفی می‌کنم

  1. دوچرخه‌های مسابقه کوهستان :

از جمله انواع دوچرخه های مسابقه ایی که توجه بسیاری از جوانان را بخود جلب کرده دوچرخه های کوهستانی هستند که ما در این قسمت از بحث وعرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی در مورد آن صحبت می کنیم.

  •  دوچرخه‌های سرعت :

این دوچرخه‌ها برای مسابقات کوهستانی با مسیرهای تکنیکال و صعب العبور طراحی شده‌اند. آن‌ها دارای فریم سبک و جمع و جوری و مستحکم می باشند. همچنین  دارای سیستم تعلیق کامل یعنی جلو و عقب برای جذب ضربات مسیر ناهموار و مقابله با شوک های وارد و نیز بهبود کنترل دوچرخه هستند.

  • دوچرخه‌های داون‌هیل :

این دوچرخه‌ها برای مسابقات کوهستانی سرعتی و مسیرهای ناهموار و نیمه عمودی ( سربالایی و سر پایینی ) طراحی شده‌اند. آن‌ها دارای فریم قوی و سیستم تعلیق کامل هستند که برای جذب ضربات شدید و کنترل بالا در سرعت‌های بالا طراحی شده‌اند.

 چرخ‌های دوچرخه‌های داون‌هیل عموماً بزرگ و پهن هستند و به لاستیک‌هایی با پروفیل ضخیم و گره‌دار مجهز می‌شوند. این لاستیک‌ها تراکش بیشتری در شرایط غیرمساعد فراهم می‌کنند و کنترل بیشتری بر روی دوچرخه به دوچرخه‌سوار می‌دهند همچنین این لاستیک ها دارای مقاومت زیادی در مسیرهای ناهموار ئ و بسیار ناهموار می باشند.

این دوچرخه ها دارای فرم های بسیار مقاوم از جنس آلیاژ آلومینیوم و یا فیبر کربن هستند که در کنار قدرت و مقاومت دارای وزنی سبک می باشند. در کنار این ویژگی ها این دوچرخه ها دارای سیستم تعلیق کامل، پیشرفته و مقاوم هستند که می تواندد از وارد آمدن شوک و صدمه به دوچرخه جلوگیری کند.

 

دوچرخه های مسابقه ایی نمایشی

از انواع دوچرخه های مسابقه ایی دوچرخه های نمایشی دارای طرفداران زیادی در بین نوجوانان و جوانان هستند. دوچرخه های نمایشی دوچرخه هایی حرفه ایی هستند که برای نمایش دادن و انجام حرکات مختلف و خارق العاده که افراد عادی قادر به انجام آنها نیستند مورد استفاده افراد حرفه ایی قرار می گیرند. طراحی و تولید این دوچرخه ها به صورتی است که دوچرخه سوار حرفه ایی نمایشی تسلط کامل بر آن داراد و می تواند در موقعیت های مختلف تعادل دوچرخه را نگهدارد.

دوچرخه های نمایشی و نمایش با این دوچرخه ها برای اجرای نمایش های شگفت انگیز برای تماشاگران و به وجد آوردن تماشاگران، برای نمایش در سیرک ها و سرگرم کردن حاضرین، برای انجام پروژه های تبلیغاتی تصویری، برای برنامه های تلویزیونی و یا برای پیروزی دز مسابقات رقابتی ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

این نوع دوچرخه‌ها عموماً از مواد سبک و مقاوم ساخته می‌شوند تا وزن کمتری داشته باشند و بتوانند بهتر و سریع‌تر حرکت کنند. علاوه بر این، برخی از ویژگی‌های اضافی مثل دنده‌های بسیار حساس، ترمزهای پیشرفته و صندلی‌های ویژه برای اجرای حرکات اضافی در نظر گرفته می‌شود.

همانطر که گفتیم این نوع دوچرخه توسط افراد حرفه ایی برای نمایش های حرفه بکار گرفته می شوند و دوچرخه سوار برای انجام این حرکات بدلیل سختی و نیاز زیاد به تمرکز باید علاوه بر سلامتی جسمی و روحر روانی دارای تناسب اندام خوب و قدرت بدنی مناسب و ورزیدگی در انجام حرکات سخت نمایشی داشته باشد.

بنابر این، این ورزش کاران دارای تمرین های سخت و منظم و استمرار در انجام این تمارین هستند. تا برای نمایش های سخت و در بسیاری از اوقات خطرناک دارای آمادگی کامل و کافی باشند.

 

انواع دوچرخه های مسابقه ایی نمایشی:

1. دوچرخه‌های بی‌ام‌ای‌ایکس :

2. دوچرخه‌های فری‌استایل :

3. دوچرخه‌های استاندارد :

4. دوچرخه‌های تریال : 

5. دوچرخه‌های تریکس : 

دوچرخه‌های بی‌ ام‌ ایکس (BMX)

در این بخش از مقاله معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی یکی دیگر از انواع دوچرخه های مسابقه ایی یعنی دوچرخه نمایشی بی ام ایکس را معرفی می کنیم.

بی ام ایکس یک دوچرخه نمایشی است که معمولا افراد علاقمند به انجام حرکات نمایشی و هیجانی و یا افراد حرفه ایی در این زمینه از آن استفاده می کنند. سایز این دوچرخه کوچک است و به اندازه سایز دوچرخه های بچه کانه می باشد و این اندازه کوچک باعث می شود افرادی که بطور حرفه ایی و مسابقه ایی از این دوچرخه استفاده می کنند قادر باشند این حرکات را بهتر و راحت تر انجام بدهند.

معمولا این دوچرخه ها را بدون دنده تولید می کنند چون نیازی به دنده ندارند و دنده فقط باعث افزایش وزن آنها می شود. تایرهای این دوچرخه را با مقاومت بالا و عاج دار استفاده می کنند تا جسبندگی بیشتری بر روی زمین، سنگ ها و پله ها داشته باشند. این  دوچرخه ها ترمزهای خاص خود را دارند که معمولا با ترمزها دوچرخه های دیگر تفاوت می کند. محلی برای قرار دادن پا در دو طرف توپی‌های چرخ جلو و عقب برای تسلط بیشتر در هنگام انجام حرکات نمایشی هستند.

دوچرخه های بی ام ایکس دارای طوقه های کوچک و پره های مقاوم و محکم هستند و از این طریق مقاومت چرخ ها را در هنگام انجام حرکات پرشی بالا می برند.  زین دوچرخه بی ام ایکس برای راحتی انجام کارهای اکروبیک کوچک انتخاب می کنند و تنه ایی بسیار سبک دارند که این امر سبب می شود شخص براحتی آنرا جابجا و یا از زمین بلند کند.

از دیگر ویژ گی های این دوچرخه داشتن فرمانی منحصر بخود و قامه‌های بلند نسبت به تنه، و پدال‌های پهن است. اینها ویژگی های دوچرخه بی ام ایکس هستند که برای آشنایی با این دوچرخه در اینجا ذکر شد.

 خلاصه کلام

این فقط برخی از انواع دوچرخه های مسابقه ایی هستند که ما در مقاله  معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی به آنها اشاره کردیم این دوچرخه ها هر کدام برای نوع خاصی از مسابقه و شرایط مناسب‌اند. در هر صورت، قبل از خرید دوچرخه مسابقه‌ای، بهتر است با فروشنده متخصص یا کارشناس دوچرخه مشورت کنید تا بهترین دوچرخه برای نیازهایتان را انتخاب کنید.

ما در این مقاله بعضی از این انواع دوچرخه را خدمت شما معرفی کردیم و چند مورد را توضیح دادیم البته بعضی دیگر از انواع دوچرخه های مسابقه ایی هستند که ما به آنها نپرداختیم مانند دوچرخه های نمایشی یا دوچرخه های پیست امید وارم مقاله معرفی انواع دوچرخه های مسابقه ایی مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

موفق و سر فراز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *