دسته‌بندی نشده

شناخت سیستم‌های تصفیه آب

شناخت سیستم‌های تصفیه آب

بسم الله الرحمن الرحیم

شناخت سیستم‌های تصفیه آب

 

 

شناخت سیستم‌های تصفیه آب آلودگی های موجود در آب شهری بحدی شده که خوردن آب لوله کشی در اکثر شهرها خطرناک و احتمال گرفتار شدن به انواع بیماری های مربوط به آلودگی آب را بسیار بالا برده است. 

و این آلودگی ها که علاوه بر ذرات  مختلف مربوط به مسیر رودخانه ها بسیاری از آلودگی ها از فاضلاب ها، املاح، مواد شیمیایی انواع کارخانه ها که بخاطر عدم نظارت صحیح. آب دفع شده آلوده و خطر ناک بیمارستان ها و مراکز درمانی و آلوده شدن آب زیرزمینی یا رودخانه ها به فضولات انسانی و حیوانی و بسیاری موارد دیگر خرید تصفیه آب خانگی را برای خانواده ها و اماکن اداری واجب و ضروری کرده است.

انواع سیستم‌ های تصفیه آب ، ابزارها و فرآیندهایی هستند که به منظور حذف آلودگی‌ها، ذرات معلق و مواد شیمیایی از آب استفاده می‌شوند تا آب به شرایطی مناسب برای مصرف در خانه‌ها، صنایع و کشاورزی تبدیل شود. انواع مختلفی از سیستم‌های تصفیه آب وجود دارند که هر کدام بر اساس نیازها و منابع آب موجود ممکن است مناسب باشند ما در مقاله شناخت سیستم‌های تصفیه آب سعی می کنیم کارکرد آنها معرفی کنیم.

در زیر به برخی از اصلی‌ترین سیستم‌های تصفیه آب اشاره می‌شود:

انواع سیستم‌ های تصفیه آب

1. سیستم تصفیه آب فیلتراسیون

2- سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

3- نازل‌ کاری

4-  تصفیه آب با استفاده از نور آفتاب

5- تصفیه آب به روش کلرینه

6- استفاده از محصولات شیمیایی تصفیه آب

7- تصفیه آب با استفاده از اسید و باز

1. فیلتراسیون:
در بحث شناخت سیستم‌های تصفیه آب اولین سیستمی که به آن می پردازیم سیستم تصفیه آب فیلتراسیون است. سیستم تصفیه آب فیلتراسیون، یکی از متداول‌ترین و مؤثرترین روش‌های تصفیه آب است که از فیلترها برای حذف ذرات معلق، رسوبات، مواد آلی، میکروارگانیسم‌ها، املاح معلق و مواد معلق رنگی از آب استفاده می‌کند.

این فرآیند بر پایه اصول فیزیکی فیلتراسیون و نفوذ پذیری مواد به وسیله ممبران‌ها یا فیلترها انجام می‌شود این سیستن یکی از انواع سیستم‌ های تصفیه آب بسیار متداول بحساب می آید.

خرید دستگاه تصفیه آب از دیجی کالا

فیلتر
نمونه ایی از فیلترهای سیستم فیلتراسین

در این سیستم مراحل مختلفی وجود دارد این مراحل توسط فیلتر های مختلف با کارکرد های متفاوت موجود در یک تصفیه انجام می شود. برای اطلاع بیشتر با سیستم فلتراسیون و مراحل آن از مقاله معرفی انواع فیلتر تصفیه آب استفاده کنید

دستگاه تصفیه کننده آب هیوندای مدل HU-P-8800 به همراه فیلتر تصفیه آب کد HU-3s مجموعه سه عددی
7,700,000 4,200,000 تومان
خرید ار دیجی کالا

2- سیستم اسمز معکوس OR :

جدیدترین تکنولوژی که در بحث شناخت سیستم‌های تصفیه آب مطرح می شود و باعث بالا رفتن شدید کیفیت آب تصفیه شده می شود سیستم اسمز معکوس است. این سیستم یکی از پر استفاده ترین  و بهترین انواع سیستم‌ های تصفیه آب است که برای حذف انواع آلاینده‌ها، املاح معدنی، مواد آلی و میکروارگانیسم‌ها از آب استفاده می‌شود.

در این روش یون‌ها، املاح، مواد آلی و ذرات معلق را به اندازه‌ای کوچک که با آب از مراحل قبلی تصفیه عبور کرده و آب تصفیه‌شده را تشکیل می‌دهند، از آب جدا می‌کند. این امر منجر به افزایش کیفیت آب تصفیه‌شده می‌شود.

توسط همین سیستم برای اینکه آبی تمیز تر و باکیفیت تر داشته باشیم بخشی از آب خام که حاوی املاح و آلاینده‌های حذف نشده است، به عنوان آب کنسانتره شده تخلیه می‌شود. این مرحله باعث تخلیه مقدار کمی آب برای تمیز کردن آب تصفیه‌شده می‌شود.

سیستم اسمز معکوس به دلیل کارایی بالا در حذف آلاینده‌ها و املاح از آب، در انواع مصارف از اسکله‌ها و کشتی‌ها تا منازل، صنایع و مراکز تصفیه آب به‌ طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای آن می‌توان به تصفیه آب شهری، آب کشاورزی، آب صنعتی، آب آشامیدنی در منازل، بطری‌های آب معدنی و غیره اشاره کرد.

خرید فیلتر تصفیه آب از دیجی کالا

3- سیستم  نازل‌ کاری:
در این روش، آب از طریق نازل‌ها که از جنس های مختلفی می تواند باشد با فشار می‌آید و از این طریق ذرات ریز و معلق به‌همراه مواد آلی از آب جدا می‌شوند. معمولا نازل ها را از دوجنس پلاستیکی و یا برنجی تولید می کنند.

 نازل پلاستیکی : ( پروپیلن )

پروپیلن یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها که در اکثر صنایع امروزی مورد استفاده قرار می گیرد می باشد. فیلتر پروپلین از الیافی به همین نام تولید می شود این الیاف ممکن است با فشردگی و بافت های مختلفی در صنعت تصفیه آب مورد استفاده قرار گیرد سیستم فشردگی این فیلتر در مرگز دارای فشردگی بیشتری است و هر چه از مرکز فیلتر به بیرون برویم این فشردگی کمتر و اندازه منافذ بافت آن بازتر می شود. عمر این نازل با توجه به آلودگی های آب و سختی آن تعیین می شود.

 

 نازل پلاستیکی : ( پروپیلن )

4- تصفیه آب با استفاده از نور آفتاب:
یکی از انواع سیستم‌ های تصفیه آب استفاده از اشعه ماورای بنفش نور آفتاب برای از بین بردن میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها استفاده می‌شود. این روش بعنوان یک روش پایدار و طبیعی برای پاک سازی آب از انواع میکروب و باکتری بحساب می آید در این روش از اشعه ماوراء بنفش نور آفتاب استفاده می شود.

در روش استفاده از نور آفتاب بعد از اینکه آب از فیلتر های اولیه گذشت که معمولا گل و لای و شن و ذرات بزرگ آب گرفته می شوند حالا آب وارد جعبه‌های نور آفتابی می‌شود که در آنجا با استفاده از لامپ‌های ماورای بنفش (UV-C) به آب نور داده می‌شود. این اشعه نور ماورای بنفش با طول موج کمتر، میکروارگانیسم‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها را  از بین می‌برد و آن‌ها را غیرفعال می‌کند.

 پس از مرحله نور آفتاب، آب تصفیه‌شده که حاوی مواد آلی و میکروارگانیسم‌ها غیرفعال شده است، به مراحل بعدی تصفیه آب می رود این مراحل بر حسب نیاز و دستگاه تصفیه آب می توانند متفاوت باشند ممکن است مرحله فیلتر ممبران یا همان سیستم اسمز معکوس باشد یا مراحل فیلتراسیون و حتی ممکن است مراحل افزودن مواد شیمیایی و کلر باشد.

این روش ممکن است به‌تنهایی یا به‌صورت ترکیبی با سایر روش‌های تصفیه آب مورد استفاده قرار گیرد. خوانندگان این مقاله باید توجه کنند که استفاده از نور آفتاب یا همان اشعه ماوراء بنفش برای تصفیه آب بتنهایی گافی نیست  نور آفتاب، تنها برای حذف میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها مناسب است و نمی‌تواند املاح معدنی و آلاینده‌های شیمیایی را از آب حذف کند

5- سیستم تصفیه آب به روش کلرینه:
در این قسمت از بحث شناخت سیستم‌های تصفیه آب اجازه دهید به سیستمی بپردازیم که در تصفیه خانه های بزرگ آب آشامیدنی شهری مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کلر به عنوان ماده‌ای ضدعفونی کننده برای حذف میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها از آب استفاده می‌شود. این ماده در آب به عنوان یک اکسیده کننده عمل می کند از طریق یک سری انفعالات شیمیایی میکروارگانیسم و باکتری ها را اکسیده می کند و از این طریق میکروب ها و باکتری های آب را از بین می برد.

برای استفاده از این روش تصفیه آب ابتدا ذرات معلق، مواد آلی و رسوبات آب خام که از منابع اولیه مانند چاه، آب رودخانه، دریاچه یا دریا گرفته شده است را از آب حذف می کنند و سپس به آب که در مراحل اولیه تصفیه شده است ماده کلر اضافه می کنند.

بعد از اضافه کردن کلر به آب این آب کلرینه شده باید در مخازن مخصوصی به مدت معین باقی بماند. پس از تمام شدن زمان مخصوص، کلر باقی‌مانده در آب از طریق فیلتراسیون، تجزیه تبخیری و یا استفاده از کلرامین ها حذف می‌شود تا آب نهایی کلرینه‌ شده برای مصرف مناسب باشد.

گرچه این روش بعنوان یک روش مطلوب و با صرفه برای تصفیه آب آشامیدنی و آب شهری بحساب می آید اما نمی تواند بتنهایی روش کاملی باشد زیرا ممکن است آب تصفیه شده دارای املاح و مواد آلاینده دیگری باشد که که در مراحل قبلی تصفیه نشده است. بنابر این در کنار این مرحله باید روش های دیگر که معمولا در اکثر دستگاه های آب امروزی و از جمله دستگاه های تصفیه آب خانگی وجود دارد استفاده کرد.

6- تصفیه آب با استفاده از اسید و باز:
تصفیه آب با استفاده از اسید و باز به عملیاتی اطلاق می‌شود که با هدف تنظیم میزان pH آب و حذف برخی از آلاینده‌ها از آب استفاده می‌شود. این روش اغلب به‌ عنوان مرحله قبل از فرآیندهای دیگر تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌عنوان تنظیم‌کننده‌ای برای اصلاح شرایط آب به‌کار می‌رود.

سیستم تصفیه آب با استفاده از اسید و باز از دو مرحله استفاده می شود.

  • تنظیم PH آب با اسید
  • تنظیم PH آب با باز

باید به این مسئله توجه کرد، این است که تنظیم pH آب با استفاده از اسید و باز تنها برای حذف آلاینده‌های مرتبط با pH آب مناسب است و نمی‌تواند املاح معدنی و آلاینده‌های شیمیایی را از آب حذف کند.

تنظیم PH آب با اسید
تنظیم PH آب با اسید

7- استفاده از محصولات شیمیایی تصفیه آب:
مانند پلیمرها و کواگولانت‌ها که کمک به تجمع و از بین بردن ذرات معلق در آب می‌کنند.

خلاصه کلام

در اینجا مقاله شناخت سیستم‌های تصفیه آب به خلاصه کلام و پایان خود می رسد.هر سیستم تصفیه آب بسته به نیاز و شرایط خاص منطقه، مقیاس استفاده و اهداف ممکن است مزایا و معایب خود را داشته باشد.

برای انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب برای منزل یا محیط کار، بهتر است با متخصصان مهندسی بهداشت و تخصصی در این زمینه مشورت کنید تا بهترین گزینه را براساس شرایط شما پیدا کنید. همچنین توجه به مراحل نگهداری و تعمیرات دوره‌ای این سیستم‌ها نیز اهمیت دارد تا عملکرد بهینه آنها تضمین شود.

در مقاله شناخت سیستم‌های تصفیه آب سعی کردیم انواع سیستم‌ های تصفیه آب را معرفی کنیم و سپس آنها راتوضیح دهیم توصیه ما خرید دستگاه های تصفیه آبی است که دارای مراحل تصفیه آب بیشتری از برندهای معروف تولید کننده این دستگاه ها از فروشگاه های معروف و مطمئن است. امیدوارم این مقاله مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گرفته باشد.

موفق و سرفراز باشید

سایدبار