دوچرخه

نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی

نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی

بسم الله الرحمن الرحیم

نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی

 نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی دوچرخه وسیله مفید، شگفت انگیز و سرگرم کننده بسیار از افراد از این وسیله مفید برای جسم و روان انسان همچنین مفید برای اجتماع و محیط زیست استفاده کرده اند و یا استفاده می کنند.دوچرخه دارای انواع مختلفی است مانند دوچرخه شهری، دوچرخه کوهستانی، دوچرخه کورسی، توریستی، بچه گانه و بسیار مدل های دیگرما در این مقاله می خواهیم در باره یکی از انواع این دوچرخه ها بحث و کفت گو کنیم.

دوچرخه کوهستانی از پرطرفدار ترین و محبوب ترین انواع دوچرخه است این دوچرخه ها را برای مسیرهای سفت و سخت مورد استفاده قرار می گیرند و به همین دلیل است آنها را محکم و قوی می سازند. برند های مختلف انواع مدل های انرا برای سنین مختلف، اهداف و رفع نیاز های مختلف، و در سایز های متفاوت تولید و به بازار عرضه می کنند. خرید دوچرخه کوهستانی می‌تواند یک تجربه جذاب باشد، اما باید مراقب باشید که دوچرخه‌ای که می‌خرید، با نیازها و توقعات شما سازگار باشد.

نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی :

 جنس بدنه:

دوچرخه‌های کوهستانی معمولاً از آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند. آلومینیوم دوچرخه‌ها سبک‌تر و مقاوم‌تر هستند، و در بسیاری از انواع دوچرخه های حرفه ایی که معمولا برای انواع مسابقات حرفه ایی و یا آماتور سرعت در کنار دوچرخه های فیبر کربنی استفاده می شود. در حالی که دوچرخه‌های فولادی پایداری بیشتری دارند و اغلب ارزان‌تر هستند. 

در دنیای دوچرخه‌های کوهستانی، به عنوان گزینه‌ی متوسط، بدنه ایی با آلیاژی به نام “کربن” نیز وجود دارد که باعث تولید دوچرخه‌های سبک، مقاوم و با عملکرد بالاتری شده است البته دوچرخه های با بدنه کربن دارای قیمتی بیشتر از انواع دیگر دوچرخه ها هستند و از جدید ترین تکنولوژی های تولید بدنه و بسیاری کالا های دیگر استفاده می کند.

بدنه آلومینیومی دوچرخه

 

استفاده از الیاژ کربن در بدنه های دوچرخه در انواع مدل های دوچرخه های کرسی که برای مسابقات سرعت استفاده می شوند بسیار کاربرد دارد جنس بدنه از نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی می باشد که در بعضی از مدل های دوچرخه کوهستانی دارای اهمیت خاصی است.

معرفی و ویژگی های بدنه کربنی دوچرخه

انواع بدنه های دوچرخه

آلومینیومی

تیتانیوم

فیبر کربن

فولادی

تنه دوچرخه استیل

بدنه دوچرخه ترکیبی آلومینیوم و فیبر کربن

تنه دوچرخه High tensile steel

بدنه دوچرخه Chromoly steel

سیستم تعلیق:

از نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی سیستم تعلیق این نوع دوچرخه ها است. سیستم تعلیق در طراحی و تولید دوچرخه های کوهستانی ذارای اهمیت بسیار بالایی است زیرا این دو چرخه ها را در مسیرها و جاده های ناهموار و دارای انواع اشیا، موانع طبیعی، سنگ و پستی و بلندی مورد استفاده قرار می دهند بنا بر این وجود فنرهایی در قسمت جلو دو چرخه و عقب آن دارای اهمیت زیادی است تا بوسیله این فنر از ضربات و شوک وارد به دوچرخه جلوگیری شود. 

از نظر سیستم تعلیق دوچرخه کوهستانی را می توانیم به چهار دسته تقسیم کنیم.

هارد:

دوچرخه کوهستانی که هیچگونه فنری در خود ندارد و معمولا در کوچه و خیابانهای مسطح شهری از آن استفاده می شود

سافت تیل:

دوچرخه کوهستانی که فقط در قسمت عقب یعنی در زیر زین دوچرخه دارای فنر است و برای راه های نسبتا نا هموار کاربرد دارد.

Hard Tail: 

دوچرخه ایی است که دارای فنر در دو شاخ این دوچرخه است و در قسمت عقب دارای فنر نمی باشد این دوچرخه برای جاده های ناهموار استفاده می شود 

Full Suspension:

فول سیستم تعلیق دو چرخه ایی است که در قسمت جلو و عقب دارای فنر می باشد یعنی هم دو فنر در دوطرف دوشاخ و هم در عقب دارای فنر در عقب زیر زین و برای مسیر های باناهمواری بالا استفاده می شود. از این نوع سیستم تعلیق در دوچرخه های کوهستانی مسابقه ایی استقامت استفاده می شود.

این مسابقات به مسافت طولانی در مسیرهای با ناهمواری های مختلف طبیعی و غیر طبیعی در کوهستان، مراتع و یا مسیرهای جنگلی که مملو از تنه های افتاده درختان، ریشه های درختان قدیمی و علف زار و غیر است انجام می شود.

انوع دوچرخه کوهستانی:

یکی دیگر از نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی نوع دوچرخه کوهستانی است. دوچرخه کوهستانی دارای انواع زیادی است که ما در قسمت قبلی از نظر سیستم تعلیق به چهار دسته تقسیم کردیم اما از نظر کاربرد و نوع هدفی که از استفاده داریم به انواع دیگری تقسیم می شود. که در زیر به انواع این دوچرخه های کوهستانی اشاره می کنیم.

انواع دوچرخه کوهستانی

  • دوچرخه کوهستانی اسپرت
  • دوچرخه کوهستانی ال مونتال
  • دوچرخه کوهستانی تریل
  • دوچرخه کوهستانی کراس کانتری
  • دوچرخه کوهستانی دانهیل
  • دوچرخه کوهستانی اندرو
  • دوچرخه کوهستانی فت بایک

 اندازه‌ی فریم:

اندازه‌ی فریم دوچرخه بسیار مهم است. فریم مناسب باعث راحتی در دوچرخه سواری می‌شود و از ایجاد مشکلات احتمالی در زانوها، لکن، ستون فقرات و امثال این ها جلوگیری می کند. عدم انتخاب سایز مناسب دوچرخه تسلط ما بر دوچرخه و محیط اطراف را کم می کند و ممکن است باعث ایحاد تصادف و برخورد با وسایل نقلیه دیگر، افراد درمحیط و یا اشیای دیگر می شود.

برای تعیین اندازه‌ی مناسب فریم، بهتر است از جداول موجود و در نظر گرفتن قد شخص و یا انجام تست دوچرخه سواری استفاده کنیم.  و باید به اندازه‌ی قد خود و نیازهایتان دقت کنید بنابر این انداز و سایز فریم هم از نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی می باشد چون یکی از ملاک های مهم تعیین سایز دوچرخه است.

سایز دوچرخه
سایز دوچرخه

 سیستم ترمز:

سیستم ترمز دوچرخه از نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی بحساب می آید و نقش حیاتی در ایمنی شما بازی می‌کند. این قطعه در تمام دوچرخه ها وجد دارد و غیر قابل اغماض است.

انواع ترمز دوچرخه

  • ترمز لقمه:

این نوع از ترمز دوچرخه نوعی ترمز مکانیکی هستند که لقمه های این ترمز در یک سیستم ترمز به دسته که بر روی فرمان نصب شده است متصل می باشند و با فشار دادن دسته ترمز از دو طرف بر روی حاشیه رینگ فشار وارد می آورد و سبب کم شدن سرعت دوچرخه و استادن آن می شود این ترمز ها در دوچرخه شهری و یا بعضی از مدل های دوچرخه کوهستانی که در شهرها استفاده می شوند بکار گرفته می شوند.

  • ترمز دیسکی:

دوچرخه‌های کوهستانی معمولاً از ترمزهای دیسکی استفاده می‌کنند که عملکرد بهتری در شرایط مختلف ارائه می‌دهند. امروزه دو نوع کلی از ترمز ها توسط تولید کنندگان در دو چرخه ها بکار گرفته می شود. ترمز دیسکی به دو دسته سیستم ترمز مکانیکی و ترمز دیسکی هیدرولیکی تقسیم می شوند. ترمزهای دیسکی هیدرولیک بهترین عملکرد را ارائه می‌کنند، اما هزینه‌ی بیشتری دارند.

لاستیک دوچرخه دارای اهمیت زیادی در یک تجربه هیجان انگیز از یک شرکت در مسابقات دوچرخه سواری حرفه ایی یا حتی آماتور، یک سرگرمی، تفریح با دوستان، انجام کارهای روزمره با دوچرخه و بسیاری

کارهای دیگر که با دوچرخه انجام می دهیم است. بدون استفاده از لاستیک های مناسب ممکن است دچار بسیاری از مشکلات و تجارب ناخوشایند در دوچرخه سواری بشویم. بنابر این برای دوچرخه خود با آگاهی کامل لاستیک مناسب با توجه به نوع و کاربرد دوچرخه تهیه کنید.

انواع زیادی از لاستیک ها تولید و در بازار دوچرخه قرار دارند که برای دوچرخه های خاص خود استفاده می شوند مانند لاستیک مخصوص دوچرخه شهری، لاستیک جاده ایی، لاستیک تورینک و بسیاری از لاستیک های دیگر. اما بحث امروز ما در باره دوچرخه کوهستانی و  نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی است.

لاستیک‌های کوهستانی :

این لاستیک‌ها برای رکاب‌زنی در تریل‌ها و مسیرهای خاکی، معمولاً ناهموار، دارای پستی و بلندی و دارای انواع موانع طبیعی و غیر طبیعی طراحی شده‌اند. آنها دارای طرح‌ها و عاج های پرتراکم برای بهبود کشش و کنترل در شرایط خاکی، ماسه‌ای، و غیره هستند.

 برای انتخاب بهترین لاستیک برای دوچرخه‌ی خود، به نوع رکاب‌زنی و شرایط مسیر‌هایی که قصد دارید از دوچرخه استفاده کنید توجه نمایید.

 

در این قسمت از مقاله نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی اجازه دهید به بعضی دیگر از این نکات اشاره ایی گذرا داشته باشیم. باید در کنار امکانلت اشاره شده به تجهیزات و قطعات دیگر هم توجه کنیم کیفیت تجهیزات و قطعات دوچرخه است. دوچرخه‌های با تجهیزات اصل و قطعات با کیفیت به شما درازمدت‌تر خدمت می‌کنند و مشکلات کمتری را ایجاد می‌کنند.

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب دوچرخه کوهستانی آزمایش و تست آن است قبل از خرید دوچرخه، بهتر است آن را آزمایش کنید و تست کنید. در فروشگاه‌های دوچرخه، معمولاً اجازه‌ی تست دوچرخه را به شما می‌دهند. این کار به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که دوچرخه مناسبی را انتخاب کرده‌اید.

خلاصه کلام

ما امروز در مقاله نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستانی سعی کردیم این نکات اساسی و مهم را معرفی کنیم بر همین اساس بدنه و جنس آن، سیستم تعلیق و انواع آن در دوچرخه کوهستانی، ترمز و انواع ترمز هایی که ممکن است در دوچرخه کوهستانی استفاده شود، لاستیک های دوچرخه کوهستانی که گفتیم در حفظ تعادل در دوچرخه سواری اهمیت بالایی دارد، انواع دوچرخه کوهستانی و سایز و اندازه دوچرخه کوهستانی را هم مورد بحث قرار دادیم. امیدوارم این مطالب مورد استفاده قرار بگیرد.

موفق و سرفراز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *