دوچرخه

ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی

ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی

بسم الله الرحمن الرحیم

ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی

ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی : 

امروزه دوچرخه آنقدر مورد توجه افراد مختلف و بخصوص جوانان قرار گرفته است که ده ها نوع و هزاران مدل توسط برند های مختلف تولید می شود که مناسب با خواست و نیاز سایر افراد جوامع مختلف باشد از میان این انواع می توانیم از دوچرخه برقی نام ببریم که طرفداران و نیازمندان زیادی دارد دوچرخه برقی با نیروی برق کار می کند. این دوچرخه از طریق نیروی الکتریسیته که در باطری شارژ وجود دارد و موتور آنرا بکار می اندازد حرکت می کند.

باطری‌های شارژی برای دوچرخه‌های برقی انواع مختلفی دارند، که هرکدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی دارند و ما با توجه به این ویژگی ها که در این مقاله خواهیم گفت باید باطری مناسب برای دوچرخه مان را خریداری کنیم و یا اگر می خواهیم دوچرخه برقی بخریم باید به باطری و پارامترهای دیگر آن دوچرخه حساسیت لازم را داشته باشیم.

برای خرید آنلاین دوچرخه یا حضوری از مدل های مختلف از جمله خرید دوچرخه برقی باید تمام ویژگی ها و نکات مهم را در نظر داشت تا خریدی موفق داشته باضیم.

در زیر به برخی از انواع رایج باطری‌های شارژی دوچرخه می‌پردازم.

انواع باطری دوچرخه برقی

  • باتری لیتیوم-یون

  • باطری لیتیوم پلیمری (Li-Po)

  •  باطری سربی (Lead-acid)

  • باطری‌های نیکل-فلز هیدرید (NiMH)

ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی

  • باتری لیتیوم-یون باطری است که از یک عنصر شیمیایی استفاده می کند و در حقیقت یک باطری الکتروشیمیایی می باشد. این باطری از باطری های قابل شارژ می باشد و در تولید باطری های دوچرخه و استفاده در دوچرخه های برقی از پر کاریرد ترین انواع باطری ها بحساب می آید.
باطری یون
باطری لیتیوم یون
باطری یون 2
باطری لیتیوم یون

این نوع باطری دارای ویژگی های خاصی است که آنرا برای استفاده در دوچرخه های برقی متمایز می سازد.

در اینجا از ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی به ویژگی های باطری پرکاربرد لیتیوم-ین می پردازیم.

ویژگی های باتری لیتیوم-یون :

1- دارای قدرت تخلیه انرژی بالایی است:

یعنی براحتی و بخوبی می تواند مقدار انرژی زیادی را از خود تخلیه کند و آنرا به موتور دوچرخه برساند این امر باعث می شود دوچرخه قدرت زیادی را در مدت زمان معین برای ادامه خرکت بدست آورد این امر باعث می شود که دوچرخه بتواند براحتی از سربالایی ها و تپه ها بالا برود و یا بتواند وزن بیشتری را در هنگام حرکت تحمل کند.

2- وزن این نوع باطری بسیار سبک است:

یکی از مسایلی که دز دوچرخه برقی مورد توچه قرار می گیرد وزن بالاتر آن نسبت به دوچرخه های معمولی است استفاده از باطری هایی که وزن کمتری دارند برای جلوگیری از بالا رفتن وزن دوچرخه برقی بسیار ضروری است بنا بر این تولید کنندگان بیشتر از این نوع باطری استفاده می کنند.

3- طولانی بودن عمر مفید باتری لیتیوم-یون 

البته باید توجه داشت که این نوع باطری نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه ایی دارد و در صورت رعایت نگهداری صحیح و شارژ درست و به موقع می تواند مدت زمان طولانی را در دفعات متعدد شارژ برای ما کار کند.

4- چگالی انرژی بالا :

با این نوع باطری کوچک دوچرخه می تواند با یک بار شارژ مدت زمان بیشتری کار کند و مسافت نسبتا زیادی را طی کند و این به دلیل اینکه باطری لیتیوم-یون می تواند با همان یک بار شارژ انرژی بسیار زیادی را در خود ذخیره و نگهداری کند. و این همان چگالی بالای انرژی در این باطریها گفته می شود لطفا در ادامه مقاله ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی با ما همراه باشید.

5- مدت زمان کم شارژ باطری

شارژ باطری لیتوم- یون در مدت زمان کمی صورت می گیرد اما این شارژ باید بطور صحیح و اصولی انجام شود و اگر شارژ این نوع باطری را درست انجام ندهیم باعث کوتاهی عمر آنها، خرابی و یا از کار افتادن همیشگی این باطری ها خواهد شد.

انواع شارژ باتری های دوچرخه برقی 24، 36 و 48 ولت از نوع لیتیوم یون (29.4 ولت، 42 ولت و 54.6 ولت)، لیتیوم فسفات (29.2 ولت، 43.8 ولت و 58.4 ولت) و سرب اسید (2 باتری 29 ولت، 3 باتری 43.5 ولت و 4 باتری 58 ولت)

در بحث شارژ درست باطری لیتیوم ین این نوع باتری‌ها را تا ولتاژ 4.2 ولت باید شارژ کرد و چنانچه این مقدار شارژ از این حد بیشتر شود به باطری آسیب خواهد رساند البته بعضی دیگر از باطریهای لیتیوم-ین دارای ظرفیت بیشتری هستند که در زمان شارژ باید در حد مورد نیاز عمل شارژ را در مورد آنها انجام داد و در صورتی که ولتاژ از این مقدار عبور کند، باتری آسیب دیده و عمر آن کم می‌شود

6. بدون اثر حافظه: باتری لیتیوم-یون از اثر حافظه کمتری نسبت به باتری‌های قدیمی‌تر مانند باتری نیکل-کادمیوم (Ni-Cd) یا باتری نیکل-فلز هیدرید (Ni-MH) رنج می‌برد. این به این معنی است که باتری لیتیوم-یون می‌تواند به صورت متناوب شارژ و تخلیه شود، بدون اینکه نیاز به تخلیه کامل قبلی داشته باشد.

7- وزن بسیار کم و سبک این نوع باطی است

در کنار ویژگی ها بالا که برای این نوع باطری گفتیم باطری لیتیوم-یون یک ویژگی بسیار مثبت و خوب دارد و آن اینکه این نوع باتری دارای وزن و حجمی کمی است که سبب می شود براحتی آنها را حمل کرد و جابجا کرد.

البته با تمام ویژگی هایی که برای این نوع باطری شارژی گفتیم تمام این ویژگی ها یه مواد اولیه استفاده شده در تولید آنها، استفاده از تکنولوژی های جدید و برند و میزان اعتبار و سابقه آن برند در تولید انواع باطری ها و بخصوص باطری لیتیوم ین دارد.

  • باطری لیتیوم پلیمری: از انواع باطری دوچرخه برقی می توانیم از باطری لیتیوم پلیمری (Li-Po) نام ببریم باطری‌های لیتیوم پلیمری   مشابه باطری‌های لیتیومی-یون هستند، ولی از نظر جنس نوع اول تفاوت دارد و جنس آن بجای یون که یک عنصر شیمیایی است از جنس پلیمری هستند. آن‌ها دارای ضریب انرژی بالا، وزن سبک و اندازه کوچکتری هستند. این باطری‌ها اغلب در دوچرخه‌هایی با طراحی ظریف و فضای محدود استفاده می‌شوند.
  •  باطری سربی (Lead-acid): باطری‌های سربی معمولاً بزرگتر و سنگین‌تر از باطری‌های لیتیومی هستند. آن‌ها از یک الکترولیت مایع برای عبور جریان استفاده می‌کنند و باتری‌های ژلی و باطری‌های اسید سربی دو نوع شایع در این دسته هستند. باطری‌های سری اغلب در دوچرخه‌هایی با هزینه پایین‌تر استفاده می‌شوند.
باطری سربی 2
باطری سربی
باطری سربی
باطری سربی
  •  باطری‌های نیکل-فلز هیدرید (NiMH): آخرین مورد از انواع باطری دوچرخه برقی که در اینجا در مورد ان صحبت خوایم کرد باطری‌های نیکل-فلز هیدرید است این باطری‌ها از ترکیب نیکل، فلز هیدرید و یک الکترولیت قلیایی استفاده می‌کنند. آن‌ها قابلیت شارژ مجدد دارند و برخی از دوچرخه‌های برقی از آن‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، در مقایسه با باطری‌های لیتیومی، دارای ظرفیت کمتری هستند و به طور معمول در دوچرخه‌های با قابلیت رانندگی کوتاهتر استفاده می‌شوند.

ویژگی مختلفی که در هر نوع باطری مانند وزن، طول عمر مفید باطری، قدرت و توان هرکدام، ظرفیت ذخیره انرژی توسط باطری و قیمت و مبلغی که برای خرید آن باید بپردازیم همه در کنار هم باید در نظر گرفته شود و با توجه به نوع دوچرخه، وزن، استفاده ایی که می خواهیم از دوچرخه بکنیم، مکان و موقعیت استفاه و بسیاری موارد دیگر را باید در نظر گرفت و سپس اقدام به خرید باطری مفید و مورد نظر کرد. پس قبل از خرید باید تمام مشخصات  مورد نظر را مورد توجه قرار داد.

خلاصه کلام:

در این مرحله از مبحث ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی به خلاصه کلام و بخش پایانی این مقاله رسیدیم ما در این مقاله برای شناخت انواع باطری دوچرخه برقی و خرید باطری مورد نیازمان در ابتدا به مقدمه پرداختیم و گفیم در هنگام خرید باطری دوچرخه باید مدل و نوع و مکان کاربرد آنرا در نظر بگیریم سپس به انواع باطری دوچرخه و ویژگی های آنها پرداختیم.

دز معرفی انواع باطری دوچرخه چهار نوع باطری لیتیوم-یون، باطری لیتیوم پلیمری، باطری سربی و باطری نیکل فلز هیدرید را معرفی کردیم و ویژگی های آنها را بخصوص ویژگی باطری لیتیوم-یون را گفتیم مانند قدرت تخلیه بالای انرژی، سبک بودن، چکالی بالای انرژی، نیاز به مدت زمان کم برای سارژ شدن و چند مورد دیگر را گفتیم سپس در مورد بقیه انواع باطری دوچرخه برقی هم بطور مختصر صحبت کردیم و گفتیم در حال حاضر باطری لیتیوم-یون مناسبترین و پرکابردتری آنها می باشد و می تواند بسیار با کیفیت تر از بقیه باطری ها به دوچرخه سوار کمک کند. امیدوارم  مقاله ویژگی های انواع باطری دوچرخه برقی مورد استفاده خوانندگان عزیر قرار بگیرد.

موفق و سرفراز باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *