دوچرخه

معرفی انواع دوچرخه کوهستانی

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی انواع دوچرخه کوهستانی

معرفی انواع دوچرخه کوهستانی دوچرخه از سالم ترین و سرگرم کننده ترین وسایل بازی،  ورزش و سرگرمی است. همه ما تجربیات کم و زیاد با این وسیله مفید و جذاب داشته و داریم این وسیله دارای مزایا و فواید بسیار زیاد برای شخص استفاده کننده و محیط زندگی بشری دارد یک وسیله کوچگ جابجایی که در جوامع مختلف دارای کاربرد های زیادی است.

دوچرخه بعنوان دوست محیط زیست بشری است و در استفاده از آن هیچ گونه آلودگی محیط زیستی چه از نوع آلودگی شیمیایی، دود، ذرات مضر برای تنفس انسان و حیوان، آلودگی صوتی و بسیاری موارد دیگر آلودگی ها وجود ندارد. ضمن اینکه باعث سلامتی روحی، روانی و جسمی دوچرخه سوار می شود. این وسیله استفاده های گوناگونی دارد و انواع و مدل های مختلف برای کاربرد های متفاوت از آن تولید شده و افراد با توجه نوع هدف از خرید این وسیله و کاربرد آن نوع و مدل خاصی از دوچرخه را خریداری می کنند.

ما امروز می خواهیم در مورد یکی از انواع دوچرخه ها که در سال های اخیر در زمینه های مختلف مورد توجه افراد و بخصوص جوانان برای استفاده ورزشی، تمرین و تناسب اندام، سرگرمی، نمایشی، بازی، حرفه ایی برای مسابقات خریداری و مورد استفاده قرار گرفته است.

دوچرخه کوهستانی

در مرحله اول از مقاله معرفی انواع دوچرخه کوهستانی اجازه دهید اول انواع دوچرخه را بشناسیم.

انواع دوچرخه

دوچرخه کوهستانی

دوچرخه شهری

دوپرخه هیبریدی

دوچرخه کورسی

دوچرخه توریستی

دوچرخه بچه گانه

دوچرخه کوهستانی:

انواع دوچرخه کوهستانی

 • دوچرخه کوهستانی کراس کانتری

 • دوچرخه کوهستانی ال مونتال

 • دوچرخه کوهستانی تریل

 • دوچرخه کوهستانی دانهیل

 • دوچرخه کوهستانی اندرو

 • دوچرخه کوهستانی اسپرت

 • دوچرخه کوهستانی فت بایک

 • معرفی انواع دوچرخه کوهستانی

 • دوچرخه کوهستانی کراس کانتری

اولین نوع دو چرخه کوهستانی که در مقاله معرفی انواع دوچرخه کوهستانی توضیح می دهیم دوچرخه کوهستانی کراس کانتری است.
دوچرخه کوهستانی گراس کانتری را به گونه ایی طراحی می کنند که برای مسابقات حرفه ایی کاربرد داشته باشد و برای مسابقات حرفه ایی کوهستانی مقاومت مورد استفاده قرار می گیرد. این دوچرخه را در مسیر های با ناهمواری بالا، دارای پستی و بلندی، برای مسیر های موانع طبیعی مانند علف زار های طبیعی یا راه های میان جنگلی که دارای شاخه و برگهای زیاد روی زمین و ریشه های درختان و غیره بکار می برند.

بخاطر نوع جاده ها و مکان هایی که در آنها دوچرخه گراس کانتری مورد استفاده قرار می گیرد برای این نوع دوچرخه ها وجود سیستم تعلیق کامل یعنی دو فنر در دو طرف دوشاخ آن هم نوع بسیار با کیفیت و مقاوم و همچنین یک فنر در عقب دوچرخه در زیر زین، ضروری و اجتناب ناپذیر است زیرا فقط در این صورت است که از ورود شوک و ضربات متعدد که باعث آسیب رسیدن به بدنه دوچرخه شود و دوچرخه سوار را به زحمت می اندازد جلوگیری می کنند

 در کنار سیستم تعلیق کامل، مقاوم و استاندارد مسئله وزن و سبکی دوچرخه بسیار مهم است و به همین دلیل در تولید بدنه این نوع دوچرخه از آلیاژهای سبک که با تکنولوژی پیشرفته جدید و بروز تولید شده است استفاده می کنند.

تولید کنندگان خاص برای ساخت دو چرخه های گراس کانتری از آلیاژ سبک و محکم آلومینیوم استفاده می شود و در کنار آن از آلیاژی دیگر که  بسیار سبک تر و مقاوم تر از آلومینیوم یعنی فیبر کربن هم در  بسیاری از دوچرخه های گراس کانتری که در سال های اخیر تولید و مورد استفاده حرفه ای قرار گرفتند استفاده می کنند.

 • دوچرخه کوهستانی ال مونتال

این دوچرخه در مسیر هایی توسط دوچرخه سواران مورد استفاده قرار می گیرد که دارای سراشیبی و سربالایی برابر می باشد اندازه چرخ های این دوچرخه ها همانند دوچرخه های گراس کانتری برابر با 29، 27/5، و 26 سانتی متر می باشد که سایز دوچرخه را هم مشخص می سازد در حالی که میزان بازی دوشاخ گراس کانتری 11 و 10 است میزان بازی دوشاخ دوچرخه کوهستانی ال مونتال 14 و 15 سانتی متر می باشد.

 • دوچرخه کوهستانی تریل

این نوع دوچرخه ها هم برای مسیرهای برابر سربالایی و سرپاینی کاربرد دارند چرخ های آنها 27، 29 اینجی است و دارای 12 تا 15 سانتی متر بازی دوشاخ است.

دوچرخه کوهستانی 20

بحث معرفی انواع دوچرخه کوهستانی را با معرفی انواع دوچرخه کوهستانی از نظر سیستم تعلیق ادامه می دهیم.

انواع دوچرخه کوهستانی از نظر  سیستم تعلیق:

 • دوچرخه کوهستانی سیستم تعلیق  Full Suspension

در این نوع از انواع سیستم تعلیق در دوچرخه کوهستانی علاوه بر قسمت جلو در قسمت عقب دو جرخه هم فنر بکار می برند یعنی دارای تعلیق کامل هستند زیرا هم در جلو و در دوشاخه دارای فنر است و هم در قسمت عقب. بنابر این در خرید دوچرخه کوهستانی باید به این مسئله توجه ویژه ایی کرد تا بعدا دچار مشکل نشویم.

این دوچرخه ها برای جاده های بسیار ناهنوار و دارای پستی و بلندی زیاد یا جاده های کوهستانی و جنگلی که در آنها موانع طبیعی مانند گل و لای، علف زار، شاخه های درختان بر روی زمین و ریشه های درختان کهن سال که از زیر زمین در آمده اند مناسب می باشد.

 • دوچرخه کوهستانی سافت تیل

در این نوع دوچرخه کوهستانی که به نام سافت تیل شناخته می شوند فقط در قسمت زیر زین یعنی عقب دوچرخه دارای فنر است و در قسمت جلویی هیچ گونه فنری استفاده نمی شود این دوچرخه هم برای جاده های کوهستانی که دارای ناهمواری و پستی و بلندی زیادی است مناسب نمی باشد ولی این فنر سبب می شود از شدت ضربات و شوک های وارده به دوچرخه و دوچرخه سوار کاسته شود 

 • دوچرخه کوهستانی سیستم تعلیق Hard Tail

هنگام خرید دوچرخه کوهستانی علاوه بر بدنه محکم و لاستیک های پهن و مخصوص دو چرخه کوهستانی، باید به فنر محکم این دو چرخه نیز توجه کنیم در بعضی از این دو چرخه ها در دو شاخه اشان که در قسمت جلو قرار دارد و این دو شاخه چرخ جلو را به بدنه متصل می کند دو فنر محکم ونرم وجود دارد که بعنوان ضربه گیر و نرم کننده ضربات وارد شده به دوچرخه و دو چرخه سوار درجاده های سنگ لاخی به حساب می آید.

 

 • دوچرخه کوهستانی هارد: 

  دوچرخه کوهستانی هارد معمولا برای راه های هموار مانند کوچه و خیابانهای شهری بیشتر استفاده می شود چون این نوع دوچرخه کوهستانی هیچ گونه فنری ندارد در حقیقت این نوع دوچرخه ها نوعی دوچرخه شهری بحساب می آید.

خلاصه کلام

مقاله معرفی انواع دوچرخه کوهستانی در رابطه با یکی از انواع دوچرخه های پر کاربرد که در مدل های مختلف حرفه ایی و ورزشی مانند دوچرخه مسابقات کوهستانی مقاومت، استفاده در سطح آماتور مانند دوچرخه ایی که توسط افراد غیر حرفه ایی برای مسابقات معمولی و محلی و یا برای افرادی که برای تمرین و سلامتی جسم و تناسب اندام مورد استفاده قرار می گیرد و بعضی مدل های دوچرخه کوهستانی که برای دوچرخه سواری در جاده های صاف شهری و کارهای روزمره شهری و غیره بکار می رود.

ما در مقاله معرفی انواع دوچرخه کوهستانی 
بعد از مقدمه به معرفی انواع دوچرخه و سپس توضیح دوچرخه کوهستانی به معرفی انواع دوچرخه کوهستانی مانند دوچرخه کوهستانی کراس کانتری، دوچرخه آل مونتال، تریل و چند نمونه دیگر پرداختیم و بعد چند نمونه از آنها را توضیح دادیم بعد از آن انواع دوچرخه های کوهستانی از نظر سیستم تعلیق را نام بردیم و توضیح دادیم. 

امیدوارم مقاله معرفی انواع دوچرخه کوهستانی ما مورد توجه و استفاده خوانندگان عزیز قرار گرفته باشد.

موفق و سرفراز باشید.

لطفا با نظرات خود ما را راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *