تصفیه آب

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی دستگاه تصفیه آب مانند یک سازمان از اجزا و قطعات مرتبط با یکدیگر که برای تصفیه آب ناخالص و آلوده از انواع آلودگی ها با یک فرایند سازمان یافته کار می کند.

همانطور که گفتیم این دستگاه دارای اجزای مختلفی است که هر کدام وظیفه خاصی را در این دستگاه بعهده دارد و ضمن انجام وظیفه خود را برای دیگر قطعات جهت انجام کار خود محیا می سازد. ما در مقاله معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی می خواهیم انواع قطعات بکار رفته در این دستگاه را معرفی کنیم.

دلیل معرفی قطعات این دستگاه اهمیتی است که مسئله تصفیه آب و دستگاهی که این کار را انجام می دهد می باشد امروز در بسیاری از شهرها آب لوله کشی و آب شرب شهری به انواع مواد مضر و بیماری زا و ذرات معلق که از راه های مختلف وارد آب لوله کشی چه قبل از تصفیه مرکزی شهری و چه بعد از تصفیه توسط تصفیه خانه های شهری شده اند می باشد.

این مواد تاثیر زیادی بر کیفیت، رنگ و بوی آب، بهداشتی بودن و بیماری زا بودن آب دارند. برای خرید تصفیه آب خانگی باید جنس و کیفیت هر کدام از این قطعات را مد نظر داشته باشید تا یک آب باکیفیت و زلال داشته باشیم. پس تا آخر بحث معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی با ما همراه باشید.

دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

2- سیستم کنترل و ترکیبات الکتریکی

3- لوله ها و شیرهای دستگاه تصفیه آب

4- تانکر ذخیره آب دستگاه

5- شاسی دستگاه تصفیه آب

قطعات تصفیه آب

از میان انواع قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی فیلترها دارای اهمیت فوق العاده ایی در فرایند تصفیه آب خانگی است و در حقیقت اساس کار دستگاه تصفیه آب بر مینای همین فیلترها هستند.

1- انواع فیلترهای تصفیه آب

فیلتر پ پ پلی پروپیلن

فیلتر کربن اکتیو 

فیلتر بلاک

فیلتر ممبران

فیلتر پست کربن

فیلتر مینرال

فیلتر الکا

فیلترهای تصفیه آب

 

 • فیلتر پروپلین

این فیلتر در اولین مرحله از فرایند تصفیه آب قرار دارد و آب را از وجود ذرات شناور در آب، گل و لای، شن و ماسه و آلاینده های فیزیکی پاکسازی می کند و آب را برای فیلترهای بعد از خود از این نظر آماده می کند. عمر این فیلتر بستگی به میزان آلودگی آب لوله کشی شهری به ذرات مختلف می باشد. و با توجه به مصرفی بودن آن برای داشتن آب باکبفیت تر با به موقع تمیز و تعویض شود. منافذ فیلتر کربن فعال 5 نانو متر که البته فشردگی و ریز بودن منافذ این فیلتر از اطراف به مرکز بیشتر می شود.

 • فیلتر کربن فعای

این فیلتر از معمول ترین فیلتر های مورد استفاده در تصفیه آب است یطوری که در همه دستگاه های تصفیه آب حوض، تصفیه فاضلاب شهری و یا دستگاه های تصفیه خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر کربن فعال از فیلتر قبلی یعنی پرئپلین مواد ریزتری را در آب تصفیه می کند منافذ فیلتر کربن فعال 2 نانو متر می باشد و بسیاری از ذرات و مواد آلی که از فیلتر قبلی عبور کرده اند را اجازه عبور به مرحله بعدی را نمی دهد.

 • فیلتر بلاک

فیلتر بلاک برای حذف یا کاهش ذرات معلق، گرد و غبار، خاک، رسوبات و مواد جامد بزرگتر از اندازه منافذ فیلتر، به کار می‌روند. ساختار بلاک فیلتر معمولاً از الیاف سینتتیک، پلی‌پروپیلن، پلی‌سلوز و یا مواد سلولزی ساخته می شود. این الیاف نازک توسط یک متصل‌ کننده به هم چسبانده می‌شوند و یک توده یا بلاک فیلتر را تشکیل می‌دهند که آب از طریق آن عبور می‌کند.

فیلترهای مراحل اولیه
 • فیلتر ممبران

مههمترین فیلتر تصفیه آب است که از پیشرفته ترین و جدید ترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه تصفیه آب در آن استفاده می شود. سیستم تصفیه آب با روش اسمز معکوس توسط این فیلتر انجام می شود. در این فرایند، آب تحت فشار از طریق یک نیمه‌تراوا (نیمه نفوذپذیر) و شبه‌تراوا (تراوا) بافر تفکیک می‌شود. تولید این فیلتر نیاز به تکنولوژی بالایی دارد و این تکنولوژی دز دست کشور های محدودی است. و تمام کشورها قادر به تولید این فیلتر نیستند.

از فیلتر ممبران برای حذف و از بین بردن املاح معلق و حل شده، مواد آلی، باکتری‌ها، ویروس‌ها و مواد شیمیایی استفاده می‌شود

 • 2- سیستم کنترل و ترکیبات الکتریکی

  • از مبان قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی قطعات الکتریکی و سیستم کنترل در دستگاه‌های تصفیه آب برای اجرای و کنترل فرآیندهای تصفیه آب استفاده می‌شوند. این ترکیبات به کمک اجزاء الکترونیکی، سنسورها، کنترلرها، پمپ‌ها و تجهیزات دیگر، عملکرد دستگاه را مدیریت می‌کنند. این عناصر شامل موارد زیر هستند:
  •  کنترلر:

  این قطعه در تمام دستگاه های تصفیه وجود ندارد اما بعضی از این دستگاه ها دارای کنترل های پیشرفته هستند. این کنترلر به عنوان مغز مرکزی دستگاه تصفیه آب عمل می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد تا تنظیمات دستگاه را کنترل کند.

 • کنترلر ممکن است دارای صفحه نمایش یا پنل کنترل باشد که به کاربر اطلاعات مربوط به وضعیت دستگاه، نیاز به تعویض فیلترها، وضعیت تانک ذخیره‌سازی و دیگر اطلاعات مرتبط را نشان می‌دهد. همچنین، کنترلر می‌تواند تنظیماتی را اجرا کند که برای مثال به شدت تصفیه، زمان تصفیه، و یا زمان تعویض فیلترها مرتبط باشد.

  • سنسورها

  وظیفه سنسورها بر سطح آب در تانک ذخیره‌سازی، فشار آب، دما، میزان مواد معلق، کیفیت آب، و دیگر پارامترهای مهم را نظارت کنند و این اطلاعات را به کنترل ها ارسال می کنند.

سنسور تصفیه آب
سنسورها

 

 • پمپ 

پمپ‌ها برای ایجاد فشار مورد نیاز در سیستم تصفیه آب به کار گرفته می شود. این پمپ‌ها به طور معمول برای انتقال آب به طول مراحل تصفیه، ایجاد فشار لازم در ممبران‌ها و کنترل جریان آب کاربرد دارد.

 • رله‌ها 

رله‌ها به عنوان یک سوئیچ الکترومکانیک عمل می‌کنند و برای کنترل قدرت و عملکرد بخش‌های مختلف دستگاه استفاده می‌شوند. رله‌ها می‌توانند برای روشن و خاموش کردن پمپ‌ها، ممبران‌ها، و سیستم‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

 • ترانسفورماتورها
 •  

4- تانکر ذخیره آب دستگاه:

از میان قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی تانک آب قطعه ایی است پلاستیکی که آب تصفیه شده بوسیله دستگاه را در خود ذخیره می کند و باعث می شود در هنگام مورد نیاز آب تصفیه شده در اختیار کاربر قرار گیرد ضمن اینکه این نانکرها با فشاری که به آب می دهند سبب می شوند مشکل ضعیف بودن فشار آب دستگاه تصفیه برطرف شود.

در بازار تانک های ذخیره آب تصفیه با ظرفیت های مختلفی وجود دارد که افراد با توجه به میزان نیاز و قدرت دستگاه خود این تانکرها را خریداری می کنند. همچنین در بازار انواع این تانکرها مانند مخزن تصفیه آب برند تانک پک تولید کشور تایوان، مخزن پیوریکام ساخت تایوان، تانکر تانک مکس ایرانی و بعضی مخازن دیگر تولید ایران، چین، تایوان و غیره در بازار ایران وجود دارد.

 

مخزن دستگاه تصفیه کننده آب مدل 4G

خلاصه کلام

در بحث معرفی قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی ما سعی کردیم تک تک این قطعات را خدمت شما معرفی کنیم و بعضی از آنها را توضیح دهیم ابتدا قطعات مختلف دستگاه تصفیه آب را به 5 دسته کلی تقسیم کردیم انواع فیلترها، ترکیبات الکتریکی، لوله ها وشیرها، تانکر و بلاخره شاسی دستگاه تقسیم کردیم و هر کدام از آنها را هم به چند مورد تقسیم کردیم مانند انواع فیلتر ها که فیلترهای مراحل اول را بهمراه فیلتر ممبران و سیستم اسمز معکوس توضیح دادیم.

سپس در رابطه با سیستم کنترلر صحبت کردیم و گفتیم این کنترلر به عنوان مغز مرکزی دستگاه تصفیه آب عمل می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد تا تنظیمات دستگاه را کنترل کند همچنین در رابطه با پمپ دستگاه، سنسورها و رله هم مختصرا بحث کردیم و در نهایت در مورد تانکر آب دستگاه صحبت کردیم امیدوارم بحث قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی مورد توجه و استفاده خوانندگان محترم قرار بگیرد.

موفق و سرفراز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *