زنانه

انواع پوست و راههای مراقبت از پوست

انواع پوست و راههای مراقبت از پوست

بسم الله الرحمن الرحیم

انواع پوست و راههای مراقبت از پوست

فروشگاه های معتبر عرضه کننده لوازم محافظت از پوست

کرم نرم کننده اوسرین و اوره 10درصد ثمین مناسب پوست خشک و آسیب دیده حجم 100 میلی لیتر

کرم نرم کننده اوسرین و اوره 10درصد ثمین مناسب پوست خشک و آسیب دیده حجم 100 میلی لیتر

کرم مرطوب کننده و آبرسان لایت بیوتی مدل ََشی باتر آرگان حجم 250 میلی لیتر

کرم ضد آفتاب بی رنگ SPF 50 ژوت مناسب پوست چرب 

۱۴۲,۰۰۰ تومان

پک روتین پوست چرب

۵۴۷,۰۰۰ تومان

راههای مراقبت از پوست

پوست یکی از دستگاه های مهم بدن ماست درحقیقت پوست دستگاه پوششی بدن انسان است و از اعضای دیگر بدن انسان محافظت می کند. پوست یکی از مهمترین و اساسی ترین ملاک های زیبایی انسان و بخصوص خانم که انسان هایی لطیف و با طراوت بحساب می آیند است. 

اندازه این عضو مهم بدن انسان دو متر مربع می باشد. برای اینکه پوست زیبایی و طراوت، درخشندگی و لطافت خود را از دست ندهد نیاز به مراقبت ویژه دارد. و برای این کار لوازم و وسایل آرایشی متنوعی توسط تولید کنندگان لوازم آرایشی تولید و به بازار عرضه می شود این لوازم محافظت از پوست توسط برند های مختلف معتبر و مشهور که دارای سابقه درخشانی در زمینه تحقیقات، طراحی، تولید و فروش این لوازم دارند اختراع و تولید می شود این برندها بخاطر تولید و عرضه لوازم آرایشی بهداشتی و سالم در سطح جهانی شناحته شده هستند.

اما در کنار این برندهای معتبر و معروف بعضی از برندها و یا تولید کنندگان هستند که بخاطر عوامل مختلف دست به تولید لوازم آرایشی تقلبی و ناسالم که در آنها از انواع مواد اولیه بی کیفیت و دارای مواد سمی برای پوست، مواد ممنوعه شیمیایی که ممکن است سبب بیماری پوست مانند خشکی، آکنه لک های صورت و امثال اینها می شود بزنند.

این شرکت ها ممکن است بدلایل مختلف مانند کسب سود بیشتر دست به بکار بردن مواد اولیه ارزان و بی کیفیت و یا عدم داشتن علم، تکنولوژی و تجربه کافی قادر به تولید لوازم آرایشی استاندارد و سالم نیستند. 

این سطح پوششی دارای وظایف مختلفی در کنار حفاظت از اعضای دیگر بدن بعهده دارد. مانند سطح پوست نواحی مختلف حسی دارد که باعث می شود ما عوامل مختلف محیطی دور و ورمان را مانند سرما، گرم و  اشیاء مختلف را احساس کنیم. در کنار این وظایف، پوست یکی از اعضائی بسیار مهم در جذب اکسیژن از طریق منافذی است که در پوست وجود دارد همچنین در تنظیم دمای بدن نقش دارد.

 پوست دارای سه لایه است.

اپیدرم این لایه در حقیقت لایه بیرونی پوست است که نازکترین لایه پوست است این لایه همان روپوست است رو پوست در حقیقت لایه محافظ بحساب می آید این لایه در مقابل بسیاری از عوامل مختلف محیطی از اعضای مختلف بدن ما محافظت می کند عواملی مانند نور ماوراء بنفش آفتاب، در مقابل بسیاری از میکروب ها، آب، محافظ بسیار خوب در مقابل عوامل شیمیایی، محافظت در مقابل ورود بسیاری از ویروس های خطرناک و بسیاری عوامل دیگر.

لایه اپیدرم پوست خود دارای 5 قسمت است لایه شاخی، لایه بازال، لایه گرانولوزوم ، لایه لوسیدوم و لایه اسپینوزوم.

لایه میاتی که ضخیم ترین لایه پوست است و به لایه درم  شناخته می شود.

و لایه داخلی پوست بنام هیپودرم که لایه میانی پوست را به بافت ماهیچه ایی بدن متصل می کند..

مرحله اول برای مراقبت از پوست شناخت نوع و جنس پوست است و بعد از شناخت جنس پوست است که می توان نوع و لوازم خاص مورد نیاز مفید نوع پوست مان را انتخاب کنیم تا در حفاظت و بالا بردن مطلوبیت و جذابیت پوست صورت و مناطق دیگر نتیجه مناسب را بگیریم.

در شناخت راههای مراقبت از پوست ابتدا باید انواع آن را بشناسیم.

انواع پوست انسان:

پوست به چهار دسته اصلی تقسیم می شود.

پوست معمولی  Normal skin

پوست خشک

پوست چرب

پوست مختلط

1- پوست معمولی  Normal skin

پوست معمولی یا نرمال مناسب ترین و بهترین نوع پوست در مبان سایر پوست ها است که ما در این مرحله از مقاله انواع پوست و راههای مراقبت از پوست به آن می پردازیم. داشتن پوست معمولی به معنی داشتن یک پوست سالم و بدون انواع بیماری ها و مشکلات پوستی مانند آکنه و یا خشکی پوست است. این نوع پوستلطیف نرم و شفاف است.

این نوع پوست نه زیادچرب است و نه زیاد خشک اما نیاز به مراقبت دارد تا کیفیت بالای خود را از دست ندهد و همین که ضد آفتاب و یا بعضی از آبرسانها مخصوص را برای نگهداری از آن استفاده بکنیم می توانیم آن را در بسیاری از مواقع از آسیب ها در امان نگهداریم.

پوست معمولی یا پوست نرمال در حقیقت پوستی است که از نظر خشکی و چربی تقریبا در حالت متعادل باشد و به اصظلاح یک پوست نرمال است.

انواع پوست و راههای مراقبت از پوست

این نوع پوست نسبت به انواع دیگر دارای مزایای زیادی است ازجمله این پوست در اثر گذشت سن و رسیدن به سن پیری دیر تر به چین و چروک می افتد. یا خیلی کمتر دچار آسیب های پوستی مانند لک های پوستی، جوش، آکنه و امسال این ها می شود. ظاهری جدابتر، مطلوب، نرم، درخشنده و بسیار خصوصیات مثبت دیگر نسبت به انواع پوست دیگر دارد از اینکه تا اینجای مقاله انواع پوست و راههای مراقبت از پوست با ما همراه هستید قدردانیم.

البته این نوع پوست هم نیاز به مراقبت دارد تا تعادل خود را از نظر چربی و خشکی را از دست ندهد.

در ابتدا باید بدانیم که منافذ پوستمان باید همیشه باز باقی بماند یعنی از مالیده شدن هرگونه مواد محیطی و شیمیایی به پوست کاملا خود داری کنیم.

استرس دشمن پوست نرمال، صاف جذاب و امثال این هاست بنا بر این باید سعی کنیم خود را در موقعیی استرس زا قرار ندهیم.

برای مراقبت اصولی از پوست صورتمان باید بصورت صحیح و در زمان های مناسب لایه برداری از پوست رو انجام دهیم یعنی پاک کردن و از بین بردن سلول های مرده پوست.

پوست بدن برای شادابی نیاز به کردش خون منظم و مرتب دارد ما با ماساژ نرم و آرام پوستمان بخصوص پوست صورتمان و با استفاده از کرم های مخصوص سبب این امر می شویم.

عادات مراقبت از پوست صورت مانند ماساژ پوست صورت، شستشوی ارام و صحیح، لایه برداری و بسیاری ملزومات دیگر باید بصورت منظم و روزانه صورت بگیرد.

پوست معمولی با تمام جدابیت،زیبایی، طراوت و موارد دیگر برای باقی ماندن به این صورت نیاز به مرطوب کننده ها و آبرسان ها دارد تا در طول زمان عوامل محیطی، لوازم آرایشی، آلودگی های موجود در هوا سبب خشکی، ایجاد لک و آسیب های دیگر به پوست صورتمان نشود

2- پوست خشک

همونطور که قبلا گفتیم پوست انسان به چهار دسته کلی تقسیم می شود در قسمت اول همانطور که ملاحضه کردید در مورد پوست معمولی یا پوست نرمال که بهترین و با کیفیت ترین پوست بحساب می آید صحبت کردیم.

در قسمت دوم از مقاله انواع پوست و راههای مراقبت از پوست اجازه دهید در مورد پوست خشک صحبت کنیم معمولا پوست خشک تحت تاثیر عوامل مختلف ارثی و ژنتیکی، و محیطی مانند خشونت آب و هوا از نظر میزان سرمای شدید و گرمای شدید بوجود می آید و ممکن است تحت تاثیر عوامل محیطی شدت پیدا کند. از عوامل دیگر بوجود آمدن پوست خشک عدم مراقبت و یا عدم مراقبت صحیح از پوست است. در کنار اینها ممکن بیماری ژنتیکی یا غیر ژنتیکی باشد عامل خشکی پوست شود.

پوست خشک پوستی با کیفیت پایین، دارای چین و چروک زودرس، سفتی و خشن بودن پوست دست و صورت، حتی ممکن است همراه با ترک خوردگی پوست، خشکی و خشونت این گونه پوست براحتی با لمس کردن قابل احساس کردن است در واقع پوست این افراد فاقد میزان مورد نیاز چربی و رطوبت می باشد و همین دو عامل از عوامل اصلی و اساسی بوجود آمدن این نوع پوست می شود. 

در کل اگر این علایم را در پوست خود دیدید باید بدانید که پوست خشک دارید و باید مراقبت و کرم های مخصوص پوست خشک استفاده کنید تا اثرات آن بر روی فرد کمتر شود و از پیشرفت آن جلوگیری کنیم البته این علایم لزوما دائمی و همیشگی نیستند و به مقتضیات زمان و مکان کم و یا زیاد شود. مثلا خشکی ممکن است در زمستان بخاطر سردی و خشکی هوا شدت بیشتری پیدا کند.

2- پوست خشک همونطور که قبلا گفتیم پوست انسان به چهار دسته کلی تقسیم می شود در قسمت اول همانطور که ملاحضه کردید در مورد پوست معمولی یا پوست نرمال که بهترین و با کیفیت ترین پوست بحساب می آید صحبت کردیم. در قسمت دوم از مقاله انواع پوست و راههای مراقبت از پوست اجازه دهید در مورد پوست خشک صحبت کنیم معمولا پوست خشک تحت تاثیر عوامل مختلف ارثی و ژنتیکی، و محیطی مانند خشونت آب و هوا از نظر میزان سرمای شدید و گرمای شدید بوجود می آید و ممکن است تحت تاثیر عوامل محیطی شدت پیدا کند. از عوامل دیگر بوجود آمدن پوست خشک عدم مراقبت و یا عدم مراقبت صحیح از پوست است. در کنار اینها ممکن بیماری ژنتیکی یا غیر ژنتیکی باشد عامل خشکی پوست شود. پوست خشک پوستی با کیفیت پایین، دارای چین و چروک زودرس، سفتی و خشن بودن پوست دست و صورت، حتی ممکن است همراه با ترک خوردگی پوست، خشکی و خشونت این گونه پوست براحتی با لمس کردن قابل احساس کردن است در واقع پوست این افراد فاقد میزان مورد نیاز چربی و رطوبت می باشد و همین دو عامل از عوامل اصلی و اساسی بوجود آمدن این نوع پوست می شود.  در کل اگر این علایم را در پوست خود دیدید باید بدانید که پوست خشک دارید و باید مراقبت و کرم های مخصوص پوست خشک استفاده کنید تا اثرات آن بر روی فرد کمتر شود و از پیشرفت آن جلوگیری کنیم البته این علایم لزوما دائمی و همیشگی نیستند و به مقتضیات زمان و مکان کم و یا زیاد شود. مثلا خشکی ممکن است در زمستان بخاطر سردی و خشکی هوا شدت بیشتری پیدا کند.
پوست خشک جزئ پوست هایی است که نیاز به بیشترین مراقبت ها دارد و باید بطور منظم و بدرستی شستشو و از انواع لوازم و کرم های مخصوص این پوست و نحوه انجام آنها بکار گرفته شود.

 

علائم پوست خشک

معمولا پوستی شکننده خواهد بود

ممکن است دارای خارش کم و یا زیاد باشد.

زبری و برجستگی های خشن در پوست

چروکیدگی و کاها ایجاد ترک در پوست که در دستها و صورت بیشتر قابل مشاهده است.

ترک هایی که گاهی همراه با خونریزی می باشد

پوست خشن، زبر و چروکیده

در بعضی مواقع ایجاد رنگ قرمز شدید در قسمت های مختلف صورت

کرم ضد آفتاب بی رنگ SPF 50 ژوت مناسب پوست چرب 

۱۴۲,۰۰۰ تومان

پک روتین پوست چرب

۵۴۷,۰۰۰ تومان

3- پوست چرب

سومین نوع پوستی که در مقاله انواع پوست و راههای مراقبت از پوست بررسی می کنیم پوست چرب است در دو قسمت قبلی ما در مورد پوست نرمال و پوست خشک که تقریبا نقطه مقابل هم هستند صحبت کردیم در این قسمت از این مقاله می خواهیم در مورد نوع دیگری از انواع پوست یعنی پوست چرب صحبت کنیم.

پوست چرب

پوست چرب

پوست انسان بر اساس مقدار روغن و مواد چربی که توسط غدد زیر پوستی که در سطح پوست پراکنده هستند جنسی خشک، چرب، مختلط و یا معمولی پیدا می کند در پوست چرب این غدد این روغن یعنی روغن طبیعی و مفید سبوم که شدیدا مورد نیاز پوست است بیش از مقدار مورد نیاز ترشح می کند در نتیجه این پوست حالت براق و در بعضی از انواع لزج خواهد داشت.

این نوع پوست هم مانند پوست خشک نیاز به مراقبت ویژه دارد و عدم مراقبت درست و صحیح می تواند باعث تجمع زیاد چربی در پوست شود افزایش بیش از حد چربی سبوم باعث تجمع این ماده در منافذ و مسدود شدن این منافذ حیاتی در پوست خواهد شد و محل تجمع این چربی و انسداد منافذ باعث بزرگ شدن محل تجمع چربی شود و شاهد بوجود آمدن جوش ها و آکنه در صورت، دست ها و قسمت های مختلف دیگر پوست انسان خواهد شد.

پوست مختلط:

ما در ابتدای مقاله انواع پوست و راههای مراقبت از پوست انواع پوست را چهار مورد ذکر کردیم و در قسمت های قبلی در مورد سه نوع دیگر مانند پوست نرمال، خشک و چرب صحبت کردیم.

در پوست مختلط همزمان دو نوع پوست را فرد تجربه می کند یعنی قسمتی از پوست حالت خشک دارد و قسمت دیگر چرب است معمولا دوطرف صورت علایم پوست خشک یعنی پوسته پوسته شدن، چین و چروک، خشنی و علایم دیگر دارد و در قسمت T بدن علایم وحالت های پوست چرب را می توانیم مشاهده کنیم.

خلاصه کلام:

در این جا می رسیم به پایان مقاله انواع پوست و راههای مراقبت از پوست، ما همانطر که خوانندگان محترم شاهد بودند در این مقاله بعد از مقدمه به معرفی سه لایه پوست پرداختیم و سپس به قسمت اصلی مقاله یعنی انواع پوست انسان رسیدیم و انوع پوست را به 4 نوع تقسیم کردیم.

ابتدا پوست نرمال که در مورد آن گفتیم پوستی شفاف، با کیفیت، نرم و جذاب است این پوست هم با وجود مزایای زیاد که دارد نیاز به مراقبت دارد ، پوست خشک، پوست چرب و پوست مختلط که گفتیم این نوع پوست خصوصیات پوست خشک و قسمتی دیگر از پوست صورت دارای خصوصیات پوست چرب است. تقسیم کردیم و هرکدام از این انواع را مختصرا توضیح دادیم. همچنین  ویژگی ها و علایم هر کدام را ذکر کردیم.

امید وارم مبحث انواع پوست و راههای مراقبت از پوست مورد توجه و استفاده خوانندگان گرامی قرار گرفته باشد.

موفق و سرفراز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *